Latvijas valsts pirmssvētku noskaņās, pievienojoties līdzdalības akcijai #Staro mājās, “Zaļā josta” un Elektrum Energoefektivitātes centrs aicina ikvienu iesaistīties radošo darbu konkursā. Izstrādā savu zaļo un videi draudzīgo gaismas objektu savam mājoklim. 

Konkursa ietvaros gaismas objektu jāizstrādā, atsakoties no lieka veikala apmeklējuma un jaunu izejmateriālu vai priekšmetu iegādes, un iespēju robežās izmantojot tos materiālus, kas jau ir pieejami mājās vai iegūti no dabas, piešķirot tiem “otro dzīvi” vai otro dizainu.

Valsts izglītības satura centrs un “Zaļā josta” ir uzsākusi izaicinājuma “Atkritumiem NĒ!” otro sezonu. Izaicinājuma laikā skolēnu komandām būs mēneša laikā jāmaina savi un savas ģimenes ikdienas paradumi, cenšoties maksimāli samazināt radīto iepakojuma atkritumu apjomu. Izaicinājums balstīts uz bezatkritumu dzīvesveida filozofiju, aktualizējot dažādus veidus, kā dzīvot videi draudzīgāk, samazinot patērēto resursu apjomu un radīto iepakojuma atkritumu daudzumu. 

 

Rūpējoties par savu un apkārtējo veselību, valstī pieņemti noteikumi, kas paredz sejas masku obligātu lietošanu sabiedriskās vietās, piemēram, sabiedriskajā transportā, veikalos, publiskās vietās iekštelpās utt. Daļa sabiedrības jau ir iegādājusies vairākkārt lietojamās auduma sejas maskas, taču daudzi izvēlas lietot vienreizlietojamās medicīniskās sejas maskas.

Laikā, kad dzīvojam mērenas sociālās distancēšanās gaisotnē un jebkura publiska pasākuma apmeklēšana ir jāpārdomā vairākkārtīgi, “Zaļā josta” piedāvā veselībai drošu, videi draudzīgu un unikālu iespēju – apmeklēt izglītojošu un iedvesmojošu daudzdisciplināru izstādi par vides tēmu “Plastmasa, kurā dzīvojam / kuru atstājam”. Izstāde bez maksas skatāma tiešsaistē vietnē https://liveinleaving.eu/.

“Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties izlietoto bateriju vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” 2020./2021. mācību gadā. Piedaloties konkursā, ikkatrs tā dalībnieks veicinās videi kaitīgu preču nenonākšanu dabā un to pārstrādi otrreizējās izejvielās, saudzējot vidi un taupot resursus.

Konkursa nolikums

“Zaļā josta” sadarbībā ar SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc”, SIA “AP Kaudzītes”, AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Pilsētvides serviss”, "Lautus Vide PS" un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, 2020./2021. mācību gada ietvaros vācot makulatūru un sacenšoties ar citām Latvijas izglītības iestādēm savāktajā makulatūras apjomā.

Pavēstot plašākai sabiedrībai projekta “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” rezultātus izsmēķu ietekmes uz vidi mazināšanai, “Zaļā josta” pulcēja ekspertus, prezentējot pētījumus par izsmēķu sastāvu, ietekmi uz vidi, kā arī sabiedrības patieso rīcību ar izsmēķiem un reālo situāciju dabā.

Vai zināji, ka cigarešu izsmēķi ir viena no nozīmīgākajām piesārņojuma vienībām pasaulē un Latvijā? Katrs ceturtais Latvijas smēķētājs ik dienas turpina šo piesārņojumu palielināt, bezatbildīgi izmetot izsmēķus nepiemērotās vietās. Rezultātā cieš visa dzīvā daba – un arī mēs, cilvēki!

Aktualitātes

2020. gada 20. oktobrī “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa viesojās kopstrādes telpā “Teikums” Rīgā, kur novadīja izglītojošu lekciju par tēmu, kāpēc šķirot atkritumus ir nozīmīgi. Lekcijas ietvaros sniegts izsmeļošs ieskats pareizos atkritumu šķirošanas pamatprincipos. Pēc lekcijas tika sniegtas atbildes uz klātesošo jautājumiem par atkritumu šķirošanu.

