Jaunumi 2018 /

25.maijā Tērvetē norisināsies ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKI “Tīrai Latvijai!”

Atpakaļ

Šī gada 25. maijā LVM dabas parka Tērvetē jaunā daļa – “Kurbada zeme”, kas atrodas blakus parka tūrisma informācijas centram no plkst. 10.00 līdz plkst. 17.00 norisināsies ikgadējie ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKI “Tīrai Latvijai!”. Sadarbojoties ar AS “Latvijas valsts meži”, šogad svētki notiks liela un skaista meža izziņas pasākuma “Latvijas Meža dienas” ietvaros un tiks īpaši akcentēta meža bagātības un daudzveidības izziņas tematika.

Pasākumā vienuviet ar plašu vides izglītības programmu dažādām vecuma grupām piedalīsies vairāk nekā 80 dažādas meža un vides organizācijas, uzņēmumi un institūcijas. Vienlaikus ar radošajām darbnīcām, konkursiem un citām aktivitātēm, apmeklētājus no plkst. 12.00 ar muzikāliem priekšnesumiem priecēs Agnese Rakovska, Miks Dukurs un citi mūziķi. Ieeja pasākumā bez maksas.

Svētku laikā tiks sumināti “Zaļā josta” izlietoto bateriju un makulatūras vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!” uzvarētāji, kas visa aizvadītā mācību gada ietvaros snieguši nozīmīgu ieguldījumu tīrākas vides veidošanā, dabas resursu taupīšanā un atkritumu apsaimniekošanas sistēmas attīstībā visā valsts mērogā.

ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKI “Tīrai Latvijai!” ir īpaši orientēti uz zaļa, ilgtspējīga, dabai un cilvēkam draudzīga dzīvesveida popularizēšanu, tāpēc to ietvaros ikviena aktivitāte ir rūpīgi pārdomāta un vērsta uz šī mērķa piepildīšanu. Tādēļ visas dienas garumā paralēli pasākuma centrālajai daļai apmeklētājus gaidīs vairāki desmiti dažādu izziņas un radošo darbnīcu, paraugdemonstrējumu un sportisku aktivitāšu, kā arī norisināsies pašmāju ekoloģisko un videi draudzīgo produktu demonstrācijas.

Ar dažādu spēļu starpniecību pareizi šķirot atkritumus mācīs “Zaļā josta”, SIA “Clean R” un SIA “Pilsētvides serviss”. “Zaļā josta” stendā bērni varēs tikties arī ar Šķiromānu Zigi un kopā ar Ezīti Jostiņu pārbaudīt iemaņas PET pudeļu un citu atkritumu šķirošanas veiklībā. Piedāvājot daudzveidīgu vides izglītību spēļu klāstu, “Zaļā josta” pārstāvji mācīs pareizi šķirot atritumus, rūpēties par vidi, izzināt dažādu atkritumu veidu ietekmi uz vidi un sadalīšanos dabā, kā arī iepazīt eko marķējumus uz preču iepakojuma. Bet SIA “Clean R” un SIA “Pilsētvides serviss” demonstrēs pašu jaunāko un ar modernām videi draudzīgām tehnoloģijām aprīkotu atkritumu savākšanas transportlīdzekli, kurā pasākuma apmeklētāji tiks aicināti iejusties atkritumu savācēja lomā. Turpat speciāli veidotā izstādē varēs redzēt, no kā sastāv katra atkritumu frakcija un ko varam iegūt no pārstrādātā.

Par Latvijas dabas bagātības noslēpumu izzināšanu Svētkos gādās vairākas darbnīcas, piemēram, Dabas aizsardzības pārvalde praksē demonstrēs, ka mežs ir mājas ļoti daudzām dīvām radībām un iepazīstinās ar meža ekosistēmu. Svētku “Dabas laboratorijā” rosīsies Latvijas dabas fonds, kas demonstrēs jaunākās vides izziņas spēles, kas ļaus ikvienam ielūkoties Latvijas dabas noslēpumainajās aizkulisēs un rosinās izpratni ne tikai putniem, bet arī dabas un vides aizsardzības problēmām kopumā un veidos cilvēku priekšstatu par dabas likumsakarībām.

ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKU ietvaros būs arī īpaša “Sirsnības un draudzības sala”, kurā galvenā uzmanība tiks vērsta uz cilvēka un mūsu mazo draugu,- dzīvnieku mijiedarbību. Biedrība “Dzīvnieku pansija Ulubele” svētku dalībniekiem vērsīs uzmanību uz dzīvnieku aizsardzību un godbijīgu attieksmi pret dzīvību – līdzās esošiem dzīvniekiem.

Par vides mākslas izziņu un burvību rūpēsies stikla pūšanas meistari no Ventspils IK Raena” demonstrēs savas apbrīnojamās amata prasmes un palīdzēs ikvienam gribētājam izveidot sev mazu stikla mīļlietiņu. Bet prātu palauzīt kā liels, tā arī mazs varēs skolas spēļu darbnīcā “Muzle” un “Domātājs” un izzinot “Zvaigzne ABC” plašo literatūras klāstu.

 

Šogad Amigo svētku teltī tiks gaidīti gan lieli, gan mazi, lai piedalītos kopīgās aktivitātēs kopā ar iemīļoto Amigo tēlu – robotiņu. Ikviens varēs izpildīt īpašo robotiņa testu, pārbaudīt savas muzikālās zināšanas, kā arī aktīvi līdzdarboties vēl daudz citās aktivitātēs. Telts apmeklētājiem un aktivitāšu dalībniekiem Amigo būs  parūpējies arī par uzmundrinošām balvām.

Ik gadu “Zaļā josta”, rīkojot ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKUS “Tīrai Latvijai!”, tam pievieno kādu virsuzdevumu vai tematisko ievirzi. Tā kā šajā gadā svētki notiek ciešā sadarbībā ar AS “Latvijas valsts meži” un notiek Latvijas Meža dienu ietvaros, tad šīs dienas virsuzdevums būs īpaši akcentēt meža tematiku visplašākajā tās iespējamībā.

Uzsverot meža izziņas un radošo potenciālu integrēšanu bērnu ikdienā, svētkos darbosies daudz un dažādas radošās darbnīcas. Piemēram, Latvijas valsts mežu dabas parks Tērvetē būs atvēris īpašu Rūķu darbnīcu “Nestāsti man pasakas”; Meža rotu darbnīcu piedāvās Latvijas Dāmu mednieču klubs “Lady Hunt”, par meža ūdenstilpju makšķerēšanas gudrībām darbnīcā “Ne asakas!” varēs uzzināt LVM rekreācijas un medību darbnīcā. Plaši un aktīvi rosīsies arī vairākas Auces, Dobeles un Tērvetes amatnieku darbnīcas, kurās ikviens varēs iemēģināt savu roku veiklību un paņemt uz mājām kādu pašdarinātu lietiņu.

Lai popularizētu meža izglītības iespējas, svētkos neiztrūkstoši ar dažādām interesantām un izglītojošām aktivitātēm piedalīsies Priekuļu tehnikuma Ērgļu teritoriālā struktūrvienība, LLU Meža fakultāte, Ogres tehnikums, PIKC Rīgas tehniskā koledža, Rīgas Mākslas un mediju tehnikums, Jelgavas tehnikums. Meža augstākās un profesionālās izglītības iestādes ļaus Svētku dalībniekiem “iekāpt” meža speciālista “kurpēs”, piedāvājot meža izpētes darbnīcas un iespējas pašiem izzināt meža izziņas plašumus un inovācijas.

