Jaunumi 2017 /

11 tūkstoši bērnu no Zemgales reģiona pārstrādei nodod 4,2 tonnas izlietotu bateriju

Atpakaļ

Noslēdzies „Zaļā josta” rīkotais izlietoto bateriju vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai!”, kas šogad pulcējis rekordlielu dalībnieku skaitu un sniedzis īpašu ieguldījumu videi. Pulcējot vairāk nekā 74 tūkstošus bērnu no 317 mācību iestādēm, ir izdevies pārstrādei nogādāt vairāk nekā 34,4 tonnas izlietotu bateriju. Zemgales reģionu konkursā pārstāvēja vairāk nekā 11 tūkstoši bērnu un jauniešu, kopīgiem spēkiem pārstrādei nododot 4,2 tonnas izlietotu bateriju.

Izlietotu bateriju vākšanā iesaistījās 35 izglītības iestādes no Zemgales reģiona. Līderpozīcijas bateriju vākšanā Zemgalē izcīna Jelgavas pilsēta un Jelgavas novads, kuru skolēni no 12 izglītības iestādēm pārstrādei nodeva 1,2 tonnas izlietotu bateriju. Īpašu aktivitāti bateriju vākšanā izrādīja arī mācību iestādes no Bauskas pilsētas un Bauskas novada – piedaloties bērniem no 3 izglītības iestādēm, savākti 448 kg bateriju. Savukārt Skrīveru novadam, kuru konkursā pārstāvēja Skrīveru PII “Sprīdītis” un Andreja Upīša Skrīveru vidusskola, izdevies pārstrādei nogādāt 220 kg bateriju.

Vislielāko izlietoto bateriju apjomu Zemgalē ir izdevies savākt Vecumnieku vidusskolai, kuras audzēkņi mācību gada laikā pārstrādei nogādāja 602 kg bateriju. Savukārt lielākais bateriju apjoms uz vienu mācību iestādes audzēkni Zemgalē ir savākts Rundāles novada PII “Mārpuķīte” – katrs audzēknis vidēji pārstrādei nodevis 2,3 kg bateriju.

Izlietotas baterijas ir videi kaitīgi atkritumi, jo to sastāvā esošās ķīmiskās vielas un to savienojumi, smagie metāli, skābes un indīgas gāzes, nonākot vidē, nopietni apdraud cilvēku veselību. Tiekot nepareizi utilizētas, izlietoto bateriju korpusi ārējās vides ietekmē sāk korodēt un bateriju sastāvā esošās kaitīgās vielas nonāk vidē, izraisot smagas saindēšanās, onkoloģiskas saslimšanas un ilgtermiņā pat neauglību. Baterijas pēc to darbības beigām ir nepieciešams nogādāt pārstrādei, izmetot specializētajos konteineros izlietotajām baterijām vai nogādājot videi kaitīgu atkritumu pieņemšanas punktos. Plašāk par izlietoto bateriju nodošanas iespējām ikdienā skatīt http://www.atkritumi.lv/lv/karte/baterijas-un-akumulatori/

Plašāka informācija par izlietoto bateriju vākšanas konkursa „Tīrai Latvijai!” rezultātiem, Latvijas reģionu sniegumu, kā arī uzvarētāju saraksts atrodams „Zaļā josta” mājaslapā www.zalajosta.lv. Konkursa dalībnieku oficiālā apbalvošana norisināsies vides festivālā “Tīrai Latvijai!”, kas šogad lieliem un maziem zaļi domājošiem apmeklētājiem durvis vērs 26. maijā pie Tērvetes dabas parka.

 

Izlietoto bateriju vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!” organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru.