Jaunumi 2014 /

1. jūnijā Siguldā notiks gada nozīmīgākais vides izglītības un ekoloģiskas izklaides pasākums ģimenēm “Zaļās jostas izlaidums Brīnumskapī”

Atpakaļ

Šī gada 1. jūnijā Siguldas pils estrādē un pils dārzā plkst. 10.00 līdz plkst. 16.00 norisināsies gada vērienīgākais vides un veselīgas atpūtas pasākums visai ģimenei “Zaļās jostas izlaidums Brīnumskapī”. Pasākumā vienuviet pulcēsies nozīmīgākās Latvijas vides organizācijas, dabas aizsardzības organizācijas, kā arī “zaļi” domājoši uzņēmumi un biedrības, piedāvājot pasākuma apmeklētājiem vēl nebijuši plašu vides izglītības un ekoloģiskās atpūtas programmu dažādām vecuma grupām. Paralēli radošajām darbnīcām, konkursiem un citām aktivitātēm pils dārzā, uz Siguldas pils estrādes skatuves apmeklētājus no plkst. 12.00 priecēs “Brīnumskapis” un grupa “Musiqq”. Ieeja pasākumā brīva. 

Pasākuma laikā tiks īpaši sumināti “Zaļā josta” ikgadējo izlietoto bateriju un makulatūras vākšanas konkursu uzvarētāji. “Zaļās jostas izlaidums Brīnumskapī” iecerēts kā muzikāls priekšnesums – izlaidums, kuru vadīs un ar muzikāliem priekšnesumiem uzstāsies Kaķītis Laķītis no “Brīnumskapja”, Ezītis Jostiņš no “Zaļā josta” un grupa “Musiqq”, suminot absolventus – “Zaļā josta” rīkoto skolēnu konkursu dalībniekus.

Visas dienas garumā paralēli pasākuma centrālajai daļai apmeklētājus gaidīs dažādas radošās un izglītojošās darbnīcas, orientēšanās spēles un citas interesantas, aizraujošas aktivitātes, kā arī pašmāju ekoloģisko un videi draudzīgo produktu demonstrācijas.

Pareizi šķirot atkritumus mācīs “Zaļā josta” un “ZAAO”, savukārt “Vides pakalpojumu grupa” gādās par atkritumu šķirošanas iespējām pasākumā un piedāvās izzināt šķiroto atkritumu savācēja ikdienas darbu. “Zaļā josta” stendā bērni varēs tikties ar Šķiromānu Zigi un kopā ar Ezīti Jostiņu pārbaudīt iemaņas PET pudeļu šķirošanas veiklībā.

Pasaules dabas fonda Pandas „Dabas laboratorijā” būs ko darīt lieliem un maziem – kā atšķirt dažādas putnu balsis? Kuras zivis ir labi ēst un kuras nē? Kā noteikt jūras sāļumu un, kāpēc Baltijas jūra ir tik īpaša? Kopā ar Pandu varēsiet arī ar īpaša kalkulatora palīdzību izmērīt sava dzīvesveida ietekmi uz vidi un daudz ko citu.

Pasākuma laikā iepazīt pašmāju EKO produktus varēsiet kopā ar “Larua studija”, “Orgamint” un “Graenn”. “Larua studijas” darbnīcā būs iespējams gatavot ekoloģiskas vannas bumbas un mācīties liet smaržīgas ziepes.  “Graenn” stendā varēsiet iepazīties ar hidrolātiem, kā arī turpat notiks Latvijas populārāko ārstniecības augu demonstrēšana un stāstījumi par to pielietojuma un iedarbības iespējām mājas aptieciņā vai ķermeņa kopšanas līdzekļos. Savukārt dabīgās ekoloģiskās kokvilnas gultasveļas ražotāja “Orgamint Home” darbnīcā varēsiet iepazīties ar organiskās kokvilnas priekšrocībām, kā arī piedalīties konkursā par savas sapņu gultasveļas dizainu.

