Lai Jāņu svinības noritētu ne tikai droši veselībai, bet arī draudzīgi dabai, “Zaļā josta” apkopo 5 būtiskus, bet viegli īstenojamus padomus, kā sagatavoties Jāņu svinībām un nosvinēt Jāņus videi draudzīgāk un tālredzīgāk, neradot slodzi dabai.

Šodien, 8. jūnijā, visā pasaulē tiek atzīmēta Vispasaules Okeānu diena. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību pasaules okeānu un jūru ekoloģiskajam stāvoklim, jo ūdeņi cilvēces darbību dēļ kļūs aizvien piesārņotāki, kā arī samazinās zivju skaits un daudzu jūras iemītnieku sugas tiek pakļautas iznīcībai. “Zaļā josta” vērš sabiedrības uzmanību, kā mūsu ikdienas rīcība un dažādu produktu izvēle tiešā veidā ietekmē pasaules ūdeņu stāvokli. 

Valsts izglītības satura centrs un “Zaļā josta” jau otro gadu organizē izaicinājumu skolēniem “Atkritumiem NĒ!”. Tā ietvaros skolēnu komandām mēneša laikā bija jāuzlabo savi un savas ģimenes ikdienas paradumi, cenšoties maksimāli samazināt radīto atkritumu apjomu. Izaicinājums tika balstīts uz bezatkritumu dzīvesveida filozofiju, aktualizējot dažādus veidus, kā dzīvot videi draudzīgāk, samazinot patērēto resursu apjomu un radīto atkritumu daudzumu.

Šodien, 1. jūnijā, Pasaules Vides dienas nedēļas ietvaros, Rīgas centrā atklāta informatīva ekspozīcija “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd”. Ekspozīcija veltīta cigarešu izsmēķu piesārņojuma problemātikai, uzskatāmi parādot, cik daudz izsmēķu patiesībā ir dabā mums līdzās. 

Ir noslēgusies “Zaļā josta” rīkotā izlietoto bateriju vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” 2020./2021. mācību gada sezona, kuras ietvaros pārstrādei akciju sabiedrībai “BAO” nogādātas nepilnas 19 tonnas šo videi kaitīgo atkritumu. Lai arī pastāvošo ierobežojumu un attālinātā mācību procesa dēļ kolektīvā bateriju vākšana skolās šogad nebija iespējama, tomēr 67,5 tūkstoši Latvijas bērnu un jauniešu no 295 mācību iestādēm čakli iesaistīja savas ģimenes bateriju vākšanā. 

Noslēgusies “Zaļā josta” rīkotā makulatūras vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” 2020./2021. mācību gada sezona. Spītējot attālinātajām mācībām un citiem ierobežojumiem, kuru dēļ fiziska makulatūras vākšana bija apgrūtināta, konkursā piedalījās 349 izglītības iestādes, pārstrādi nododot 587,972 tonnas makulatūras.

Ik gadu visā pasaulē dabā nonāk apmēram 800 000 tonnas cigarešu izsmēķu – plastmasas izstrādājumi, kas piesūcināti ar dažādām kaitīgām vielām – nikotīnu, toksīniem, smagajiem metāliem. Latvijā vidēji smēķē katrs ceturtais iedzīvotājs vecumā virs 15 gadiem, turklāt, pēc iedzīvotāju aptaujas datiem, ceturtdaļa smēķētāju regulāri izmet izsmēķus nepiemērotā vietā, sekmējot to nonākšanu dabā.

“Zaļā josta” aicina uzņēmuma klientus noskatīties bezmaksas vebināru “Aktualitātes izlietotā iepakojuma un videi kaitīgu preču, tostarp elektroiekārtu, uzskaitē un apsaimniekošanā uzņēmumā”. Vebinārs norisinājās tiešsaistē, 19.05.2021. plkst. 10:00-12:00. 

Latvijā kopš 2021. gada 3. jūlija stāsies spēkā Likums par plastmasu saturošiem izstrādājumiem. Tas ieviesīs virkni pārmaiņu, kuras izjutīs ikviens iedzīvotājs, un uzliks papildu atbildību ražotāju, tirgotāju, ēdinātāju un atkritumu apsaimniekotāju darbībā – gādāt, lai tiktu mazināta plastmasu saturošo izstrādājumu kaitīgā ietekme uz vidi, maksimāli piesakot karu virknei vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu.

1. aprīlī Zaļā josta” noslēdza sociālu kampaņu “Es būšu! – no atkritumiem par resursiem”. Kampaņas ietvaros jau kopš pavasara sākuma gan masu saziņas līdzekļos, gan pilsētu ielās, gan sociālajos tīklos tiek aktualizēti dažādi Latvijā jau ieviesti instrumenti un iedzīvotāju ieradumi, kas veicina atkritumu pārstrādi valstī, kā arī izaicināti jauni dalībnieki apņemties savā ikdienā ieviest ko jaunu, lai uzlabotu resursu atkārtotu izmantošanu.