Atsaucoties Berģu mūzikas un mākslas skolas aicinājumam, “Zaļā josta” pārstāve Aija Caune, 2020.gada 14.oktobrī, vadīja vieslekcijas par pareizas atkritumu šķirošanas principiem. Divas vieslekcijas tika sadalītas pēc auditorijas: viena Berģu mūzikas un mākslas skolas audzēkņiem, bet otra Ekopadomes dalībniekiem.

Berģu mūzikas un mākslas skola 2013. gadā saņēma Eko skolas nosaukumu par sasniegumiem ilgtspējīgas attīstības, vides izglītības un vides aizsardzības veicināšanu izglītības iestādē un tās apkārtnē. 

Atsaucoties uzaicinājumam no “Rīgas Stila un modes tehnikuma”, “Zaļā josta” pārstāve Aija Caune, 2020. gada 22. septembrī, vadīja vieslekcijas tehnikuma audzēkņiem. 

Vieslekciju tēma bija “Jaunumi atkritumu šķirošanas jomā, atkritumi kā resursi un izejmateriāli”. Lekcijas apmeklēja 33./34., 39./40.,41./42.,81./82., 85./86., 87./88., 89./90. grupu izglītojamie.

Aizvadītajā nedēļas nogalē “Zaļā josta” aicināja iedzīvotājus piedalīties vides sakopšanas fotokonkursā “Pamani – sakop – iemūžini”. Tā ietvaros cilvēki devās dabā, apsekoja vides stāvokli iecienītās atpūtas vietās un savāca patvaļīgi zemē nomestos izsmēķus. Kā liecināja konkursa rezultāti, gandrīz visiem dalībniekiem pusstundas laikā bija izdevies salasīt nelielu burciņu ar izsmēķiem. Aicinot aizdomāties par piesārņojuma sekām, konkursa uzvarētāja Laura Grigule no Preiļiem savāktos izsmēķus noformēja simboliskas dāvanas veidā ar jautājumu – “Vai vēlies šādu dāvanu?”.

Likums nosaka, ka ikvienam, kas Latvijā ražo vai ieved preces iepakojumā, ir jāmaksā dabas resursu nodoklis. Nodoklis jāmaksā arī tiem, kas ražo vai importē videi kaitīgas preces, tādas kā baterijas un riepas, vai arī elektropreces – sākot no ledusskapja un beidzot ar mobilo.

Biznesam augot, ar katru iepakojuma plastmasas kilogramu pieaugs arī maksājamā nodokļa apmērs. Tur neko nevar darīt. Jeb varbūt ir vēl kāda cita iespēja?

Latvijā 1 iedzīvotājs gada laikā saražo vidēji 304 kg atkritumu, no kuriem apmēram 40% ir pārstrādei piemērots izlietotais iepakojums. La arī vairāk nekā puse* Latvijas iedzīvotāju ir iesaistījušies atkritumu šķirošanā, tomēr otrreizējo izejvielu savākšanas uzņēmumu pieredze liecina, ka iedzīvotāji atkritumus šķiro nepietiekami rūpīgi un nepārzina, ko drīkst un ko nedrīkst mest dalītās vākšanas konteineros šķirotajiem atkritumiem.

Veicinot korektu atkritumu apsaimniekošanas sistēmas darbību, „Zaļā josta” izstrādājusi Rokasgrāmatu dabas resursu nodokļa uzskaites organizēšanā uzņēmumā. Rokasgrāmatā sniegta izsmeļoša informācija par visu, kas attiecas uz iepakojuma, vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu, videi kaitīgu preču, kā arī elektroiekārtu uzskaiti uzņēmumā. Rokasgrāmata bez maksas pieejama tikai „Zaļā josta” klientiem.

Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums “Zaļā josta” laidis klajā mobilās aplikācijas “Atkritumu šķirošana” atjauninājumu, kurā ietverta virkne uzlabojumu, padarot atkritumu šķirošanu vēl vienkāršāku un pieejamāku ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Aplikācija turpmāk pieejama arī krievu valodā, kā arī atkritumu nodošanas vietu karte papildināta ar vēl plašāku otrreizējo izejvielu savākšanas vietu adresēm.