“Zaļā josta” aicina uzņēmuma klientus apmeklēt bezmaksas vebināru “Aktualitātes izlietotā iepakojuma un videi kaitīgu preču, tostarp elektroiekārtu, uzskaitē un apsaimniekošanā uzņēmumā”. Vebinārs norisināsies tiešsaistē, 19.05.2021. plkst. 10:00-12:00. Dalība vebinārā pēc reģistrācijas apstiprinājuma saņemšanas.

Latvijā kopš 2021. gada 3. jūlija stāsies spēkā Likums par plastmasu saturošiem izstrādājumiem. Tas ieviesīs virkni pārmaiņu, kuras izjutīs ikviens iedzīvotājs, un uzliks papildu atbildību ražotāju, tirgotāju, ēdinātāju un atkritumu apsaimniekotāju darbībā – gādāt, lai tiktu mazināta plastmasu saturošo izstrādājumu kaitīgā ietekme uz vidi, maksimāli piesakot karu virknei vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu.

Jau šo sestdien, 24. aprīlī, Staprtautiskās Zemes nedēļas ietvaros, visā Latvijā norisināsies Lielā Talka, kuras laikā iedzīvotāji tiek aicināti sakopt un labiekārtot apkārtni. Talkas filozofija guvusi plašu atsaucību visā pasaulē. No vienas dienas ikgadējās talkas, tā pāraugusi dzīvesveidā, aizsākot dažādas kustības, kā piemēram, plogingu (skriešana, apvienojumā ar atkritumu vākšanu), dažādus sociālo tīklu izaicinājumus, dabā nomestu atkritumu savākšana pastaigas laikā, sakopjot dabas teritorijas, utt.

1. aprīlī Zaļā josta” noslēdza sociālu kampaņu “Es būšu! – no atkritumiem par resursiem”. Kampaņas ietvaros jau kopš pavasara sākuma gan masu saziņas līdzekļos, gan pilsētu ielās, gan sociālajos tīklos tiek aktualizēti dažādi Latvijā jau ieviesti instrumenti un iedzīvotāju ieradumi, kas veicina atkritumu pārstrādi valstī, kā arī izaicināti jauni dalībnieki apņemties savā ikdienā ieviest ko jaunu, lai uzlabotu resursu atkārtotu izmantošanu.

Nodrošinot Rīgas iedzīvotājiem iespēju videi draudzīgā veidā utilizēt nevajadzīgos spoguļus, “Stikla Serviss” sadarbībā ar “Zaļā josta” uzsāk nevajadzīgu un bojātu spoguļu utilizācijas akciju. Tās ietvaros no iedzīvotājiem bez maksas tiek pieņemti nederīgie spoguļi, iespēju robežās atjaunoti un salaboti, atgriežot tos atkārtotā apritē. Akcija norisinās no 22.03.2021. līdz 30.04.2021., spoguļi no iedzīvotājiem bez maksas tiek pieņemti Toma ielā 4 un A. Briāna ielā 10, Rīgā.

Veicinot sabiedrības izpratni par atkritumu pārstrādes nozīmi, “Zaļā josta” uzsākusi sociālu kampaņu “Es būšu”. Kampaņā uzskatāmi parādīts, ka ikdienā plaši izmantotu lietu izgatavošanā tiek pielietotas šķiedras, kas iegūtas no otrreizējām izejvielām – sašķirotiem un pārstrādei nodotiem atkritumiem. Atkritumu šķirošana ir ne tikai veids, kā ikviens var ietaupīt personīgo naudu par sadzīves atkritumu izvešanu, bet arī likt pamatus ražošanas attīstībai, jaunu produktu izgatavošanai un aprites ekonomikas veicināšanai globāli.

Saskaņā ar Makulatūras vākšanas konkursa nolikumu, “Zaļā josta” 2021. gada 8. janvārī paziņo Konkursa starpposma uzvarētāju – izglītības iestādi, no kuras līdz 2020. gada 30. decembrim izvests visvairāk savāktais makulatūras daudzums.

Ir noskaidrots, ka  uz 2020. gada beigām līderos ir izvirzījusies un par starpposma uzvarētāju tiek atzīta Audriņu pamatskola, kopā pārstrādei nododot 8071 kg makulatūras. Starpposma uzvarētājs saņems balvu 100 EUR vērtībā no konkursa rīkotājiem konkursa noslēguma pasākumā, kas notiks 2021. gada 21. maijā.

“Zaļā josta” vērš uzmanību uz to, ka dēļ ieviestajiem ierobežojumiem baudīt maltīti uz vietas, restorānos un ēdināšanas iestādēs dramatiski pieaudzis vienreizlietojamo plastmasas trauku realizācijas apjoms. Lai arī jau pašlaik ir pieejama virkne videi draudzīgu alternatīvu plastmasas vienreizlietojamiem traukiem, to lietošana ēdinātājiem rada papildu finansiālu slogu, tādēļ netiek plaši praktizēta.