Veicinot sabiedrības izpratni par atkritumu pārstrādes nozīmi, “Zaļā josta” uzsākusi sociālu kampaņu “Es būšu”. Kampaņā uzskatāmi parādīts, ka ikdienā plaši izmantotu lietu izgatavošanā tiek pielietotas šķiedras, kas iegūtas no otrreizējām izejvielām – sašķirotiem un pārstrādei nodotiem atkritumiem. Atkritumu šķirošana ir ne tikai veids, kā ikviens var ietaupīt personīgo naudu par sadzīves atkritumu izvešanu, bet arī likt pamatus ražošanas attīstībai, jaunu produktu izgatavošanai un aprites ekonomikas veicināšanai globāli.

Saskaņā ar Makulatūras vākšanas konkursa nolikumu, “Zaļā josta” 2021. gada 8. janvārī paziņo Konkursa starpposma uzvarētāju – izglītības iestādi, no kuras līdz 2020. gada 30. decembrim izvests visvairāk savāktais makulatūras daudzums.

Ir noskaidrots, ka  uz 2020. gada beigām līderos ir izvirzījusies un par starpposma uzvarētāju tiek atzīta Audriņu pamatskola, kopā pārstrādei nododot 8071 kg makulatūras. Starpposma uzvarētājs saņems balvu 100 EUR vērtībā no konkursa rīkotājiem konkursa noslēguma pasākumā, kas notiks 2021. gada 21. maijā.

“Zaļā josta” vērš uzmanību uz to, ka dēļ ieviestajiem ierobežojumiem baudīt maltīti uz vietas, restorānos un ēdināšanas iestādēs dramatiski pieaudzis vienreizlietojamo plastmasas trauku realizācijas apjoms. Lai arī jau pašlaik ir pieejama virkne videi draudzīgu alternatīvu plastmasas vienreizlietojamiem traukiem, to lietošana ēdinātājiem rada papildu finansiālu slogu, tādēļ netiek plaši praktizēta.

Valsts izglītības satura centrs un “Zaļā josta” ir uzsākusi izaicinājuma “Atkritumiem NĒ!” otro sezonu. Izaicinājuma laikā skolēnu komandām būs mēneša laikā jāmaina savi un savas ģimenes ikdienas paradumi, cenšoties maksimāli samazināt radīto iepakojuma atkritumu apjomu. Izaicinājums balstīts uz bezatkritumu dzīvesveida filozofiju, aktualizējot dažādus veidus, kā dzīvot videi draudzīgāk, samazinot patērēto resursu apjomu un radīto iepakojuma atkritumu daudzumu. 

 

“Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties izlietoto bateriju vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” 2020./2021. mācību gadā. Piedaloties konkursā, ikkatrs tā dalībnieks veicinās videi kaitīgu preču nenonākšanu dabā un to pārstrādi otrreizējās izejvielās, saudzējot vidi un taupot resursus.

Konkursa nolikums

Aktualitātes

Rūpējoties par savu un apkārtējo veselību, valstī pieņemti noteikumi, kas paredz sejas masku obligātu lietošanu sabiedriskās vietās, piemēram, sabiedriskajā transportā, veikalos, publiskās vietās iekštelpās utt. Daļa sabiedrības jau ir iegādājusies vairākkārt lietojamās auduma sejas maskas, taču daudzi izvēlas lietot vienreizlietojamās medicīniskās sejas maskas.

Likums nosaka, ka ikvienam, kas Latvijā ražo vai ieved preces iepakojumā, ir jāmaksā dabas resursu nodoklis. Nodoklis jāmaksā arī tiem, kas ražo vai importē videi kaitīgas preces, tādas kā baterijas un riepas, vai arī elektropreces – sākot no ledusskapja un beidzot ar mobilo.

Biznesam augot, ar katru iepakojuma plastmasas kilogramu pieaugs arī maksājamā nodokļa apmērs. Tur neko nevar darīt. Jeb varbūt ir vēl kāda cita iespēja?

Latvijā 1 iedzīvotājs gada laikā saražo vidēji 304 kg atkritumu, no kuriem apmēram 40% ir pārstrādei piemērots izlietotais iepakojums. La arī vairāk nekā puse* Latvijas iedzīvotāju ir iesaistījušies atkritumu šķirošanā, tomēr otrreizējo izejvielu savākšanas uzņēmumu pieredze liecina, ka iedzīvotāji atkritumus šķiro nepietiekami rūpīgi un nepārzina, ko drīkst un ko nedrīkst mest dalītās vākšanas konteineros šķirotajiem atkritumiem.

Veicinot korektu atkritumu apsaimniekošanas sistēmas darbību, „Zaļā josta” izstrādājusi Rokasgrāmatu dabas resursu nodokļa uzskaites organizēšanā uzņēmumā. Rokasgrāmatā sniegta izsmeļoša informācija par visu, kas attiecas uz iepakojuma, vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu, videi kaitīgu preču, kā arī elektroiekārtu uzskaiti uzņēmumā. Rokasgrāmata bez maksas pieejama tikai „Zaļā josta” klientiem.