Lai kliedētu mītus, ka atkritumu šķirošana ir sarežģīta un aizņem lielu dzīvesvietas platību, “Zaļā josta” sadarbībā ar beziepakojuma veikalu “Burka” organizē konkursu “Parādi, kā tu šķiro atkritumus mājās”. Konkursa ietvaros tiks apkopotas veiksmīgākās un oriģinālākās idejas atkritumu šķirošanas vietas ierīkošanai, tādējādi uzskatāmi parādot, ka šķirot atkritumus ērti un glīti var pat vismazākajos mājokļos. 

Konkursa plakāts

Jau trešo mācību gadu pēc kārtas Valsts izglītības satura centrs un “Zaļā josta” aktīvi strādā pie bezatkritumu dzīvesveida pamatprincipu izskaidrošanas un reālās ieviešanas veicināšanas Latvijas skolēnu ģimenēs, aicinot skolēnu komandas iesaistīties izaicinājumā “Atkritumiem NĒ”. Izaicinājuma dalībniekiem būs mēneša laikā jāmaina savi un savas ģimenes ikdienas paradumi, cenšoties maksimāli samazināt radīto iepakojuma atkritumu apjomu, kā arī dalīties ar savu pieredzi ar citiem. 

Latvijas vērienīgākajā ikgadējā vides izglītības projektā – kampaņā “Tīrai Latvijai” – iesaistījušās pirmās 225 izglītības iestādes, lai vāktu un nodotu pārstrādei izlietotās baterijas un nevajadzīgos papīra un kartona izstrādājumus. Kampaņas organizators “Zaļā josta” sadarbībā ar ilggadējiem partneriem gādās, lai savāktās otrreizējās izejvielas nonāktu atkārtotā apritē, uzskatāmi demonstrējot atkritumu pārstrādes nozīmi un vērtību, kā arī sniedzot acīmredzamu ieguldījumu tīras vides veicināšanā.

SIA “Zaļā josta” sadarbībā ar A/S “BAO” septembra sestdienās rīkoja īpašu akciju – Elektrosestdienas, kuru laikā vairākās vietās Rīgā un Pierīgā organizēta nolietoto elektroiekārtu savākšanas kampaņa. Kampaņas ietvaros no iedzīvotājiem savāktas 32,52 tonnas nolietotu vai bojātu elektroiekārtu, kas visas nogādātas pārstrādei otrreizējās izejvielās, saudzējot vidi un atgūstot virkni vērtīgu materiālu, kas ar laiku pārtaps jaunos produktos.

“Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties izlietoto bateriju vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” 2021./2022. mācību gadā. Piedaloties konkursā, ikkatrs tā dalībnieks veicinās videi kaitīgu preču nenonākšanu dabā un to pārstrādi otrreizējās izejvielās, saudzējot vidi un taupot resursus.

Konkursa nolikums

“Zaļā josta” sadarbībā ar SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc”, SIA “AP Kaudzītes”, AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Pilsētvides serviss”, "Lautus Vide PS" un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, 2021./2022. mācību gada ietvaros vācot makulatūru un sacenšoties ar citām Latvijas izglītības iestādēm savāktajā makulatūras apjomā.

Īstenojot vides izglītības programmu Latvijas mācību iestādēs un iesaistot aizvien plašāku sabiedrības daļu atkritumu šķirošanā, “Zaļā josta” ir uzsākusi otrreizējo izejvielu vākšanas kampaņas “Tīrai Latvijai” 2021./2022. mācību gada sezonu. Tās ietvaros skolu un pirmsskolas vecuma bērni tiks ne tikai praktiski iesaistīti nevajadzīgo papīru, kartonu un izlietoto bateriju nogādē pārstrādei, bet arī ar dažādu izglītojošu aktivitāšu palīdzību mācīti mazināt pašu radīto atkritumu apjomu un rūpēties par vidi.

