Saskaņā ar vakar valdības pieņemto lēmumu, no 25. janvāra publiskās vietās drīkstēs lietot tikai medicīniskās maskas vai ne zemākas klases kā FFP2 respiratorus bez vārsta. Daudzkārt lietojamās auduma sejas maskas publiskās vietās lietot vairs nevarēs. Pieņemto noteikumu rezultātā radīsies ievērojams apjoms vienreizlietojamu plastmasas izstrādājumu – izlietotu masku un respiratoru -, par kuru vairumam iedzīvotāju trūkst izpratnes, kā tās pareizi utilizēt pēc izlietošanas.

Atbilstoši Valsts vides dienesta datiem, pēdējo 5 gadu laikā Latvijas teritorijā tiek savākti 38% no tirgū laistajām elektroiekārtām. Otrreizēji pārstrādāti tiek 85% no tām jeb tikai trešā daļa no visa, ko esam nopirkuši, ieveduši Latvijā. Lai radītu iedzīvotājiem ērtu iespēju atbrīvoties no nederīgām vai salauztām elektroiekārtām, “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un SIA  “Lidl Latvija” organizē Elektrosestdienas, aicinot rīdziniekus divās nedēļas nogalēs nodot pārstrādei nederīgās elektroiekārtas, vienlaikus piedaloties vērtīgu balvu izlozē.

Kartona kastēm, pirms tās kļūst par otrreizējo izejvielu un tiek izmestas dalītās vākšanas konteinerā vieglajam iepakojuma, ir daudz dažādu praktisku pielietojumu – to uzskatāmi parāda Latgales reģiona iedzīvotāji. “Zaļā josta” konkursā “Iepakojuma kastes pārvērtības” no Latgales reģiona  pieteiktas 53 oriģinālas idejas, kā, liekot lietā kartona kastes, radīt jaunus, vērtīgus mājsaimniecības priekšmetus.

Atsaucoties Jelgavas tehnikuma aicinājumam SIA “Zaļā josta” pārstāve Aija Caune 2022.gada 19.janvārī vadīja vieslekciju tehnikuma audzēkņiem par pareizas atkritumu šķirošanas principiem. 
Vieslekciju apmeklēja 140 audzēkņi un to pasniedzēji. no 8 grupām    -  nākamie apdares darbu tehniķi, viesmīlības speciālisti, klientu apkalpošanas speciālisti, inženierkomunikācijas speciālisti un  automehāniķi.  Atkritumu šķirošana ir būtiska katrā no šīm jomām, kuras apgūst audzēkņi.

Kad dāvanām bagātākie svētki aizvadīti, rodas jautājums – ko iesākt ar visu šo dāvanu iesaiņojumu, kastēm un kastītēm, kas palikušas pēc dāvanu un pirkumu atsaiņošanas? “Zaļā josta” apkopojusi sabiedrībā izplatītākās praktiskās kartona kastu pielietošanas iespējas, kas ļaus ne tikai taupīt resursus un saudzēt dabu, bet arī pašrocīgi radīt mājsaimniecībā noderīgas lietas.

Makulatūras vākšanas kampaņas “Tīrai Latvijai” ietvaros apkopoti pirmie rezultāti, cik makulatūras – nevajadzīgu papīru un kartonu – Latvijas skolu jaunatne ir nodevusi pārstrādei. 2021/2022. mācību gada pirmajā semestrī makulatūras vākšanā iesaistījušās 260 izglītības iestādes, apvienojot vairāk nekā 70 tūkstošus bērnu un jauniešu. Pašlaik pārstrādē nogādātas pirmās 192 tonnas makulatūras. Aktīvākā skola makulatūras vākšanā – Sējas pamatskola, kuras audzēkņi pārstrādei nogādāja 6,267 tonnas makulatūras. 

Ar ,,Zaļā josta” līdzdalību tapis jauns raidījums “Soli priekšā”, lai padziļinātāk  izglītotu sabiedrību un veicinātu tās izpratni par vides jautājumiem. Raidījuma saturs ne tiekai rosinās uz ikdienas paradumu maiņu, izvēloties videi draudzīgākus paradumus, bet arī radīs dziļāku izpratni par  vides un dabas resursu saudzīgu  izmantošanu mājsaimniecībās, uzņēmumos un sabiedrībā kopumā.

Lai arī kartona kastes pēc izmantošanas ir piemērotas otrreizējai pārstrādei, pirms tam ir iespēja pagarināt to lietošanas laiku, pārvēršot kastes par praktiskām mājsaimniecības lietām, izmantojot kā izejmateriālu jaunu lietu izgatavošanai, kā arī izmēģināt makulatūras pārstrādes procesu veikt mājas apstākļos. To visu pierāda “Zaļā josta” un “SilverTree.lv” radošā konkursa “Iepakojuma kastes pārvērtības” dalībnieki, kas no kartona kastēm darinājuši gan mēbeles un dizaina interjera preces, gan rotaļu atribūtus bērniem, gan radījuši dažādus mantu uzglabāšanas risinājumus.

Lai kliedētu mītus, ka atkritumu šķirošana ir sarežģīta un aizņem lielu dzīvesvietas platību, “Zaļā josta” izaicināja atkritumu šķirošanas entuziastus parādīt, kā izskatās atkritumu šķirošanas vieta viņu mājsaimniecībā. Kā norāda dabas draugi, kas atsaucās šim aicinājumam – lai šķirotu atkritumus mājās, nav nepieciešams iegādāties speciālus lielus atkritumu konteinerus – pilnībā pietiek ar kasti vai maisu vieglajam iepakojumam un stiklam, kā arī hermētiski slēdzamu spaini vai kastroli, kurā likt bioloģiski noārdāmos atkritumus.

