Ir noslēgusies “Zaļā josta” rīkotā izlietoto bateriju vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” 2021./2022. mācību gada sezona, kuras ietvaros sadarbībā ar AS “BAO” pārstrādei nogādātas nepilnas 25 tonnas šo videi kaitīgo atkritumu – tas ir par 6 tonnām vairāk, nekā pērn. Konkursa laikā teju 75 tūkstoši Latvijas bērnu un jauniešu no 314 mācību iestādēm čakli iesaistīja savas ģimenes un draugus izlietoto bateriju vākšanā, kas tagad ir pārstrādātas vērtīgās otrreizējās izejvielās.

Esam apkopojuši izlietoto bateriju vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” 2021./2022. rezultātus un noskaidrojuši tās mācību iestādes, kuras bateriju vākšanā bijušas visnaskākās. 

Konkursā  šogad piedalījās 314 izglītības iestādes, kopā iesaistot 74 859 bērnu un jauniešu. Kopīgiem spēkiem esam savākuši un pārstrādei nodevuši 24838.20 kg izlietotu bateriju!

Ar prieku paziņojam, ka Makulatūras vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai” 2021./2022. ir noslēdzies, un esam noskaidrojuši  čaklākās mācību iestādes makulatūras vākšanā šogad.  Konkursā  šogad kopā iesaistījušās 358 izglītības iestādes, apvienot 92 524 bērnus un jauniešus, un kopā esam savākuši un pārstādei nodevuši 555 632.50 kg makulatūras!

Pateicībā ikvienam Latvijas iedzīvotājam, kas ikdienā rūpējas par vidi, šķiro atkritumus un taupa resursus, kā arī īpaši sakot paldies visiem uzņēmuma “Zaļā josta” vides konkursu dalībniekiem, 2022. gada 27. maijā visas dienas garumā LVM dabas parkā Tērvetē norisināsies ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKI. Pasākums notiks “Latvijas Meža dienu 2022” ietvaros, ļaujot tā apmeklētājiem izzināt Latvijas dabu, mežus, ūdeņus, piedalīties vairāk nekā 80 izglītojošās radošajās darbnīcās un vides izziņas spēlēs, kā arī vērojot aizraujošus šovus un priekšnesumus uz skatuves.

Trešdien, 6. aprīlī, “Zaļā josta” un AS “BAO” organizēja nolietotās elektrotehnikas vākšanas akciju Mūkusalas Biznesa Centrā, aicinot centra nomniekus izmantot iespēju bez maksas ērtā veidā atbrīvoties no nolietotās elektrotehnikas. Akcijas ietvaros izdevies pārstrādei savākt 1,85 tonnas elektroiekārtu. Visas savāktās elektroiekārtas nogādātas pārstrādei AS “BAO”, dodot iespēju tām atdzimt jaunās otrreizējās izejvielās.

“Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Mūkusalas Biznesa Centru (MBC) organizē nolietotās elektrotehnikas atbrīvošanas akciju, kas norisināsies 06.04.2022. MBC teritorijā. Akcijā aicināti piedalīties MBC nomnieki – gan juridiskas personas, kam būs iespēja utilizēt darbavietā iekrāto nederīgo biroja tehniku, gan fiziskas personas, kam būs iespēja, braucot uz darbu, paķert no mājām līdzi iekrātās nolietotās elektroiekārtas.  

Pieaugot daudzdzīvokļu dzīvojamo māju iedzīvotāju interesei par atkritumu šķirošanas iespējām un veidiem, HAGBERG uzsāk sadarbību ar apsaimniekotāju Zaļā josta, paplašinot bateriju šķirošanas punktu pieejamību dzīvojamajās mājās.

Pirms aptuveni divām nedēļām daļai HAGBERG pārvaldībā esošo daudzdzīvokļu dzīvojamo māju tika nodotas uzņēmuma Zaļā josta izlietoto bateriju savākšanas kastītes, lai iedzīvotāji varētu paši lemt par to, vai šāds atkritumu šķirošanas veids būtu aktuāls konkrētās mājas iedzīvotājiem. 

22. martā “Stikla Serviss” sadarbībā ar “Zaļā josta” uzsāk nevajadzīgu un bojātu spoguļu utilizācijas akciju. Tās ietvaros Rīgas iedzīvotājiem tiek sniegta iespēja bez maksas atbrīvoties no nevajadzīgiem, bet restaurējamiem spoguļiem, savukārt izglītības un sociālās iestādes aicinātas pieteikties atjaunoto spoguļu saņemšanai telpu labiekārtošanai.  Akcija norisinās no 22.03.2022. līdz 30.04.2022., spoguļi no iedzīvotājiem bez maksas tiek pieņemti Toma ielā 4 un A. Briāna ielā 10, Rīgā.

2022.gada 24.februārī “Zaļā josta” pārstāve Aija Caune sniedza vieslekciju biedrības “Jaunolaines attīstība” rīkotajā vebinārā darbnīcā Olaines un Jaunolaines novada iedzīvotājiem “Saprātīgi saimniekojam”. Pasākums notika Facebook tiešsaistē. 