Lai palīdzētu iedzīvotājiem ērti un videi draudzīgi atbrīvoties no nolietotām elektroierīcēm, veicinot iedzīvotāju iesaisti nolietotu elektroiekārtu nodošanā utilizācijai, “Zaļā josta” sadarbībā ar veikalu tīklu “BN Kurši” un AS “BAO” šo sestdien, 18.09.2021. aicina apmeklēt īpašu akciju - Elektrosestdienu. Tās laikā pie trim tirdzniecības centriem “BN Kurši” tiks organizēta nolietoto elektroiekārtu pieņemšana utilizācijai, garantējot nodoto elektroiekārtu drošu un konfidenciālu pārstrādi, savukārt akcijas dalībniekiem – pārsteiguma balvas.

Lai veicinātu Rīgas Latgales priekšpilsētas iedzīvotāju iesaisti nolietotu elektroiekārtu nodošanā utilizācijai, “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un veikalu “cenuklubs.lv” šo sestdien, 11.09.2021. aicina apmeklēt Elektrosestdienu – īpašu akciju, kuras laikā nolietotās elektroiekārtas nodot pārstrādei, pretī saņemot atlaižu kuponus ar 40% atlaidi jaunu dekoratīvo lampu (galda, sienas vai stāvlampu) iegādei.

Lai veicinātu Rīgas Centra iedzīvotāju iesaisti nolietotu elektroiekārtu nodošanā utilizācijai, “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un tirdzniecības centru “Origo” šo sestdien, 04.09.2021. aicina apmeklēt Elektrosestdienu. Kampaņa pie TC “Origo” aizsāks triju nedēļu garu Elektrosestdienu pasākumu ciklu, nodrošinot ērtu elektroiekārtu atkritumu šķirošanas iespēju maksimāli plašam iedzīvotāju lokam.

Lai radītu iedzīvotājiem ērtu iespēju atbrīvoties no nederīgām vai salauztām elektroiekārtām, “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” uzsāk plašu kampaņu – Elektrosestdiena. Tās laikā septembra sestdienās tiks piedāvātas ērtas elektroiekārtu nodošanas iespējas apmaiņā pret atlaižu kuponiem jaunu elektroiekārtu iegādei.

Zemē nomesti izsmēķi – plastmasas vienības, kas piesūcinātas ar kaitīgām vielām – turpina vides piesārņošanu pat 15 gadu garumā. Lai arī pašlaik “Zaļā josta” aktīvi strādā pie sabiedrības izglītošanas, lai jauni izsmēķi dabā vairs nenonāktu, vienlaikus uzsākta cīņa ar zemē nomestiem izsmēķiem, lai attīrītu vidi no gadu gaitā uzkrāta piesārņojuma. Ikviens ir aicināts pievienoties izaicinājumam #PiepildiBurku, salasot dabā nomestus izsmēķus un izaicinot draugus nepalikt vienaldzīgiem.

Aktualizējot zemē nomestu izsmēķu piesārņojuma problēmu, “Zaļā josta” projekta “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” ietvaros uzsāk jaunu izaicinājumu - #PiepildiBurku! Izaicinājumā, kas apvienots arī ar foto konkursu, var piedalīties ikviens – ne tikai attīrot vidi no zemē nomestiem izsmēķiem, bet arī izaicinot draugus pievienoties šai kustībai, vienlaikus pretendējot uz sportiskām balvām. 

FOTOKONKURSA #PiepildiBurku PLAKĀTS - PDF

Atbilstoši “Zaļā josta” un “Philip Morris Latvia” veiktā pētījuma datiem, vairāk nekā puse Latvijas smēķētāju neizprot patieso kaitējumu, ko zemē nomests izsmēķis nodara videi un potenciāli arī cilvēku veselībai. Šobrīd, kad spēkā stājusies ES Direktīva 2019/904, kas nosaka obligātu plastmasas saturošu tabakas izstrādājumu ar filtriem un to filtru marķēšanu, ir sperts Eiropas līmeņa solis sabiedrības uzmanības pievēršanai pareizai rīcībai ar cigarešu izsmēķiem.