Ar īpašiem un daudzveidīgiem paraugdemonstrējumiem un nervus kutinošiem piedzīvojumiem lielus un mazus lolos plašs meža nozares pārstāvju pulks. AS “Latvijas finieris” iepazīstinās ar saplāksni Latvijā un pasaulē, Instrumentu Nams” demonstrēs kokapstrādes instrumentu daudzveidību; kopa ar biedrību “Zaļās mājas” ikviens varēs iepazīt “Meža ekrānu”. Svētku dalībniekiem tiks piedāvāts ļoti plašs un izzinošs aktivitāšu klāsts, kas ļaus iepazīt un saprast meža dzīves cikla visus posmus. Par šīm aktivitātēm gādās vairāki desmiti darbnīcu un organizāciju, uzņēmēju un izglītības iestāžu, piemēram, ikvienam būs iespēja izzināt rašanos sākot ar meža augsnes sagatavošanu kopā ar SIA “UOT” un LVM sēklu un stādu darbnīcu, kurā ikviens varēs piedalīties meža dzimšanā un izsekot meža dzīvības ciklam no sēklas līdz čiekuram ar LVM Vijciema čiekurkalti; uzzināt, kādi ir “meža stāvi” kopā ar Meža īpašnieku biedrības “Meža konsultants” projektu “Meža ABC” līdz dažādām praktiskām aktivitātēm meža pētīšanā ar Meža pētīšanas staciju, koku mērīšanā ar SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs“. Neiztrūkstoši būs iespēja iemēģināt savas prasmes arī dažādās meža izstrādes aktivitātēs, kā piemēram, koku zāģēšanā, putnu būrīšu darināšanā, apgūt meliorācijas un meža ceļu būves noslēpumus, izzināt meža ugunsapsardzību, koku gāzēju trikus, kā arī izzināt, kā pēc tam videi draudzīgi un pareizi mežu atjaunot utt.

Pasākumā būs padomāts arī par sportiskām nodarbēm un stafetēm svaigā gaisā. Taku skrējiens “Stirnu buks” piedāvās ikvienam izmēģināt savas prasmes meža sportā, kopā ar Latvijas orientēšanās federāciju notiks orientēšanās mežā. Ikviens drosmīgais varēs izmēģināt kokos kāpšanu ar arboristiem no SIA “AKK” un loku šaušanu ar SIA “DabaLaba”.

Ar īpaši plašu un saistošu programmu svētkos piedalīsies arī Jaunsardzes un informācijas centrs, kurā bērniem un jauniešiem būs iespēja pārbaudīt savu fiziski sagatavotību mežā; risināt attēlu mīklas, apgūt maskēšanos un ierindas mācība, šautriņu mešanu, izmēģināt ekipējumu, un pārbaudīt savu veiklību “mīnu laukā”.

Gardus pārsteigumus un darbnīcas svētku dalībniekiem būs sarūpējuši Pūres “Šokolādes muzejs” un maizes ceptuve “Lāči”. “KultKafe” un “Elizabete” kafejnīcās kā arī “Priedeskrogā” tiks piedāvātas kompleksās pusdienas skolēniem par īpaši izdevīgu cenu.

Svētku laikā darbosies arī īpašs Zaļais stādu tirdziņš, kurā varēs iegādāt dārza draugus no LVM Kalsnavas arboretuma, Zaļenieku kokaudzētavas, Kokaudzētava “Dimzas” un citiem zaļiem tirgotājiem.

.

Ikvienai izglītības iestādei, kas ir kampaņas “Tīrai Latvijai!” dalībniece, būs iespēja no plkst. 14:00 bez maksas apmeklēt Latvijas valsts mežu Dabas parku Tērvetē maksas daļu. Lai apmeklētu Dabas parku, izglītības iestādei būs jāuzrāda “brīvbiļete”, ko varēs iegūt apmeklējot vismaz 10 no vairāk nekā 50 izziņas punktiem, kas būs atzīmēti kartē.

Un protams, tā kā šis būs svinīgs un mīļu paldies vārdu piepildīts pasākums, neiztiksim bez balvām un pārsteigumiem no “Zaļā josta” un tās draugiem. Par īpašām dāvanām un pozitīviem pārsteigumiem gādās Rīgas Zooloģiskais dārzs, Līgatnes Dabas takas, AS “BAO”, SIA “Pilsētvides serviss”, Latvijas Dabas muzejs, AS Latvijas valsts meži, Amigo, SIA “Lāči” un “Šokolādes Muzejs Pūrē”.

“Zaļā josta” izsaka īpašu paldies AS “Latvijas valsts meži”, Latvijas valsts mežu dabas parkam Tērvetē un Tērvetes novada pašvaldībai par atbalstu un ieguldījumu pasākuma rīkošanā.