Viena no saprātīgākajām saimniekošanas metodēm iekļauj arī pareizu atkritumu apsaimniekošanu.  Pasākuma ietvaros Biedrība "Jaunolaines attīstībai" un vietējie Jaunolaines iedzīvotāji dalījās savā pieredzē un viedokļos par to, kāpēc ir svarīgi šķirot atkritumus.

Aizvadītajās nedēļas nogalēs pie vairākiem “Lidl” veikaliem  Rīgā norisinājās Elektrosestdiena - nolietotu elektroiekārtu nodošanas akcija. Tās ietvaros “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un “Lidl Latvija” aicināja iedzīvotājus atbrīvoties no savu laiku nokalpojušās elektrotehnikas, nododot to pārstrādei Iedzīvotāju atsaucība bija augsta, un kampaņas laikā pārstrādei savāktas 27 tonnas nolietotu, bojātu vai vienkārši sen nelietotu elektroiekārtu, kam tagad tiks dota otra dzīve.

Elektrosestdienas 29.01. un  05.02. 30 eiro dāvanu karšu IZLOZES REZULTĀTI!

Sakām lielu paldies visiem aktīvajiem Rīgas iedzīvotājiem un Elektrosestdienas dalībniekiem, kas aizvadītajās sestdienās, 29.01.2022. Daugavas kreisajā krastā,  un 05.02.2022. Daugavas labajā krastā bija aktīvi un atveda nodot nolietotās elektroiekārtas pārstrādei. 

Esam noskaidrojuši 3 laimīgos katrā no elektrotehnikas nodošanas punktiem pie "Lidl" veikaliem.

 

 

Daugavas kreisajā krastā, 29.01.2022:

Saskaņā ar vakar valdības pieņemto lēmumu, no 25. janvāra publiskās vietās drīkstēs lietot tikai medicīniskās maskas vai ne zemākas klases kā FFP2 respiratorus bez vārsta. Daudzkārt lietojamās auduma sejas maskas publiskās vietās lietot vairs nevarēs. Pieņemto noteikumu rezultātā radīsies ievērojams apjoms vienreizlietojamu plastmasas izstrādājumu – izlietotu masku un respiratoru -, par kuru vairumam iedzīvotāju trūkst izpratnes, kā tās pareizi utilizēt pēc izlietošanas.

Atbilstoši Valsts vides dienesta datiem, pēdējo 5 gadu laikā Latvijas teritorijā tiek savākti 38% no tirgū laistajām elektroiekārtām. Otrreizēji pārstrādāti tiek 85% no tām jeb tikai trešā daļa no visa, ko esam nopirkuši, ieveduši Latvijā. Lai radītu iedzīvotājiem ērtu iespēju atbrīvoties no nederīgām vai salauztām elektroiekārtām, “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un SIA  “Lidl Latvija” organizē Elektrosestdienas, aicinot rīdziniekus divās nedēļas nogalēs nodot pārstrādei nederīgās elektroiekārtas, vienlaikus piedaloties vērtīgu balvu izlozē.

Kartona kastēm, pirms tās kļūst par otrreizējo izejvielu un tiek izmestas dalītās vākšanas konteinerā vieglajam iepakojuma, ir daudz dažādu praktisku pielietojumu – to uzskatāmi parāda Latgales reģiona iedzīvotāji. “Zaļā josta” konkursā “Iepakojuma kastes pārvērtības” no Latgales reģiona  pieteiktas 53 oriģinālas idejas, kā, liekot lietā kartona kastes, radīt jaunus, vērtīgus mājsaimniecības priekšmetus.

Atsaucoties Jelgavas tehnikuma aicinājumam SIA “Zaļā josta” pārstāve Aija Caune 2022.gada 19.janvārī vadīja vieslekciju tehnikuma audzēkņiem par pareizas atkritumu šķirošanas principiem. 
Vieslekciju apmeklēja 140 audzēkņi un to pasniedzēji. no 8 grupām    -  nākamie apdares darbu tehniķi, viesmīlības speciālisti, klientu apkalpošanas speciālisti, inženierkomunikācijas speciālisti un  automehāniķi.  Atkritumu šķirošana ir būtiska katrā no šīm jomām, kuras apgūst audzēkņi.

Aktualitātes

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) kopā ar 21 sadarbības partneri ir sākusi Eiropas Savienības (ES) LIFE programmas integrēto projektu "Atkritumi kā resursi Latvijā - Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju". "Zaļā josta" ir viens no partneriem, kas projektā galveno uzsvaru liks uz ražotāju atbildības sistēmas izstrādi cigarešu izsmēķiem.

Aizvadītajā nedēļas nogalē, 30.aprīlī, “Zaļā josta” piedalījās Valkas novada, Kārķu pagasta rīkotajās 17. Meža dienās 2022, pulcējot vairākus simtus apmeklētāju.