Valsts izglītības satura centrs un “Zaļā josta” ir uzsākusi izaicinājuma “Atkritumiem NĒ!” otro sezonu. Izaicinājuma laikā skolēnu komandām būs mēneša laikā jāmaina savi un savas ģimenes ikdienas paradumi, cenšoties maksimāli samazināt radīto iepakojuma atkritumu apjomu. Izaicinājums balstīts uz bezatkritumu dzīvesveida filozofiju, aktualizējot dažādus veidus, kā dzīvot videi draudzīgāk, samazinot patērēto resursu apjomu un radīto iepakojuma atkritumu daudzumu. 

 

“Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties izlietoto bateriju vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” 2020./2021. mācību gadā. Piedaloties konkursā, ikkatrs tā dalībnieks veicinās videi kaitīgu preču nenonākšanu dabā un to pārstrādi otrreizējās izejvielās, saudzējot vidi un taupot resursus.

Konkursa nolikums

“Zaļā josta” sadarbībā ar SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc”, SIA “AP Kaudzītes”, AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Pilsētvides serviss”, "Lautus Vide PS" un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, 2020./2021. mācību gada ietvaros vācot makulatūru un sacenšoties ar citām Latvijas izglītības iestādēm savāktajā makulatūras apjomā.

Vai zināji, ka cigarešu izsmēķi ir viena no nozīmīgākajām piesārņojuma vienībām pasaulē un Latvijā? Katrs ceturtais Latvijas smēķētājs ik dienas turpina šo piesārņojumu palielināt, bezatbildīgi izmetot izsmēķus nepiemērotās vietās. Rezultātā cieš visa dzīvā daba – un arī mēs, cilvēki!

Aktualitātes

2021. gada 20. martā, atsaucoties uzaicinājumam no Latvijas Lauksaimniecības Universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultātes,  “Zaļā josta” pārstāve Aija Caune sniedza izglītojošu lekciju Zoom vidē, kurās sniedza ieskatu fakultātes studentiem par atkritumu šķirošanu, depozītsistēmu un ilgtspējīgu iepakojumu. 


Īpaša uzmanība tika veltīta novitātēm atkritumu apsaimniekošanā tādās  jomās kā:

Eiropas Komisija jau 2019. gadā ir izziņojusi Eiropas zaļo kursu, kas paredz ambiciozu mērķi – 2050. gadā Eiropai kļūt par pirmo klimatneitrālo pasaules daļu. Komisijas rīcības plāns ietver arī aprites ekonomikas veicināšanu, kas vistiešākajā veidā skar iepakojuma nozari, tai skaitā etiķešu ražošanu. “Zaļā josta” atbalsta “Liepājas Papīrs” iniciatīvu uzsākt aktīvu darbu pie savu klientu informēšanas un izglītošanas, palīdzot efektīvi izvēlēties piemērotākos iepakojuma materiālus un etiķešu veidus lietošanai uz produkcijas. 

Rūpējoties par savu un apkārtējo veselību, valstī pieņemti noteikumi, kas paredz sejas masku obligātu lietošanu sabiedriskās vietās, piemēram, sabiedriskajā transportā, veikalos, publiskās vietās iekštelpās utt. Daļa sabiedrības jau ir iegādājusies vairākkārt lietojamās auduma sejas maskas, taču daudzi izvēlas lietot vienreizlietojamās medicīniskās sejas maskas.

Likums nosaka, ka ikvienam, kas Latvijā ražo vai ieved preces iepakojumā, ir jāmaksā dabas resursu nodoklis. Nodoklis jāmaksā arī tiem, kas ražo vai importē videi kaitīgas preces, tādas kā baterijas un riepas, vai arī elektropreces – sākot no ledusskapja un beidzot ar mobilo.

Biznesam augot, ar katru iepakojuma plastmasas kilogramu pieaugs arī maksājamā nodokļa apmērs. Tur neko nevar darīt. Jeb varbūt ir vēl kāda cita iespēja?

Latvijā 1 iedzīvotājs gada laikā saražo vidēji 304 kg atkritumu, no kuriem apmēram 40% ir pārstrādei piemērots izlietotais iepakojums. La arī vairāk nekā puse* Latvijas iedzīvotāju ir iesaistījušies atkritumu šķirošanā, tomēr otrreizējo izejvielu savākšanas uzņēmumu pieredze liecina, ka iedzīvotāji atkritumus šķiro nepietiekami rūpīgi un nepārzina, ko drīkst un ko nedrīkst mest dalītās vākšanas konteineros šķirotajiem atkritumiem.

Veicinot korektu atkritumu apsaimniekošanas sistēmas darbību, „Zaļā josta” izstrādājusi Rokasgrāmatu dabas resursu nodokļa uzskaites organizēšanā uzņēmumā. Rokasgrāmatā sniegta izsmeļoša informācija par visu, kas attiecas uz iepakojuma, vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu, videi kaitīgu preču, kā arī elektroiekārtu uzskaiti uzņēmumā. Rokasgrāmata bez maksas pieejama tikai „Zaļā josta” klientiem.