Pasākumā īpašs uzsvars tiks likts uz aktīvu atpūtu un veselīgu pārvietošanos. “Blue shock bike” iepazīstinās ar elektrovelosipēdiem, ļaujot tos izmēģināt, izbraucot nelielu trasīti. Ar auto hibrīdtehnoloģijām iepazīstinās “Wess Motors” un “Toyota”. Ar velosipēdiem, elektro skuteri un monociklu iepazīstinās pārstāvji no “Mobilus”. Savukārt “Ponicikls” stendā bērni varēs doties izjādē ar mehanizētiem zvēriņiem – ponijiem, žirafēm utt.

Brīnumu pasaulē ievedīs “Smilšu Lampas”, aicinot darboties radošajā darbnīcā, kur uz speciāli izgaismotām lampu virsmām varēs izjust smilšu burvīgo un terapeitisko iedarbību.  Ar savām rokām, virkni dažādu otu un citu palīglīdzekļu palīdzību smiltīs būs iespēja zīmēt dažādus videi draudzīgus mākslas darbus. Smilšu burvību varēs izjust arī smilšu mākslinieka Elmāra Gaigalnieka radošajā darbnīcā, kur notiks eksperimenti ar smiltīm un dabas materiāliem.

Aizrautīgākie grāmatu fani aicināti apmeklēt “Zvaigzne ABC” stendu, kurā varēs iegādāties sen kārotu lasāmvielu par draudzīgām cenām.

Spilgtākās pasākuma emocijas būs iespējams iemūžināt “Berga foto pakalpojumi” fotostūrītī, iejūtoties dažādos tēlos.

Gardus eko našķus pasākumā piedāvās maizes ceptuve “Lāči”, saldējumu bez E-vielām un glutēna varēs baudīt “Rīgas Saldējums” tirgotavās, savukārt “Ilgezeem” gardos kvasus un dzērienus varēs nogaršot kafejnīcā “Elizabete”, kurā arī tiks piedāvātas kompleksās pusdienas skolēniem par īpaši izdevīgu cenu.

Dažādas radošās un vides izziņas darbnīcas piedāvās Latvijas “zaļākās” organizācijas: Latvijas Valsts meži un Cūkmens, Latvijas Dabas muzejs, Latvijas Dabas fonds, Vides izglītības fonds, Latvijas Mazpulku organizācija un Ekoskolu programma un Dabas Vides estētikas studija. Īpašu papīra darbnīcu sarūpējusi Papīrfabrika “Līgatne”. Atraktīvās spēlēs un radošajās darbnīcās mazākos pasākuma apmeklētājus iesaistīs žurnāls “Zīlīte”, savukārt palauzīt prātu kā liels, tā arī mazs varēs “Domātāja” spēļu darbnīcās. Dabas aizsardzības pārvalde priecēs apmeklētājus ar vides izziņas darbnīcām par apkārtējās dabas un vides bagātībām.

Pasākumā būs padomāts arī par aktīvu izklaidi svaigā gaisā. Biedrība „Dabas draugi” apmeklētājus iesaistīs radošās un vides orientēšanās aktivitātes. Siguldas novada Jaunrades centrs „Sajūtu pētnieku laboratorijā” rīkos kreatīvas nodarbības, sajūtu eksperimentus un ekspedīcijas svaigā gaisā, kuru laikā pedagogi kopā ar bērniem pētīs apkārtējās vides parādības un izzinās pasauli ar visām maņām – redzi, tausti, ožu, dzirdi un garšu.

Lai apmeklētāji atcerētos, ka šī diena pavadīta Siguldā, ikviens varēs piedalīties individuālu tradicionālo Siguldas koka spieķīšu izgatavošanā kopā ar vietējiem amatniekiem.

Īpašs pārsteigums sarūpēts zinātkārajiem – pasākumā viesosies zinātnes centrs AHHA (Igaunija) ar dažādām zinātniski pētnieciskām un atraktīvām nodarbībām.

Un protams, tā kā šis būs svinīgs un mīļu paldies vārdu piepildīts pasākums, neiztiksim bez balvām un pārsteigumiem no “Zaļā josta” draugiem. Par īpašām dāvaniņām un pozitīviem pārsteigumiem gādās Rīgas Zooloģiskais dārzs, Dabas aizsardzības pārvalde, Turaidas muzejrezervāts, Līgatnes Dabas takas un Līgatnes Vienkoču parks.