Tuvojoties Lielajai Talkai, “Zaļā josta” vērš sabiedrības uzmanību uz korektu rīcību ar atkritumiem, lai talkas nebūtu jārīko nemaz. Ik gadu Lielās Talkas dienā no meža, ceļmalām vai vienkārši dabas zonām tiek iznesti atkritumi, kurus tur mērķtiecīgi ir aiznesuši cilvēki. Taču, visi šie atkritumi ir vienkārši utilizējami ikdienā, turklāt lielāka daļa nododama pārstrādei bez maksas. Iedzīvotājiem ir jāveicina izpratne par korektu rīcību ar pašu radītiem atkritumiem, lai saudzētu vidi un nepiesārņotu dabu.

“Zaļā josta” aicina uzņēmuma klientus apmeklēt bezmaksas vebināru “Aktualitātes izlietotā iepakojuma un videi kaitīgu preču, tostarp elektroiekārtu, uzskaitē un apsaimniekošanā uzņēmumā”. Vebinārs norisināsies tiešsaistē ZOOM platformā, 10.05.2022. plkst. 10:00-12:00. Dalība vebinārā pēc reģistrācijas apstiprinājuma saņemšanas. Dalība vebinārā ir bez maksas.

Šī gada Pirmajās Lieldienās, 17.aprīlī, Bauskā, Mūsas upes labajā krastā, jau tradicionāli norisinājās “Vimbu svētki”, kas pulcēja vairākus tūkstošus pavasara un dabas svinētāju, sniedzot iespēju izbaudīt plašu svētku programmu.

Lieldienas asociējas ar pavasara ienākšanu un siltākiem saules stariem, kas liek dabai mosties. Olu krāsošana ir neatņemama Lieldienu tradīcija.  Bet ko iesākt ar visiem atkritumiem, kas palikuši pēc olu krāsošanas un svētku svinībām? “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa skaidro, kā utilizēt izplatītākās atkritumu pozīcijas, kas rodas pēc Lieldienu olu krāsošanas.

2022.gada 30.martā SIA “Zaļā josta” pārstāve Aija Caune vadīja vieslekciju Ikšķiles senioru skolā Ikšķiles Tautas namā. 
SIA “Zaļā josta” pārstāve Aija Caune dalījās pieredzē un piemēros, kā iedzīvotāji var rīkoties atbildīgi, šķirojot atkritumus.

Stāstījuma beigās notika diskusija un praktisko šķirošanas iemaņu pārbaude starp dalībniekiem. Dalībnieki bija līdzi paņēmuši dažādus atkritumu veidus, par kuru pareizu šķirošanu bija šaubas. 
Diskusijas laikā visi neskaidrie jautājumi tika skaidroti.

2022. gada 12. janvārī “Zaļā josta” eksperte Laima Kubliņa viesojās Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrā, uzstājoties ar lekciju “Kāpēc šķirot atkritumus ir nozīmīgi? Pareizas atkritumu šķirošanas pamatprincipi”. Pasākums tika rīkots ar mērķi Zemgales reģiona kompetenču attīstības centra apmeklētājiem veicināt izpratni par atkritumu šķirošanas būtību, nozīmi, kā arī uzlabot atkritumu šķirošanas iemaņas.

Rūpējoties par savu un apkārtējo veselību, valstī pieņemti noteikumi, kas paredz sejas masku obligātu lietošanu sabiedriskās vietās, piemēram, sabiedriskajā transportā, veikalos, publiskās vietās iekštelpās utt. Daļa sabiedrības jau ir iegādājusies vairākkārt lietojamās auduma sejas maskas, taču daudzi izvēlas lietot vienreizlietojamās medicīniskās sejas maskas.

Likums nosaka, ka ikvienam, kas Latvijā ražo vai ieved preces iepakojumā, ir jāmaksā dabas resursu nodoklis. Nodoklis jāmaksā arī tiem, kas ražo vai importē videi kaitīgas preces, tādas kā baterijas un riepas, vai arī elektropreces – sākot no ledusskapja un beidzot ar mobilo.

Biznesam augot, ar katru iepakojuma plastmasas kilogramu pieaugs arī maksājamā nodokļa apmērs. Tur neko nevar darīt. Jeb varbūt ir vēl kāda cita iespēja?

Latvijā 1 iedzīvotājs gada laikā saražo vidēji 304 kg atkritumu, no kuriem apmēram 40% ir pārstrādei piemērots izlietotais iepakojums. La arī vairāk nekā puse* Latvijas iedzīvotāju ir iesaistījušies atkritumu šķirošanā, tomēr otrreizējo izejvielu savākšanas uzņēmumu pieredze liecina, ka iedzīvotāji atkritumus šķiro nepietiekami rūpīgi un nepārzina, ko drīkst un ko nedrīkst mest dalītās vākšanas konteineros šķirotajiem atkritumiem.

Veicinot korektu atkritumu apsaimniekošanas sistēmas darbību, „Zaļā josta” izstrādājusi Rokasgrāmatu dabas resursu nodokļa uzskaites organizēšanā uzņēmumā. Rokasgrāmatā sniegta izsmeļoša informācija par visu, kas attiecas uz iepakojuma, vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu, videi kaitīgu preču, kā arī elektroiekārtu uzskaiti uzņēmumā. Rokasgrāmata bez maksas pieejama tikai „Zaļā josta” klientiem.