Kopš šī gada 3. jūlija Latvijā ir aizliegts laist tirgū virkni vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu, tajā skaitā arī plastmasas traukus un galda piederumus. Izmaiņas veiktas ar mērķi mazināt plastmasu saturošo vienreizlietojamo izstrādājumu ietekmi uz vidi un cilvēka veselību, novērst to radīto piesārņojumu, kā arī izskaust atkritumu vienības, kuras nav piemērotas atkārtotai pārstrādei. “Zaļā josta” informē, kādi ir ieteicamie risinājumi, ar ko var efektīvāk aizstāt plastmasas vienreizlietojamos galda traukus un piederumus.

Aktualitātes

Atsaucoties AS “Sadales tīkls” uzaicinājumam, SIA “Zaļā josta” pārstāve Aija Caune 2021. gada 27. augustā visas dienas garumā piedalījās AS “Sadales tīkls” profesionālās elektromontieru un citu enerģētikas jomas speciālistu mācībās kinopilsētā “Cinevilla”.

Sestdien, 7. augustā, norisinājās Ventspils pilsētas 731. gada dienas pilsētas svētki, kas aicināja ikvienu iedzīvotāji no visas Latvijas izbaudīt svētku noskaņu.  

Atbilstoši “Zaļā josta” un “Philip Morris Latvia” veiktā pētījuma datiem, vairāk nekā puse Latvijas smēķētāju neizprot patieso kaitējumu, ko zemē nomests izsmēķis nodara videi un potenciāli arī cilvēku veselībai. Šobrīd, kad spēkā stājusies ES Direktīva 2019/904, kas nosaka obligātu plastmasas saturošu tabakas izstrādājumu ar filtriem un to filtru marķēšanu, ir sperts Eiropas līmeņa solis sabiedrības uzmanības pievēršanai pareizai rīcībai ar cigarešu izsmēķiem.

Rūpējoties par savu un apkārtējo veselību, valstī pieņemti noteikumi, kas paredz sejas masku obligātu lietošanu sabiedriskās vietās, piemēram, sabiedriskajā transportā, veikalos, publiskās vietās iekštelpās utt. Daļa sabiedrības jau ir iegādājusies vairākkārt lietojamās auduma sejas maskas, taču daudzi izvēlas lietot vienreizlietojamās medicīniskās sejas maskas.

Likums nosaka, ka ikvienam, kas Latvijā ražo vai ieved preces iepakojumā, ir jāmaksā dabas resursu nodoklis. Nodoklis jāmaksā arī tiem, kas ražo vai importē videi kaitīgas preces, tādas kā baterijas un riepas, vai arī elektropreces – sākot no ledusskapja un beidzot ar mobilo.

Biznesam augot, ar katru iepakojuma plastmasas kilogramu pieaugs arī maksājamā nodokļa apmērs. Tur neko nevar darīt. Jeb varbūt ir vēl kāda cita iespēja?

Latvijā 1 iedzīvotājs gada laikā saražo vidēji 304 kg atkritumu, no kuriem apmēram 40% ir pārstrādei piemērots izlietotais iepakojums. La arī vairāk nekā puse* Latvijas iedzīvotāju ir iesaistījušies atkritumu šķirošanā, tomēr otrreizējo izejvielu savākšanas uzņēmumu pieredze liecina, ka iedzīvotāji atkritumus šķiro nepietiekami rūpīgi un nepārzina, ko drīkst un ko nedrīkst mest dalītās vākšanas konteineros šķirotajiem atkritumiem.

Veicinot korektu atkritumu apsaimniekošanas sistēmas darbību, „Zaļā josta” izstrādājusi Rokasgrāmatu dabas resursu nodokļa uzskaites organizēšanā uzņēmumā. Rokasgrāmatā sniegta izsmeļoša informācija par visu, kas attiecas uz iepakojuma, vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu, videi kaitīgu preču, kā arī elektroiekārtu uzskaiti uzņēmumā. Rokasgrāmata bez maksas pieejama tikai „Zaļā josta” klientiem.