Vairāk nekā 350 Latvijas izglītības iestādēs norisinās otrreizējo izejvielu vākšanas kampaņa “Tīrai Latvijai”, apvienojot tūkstošiem bērnu un jauniešu makulatūras un izlietoto bateriju vākšanā. Kopš mācību gada sākuma makulatūras vākšanas kampaņā iesaistījušās vairāk nekā 200 izglītības iestādes un pārstrādei nodotas pirmās 100 savāktās makulatūras tonnas.

Jau trešo mācību gadu pēc kārtas Valsts izglītības satura centrs un “Zaļā josta” aktīvi strādā pie bezatkritumu dzīvesveida pamatprincipu izskaidrošanas un reālās ieviešanas veicināšanas Latvijas skolēnu ģimenēs, aicinot skolēnu komandas iesaistīties izaicinājumā “Atkritumiem NĒ”. Izaicinājuma dalībniekiem būs mēneša laikā jāmaina savi un savas ģimenes ikdienas paradumi, cenšoties maksimāli samazināt radīto iepakojuma atkritumu apjomu, kā arī dalīties ar savu pieredzi ar citiem. 

“Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties izlietoto bateriju vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” 2021./2022. mācību gadā. Piedaloties konkursā, ikkatrs tā dalībnieks veicinās videi kaitīgu preču nenonākšanu dabā un to pārstrādi otrreizējās izejvielās, saudzējot vidi un taupot resursus.

Konkursa nolikums

“Zaļā josta” sadarbībā ar SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc”, SIA “AP Kaudzītes”, AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Pilsētvides serviss”, "Lautus Vide PS" un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, 2021./2022. mācību gada ietvaros vācot makulatūru un sacenšoties ar citām Latvijas izglītības iestādēm savāktajā makulatūras apjomā.

Īstenojot vides izglītības programmu Latvijas mācību iestādēs un iesaistot aizvien plašāku sabiedrības daļu atkritumu šķirošanā, “Zaļā josta” ir uzsākusi otrreizējo izejvielu vākšanas kampaņas “Tīrai Latvijai” 2021./2022. mācību gada sezonu. Tās ietvaros skolu un pirmsskolas vecuma bērni tiks ne tikai praktiski iesaistīti nevajadzīgo papīru, kartonu un izlietoto bateriju nogādē pārstrādei, bet arī ar dažādu izglītojošu aktivitāšu palīdzību mācīti mazināt pašu radīto atkritumu apjomu un rūpēties par vidi.

Atbilstoši “Zaļā josta” un “Philip Morris Latvia” veiktā pētījuma datiem, vairāk nekā puse Latvijas smēķētāju neizprot patieso kaitējumu, ko zemē nomests izsmēķis nodara videi un potenciāli arī cilvēku veselībai. Šobrīd, kad spēkā stājusies ES Direktīva 2019/904, kas nosaka obligātu plastmasas saturošu tabakas izstrādājumu ar filtriem un to filtru marķēšanu, ir sperts Eiropas līmeņa solis sabiedrības uzmanības pievēršanai pareizai rīcībai ar cigarešu izsmēķiem.

Aktualitātes

2022. gada 12. janvārī “Zaļā josta” eksperte Laima Kubliņa viesojās Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrā, uzstājoties ar lekciju “Kāpēc šķirot atkritumus ir nozīmīgi? Pareizas atkritumu šķirošanas pamatprincipi”. Pasākums tika rīkots ar mērķi Zemgales reģiona kompetenču attīstības centra apmeklētājiem veicināt izpratni par atkritumu šķirošanas būtību, nozīmi, kā arī uzlabot atkritumu šķirošanas iemaņas.

Rūpējoties par savu un apkārtējo veselību, valstī pieņemti noteikumi, kas paredz sejas masku obligātu lietošanu sabiedriskās vietās, piemēram, sabiedriskajā transportā, veikalos, publiskās vietās iekštelpās utt. Daļa sabiedrības jau ir iegādājusies vairākkārt lietojamās auduma sejas maskas, taču daudzi izvēlas lietot vienreizlietojamās medicīniskās sejas maskas.

Likums nosaka, ka ikvienam, kas Latvijā ražo vai ieved preces iepakojumā, ir jāmaksā dabas resursu nodoklis. Nodoklis jāmaksā arī tiem, kas ražo vai importē videi kaitīgas preces, tādas kā baterijas un riepas, vai arī elektropreces – sākot no ledusskapja un beidzot ar mobilo.

Biznesam augot, ar katru iepakojuma plastmasas kilogramu pieaugs arī maksājamā nodokļa apmērs. Tur neko nevar darīt. Jeb varbūt ir vēl kāda cita iespēja?

Latvijā 1 iedzīvotājs gada laikā saražo vidēji 304 kg atkritumu, no kuriem apmēram 40% ir pārstrādei piemērots izlietotais iepakojums. La arī vairāk nekā puse* Latvijas iedzīvotāju ir iesaistījušies atkritumu šķirošanā, tomēr otrreizējo izejvielu savākšanas uzņēmumu pieredze liecina, ka iedzīvotāji atkritumus šķiro nepietiekami rūpīgi un nepārzina, ko drīkst un ko nedrīkst mest dalītās vākšanas konteineros šķirotajiem atkritumiem.

Veicinot korektu atkritumu apsaimniekošanas sistēmas darbību, „Zaļā josta” izstrādājusi Rokasgrāmatu dabas resursu nodokļa uzskaites organizēšanā uzņēmumā. Rokasgrāmatā sniegta izsmeļoša informācija par visu, kas attiecas uz iepakojuma, vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu, videi kaitīgu preču, kā arī elektroiekārtu uzskaiti uzņēmumā. Rokasgrāmata bez maksas pieejama tikai „Zaļā josta” klientiem.