Jaunumi 2016 /

27.maijā Rīgā norisināsies Pasaules vides dienas ieskaņu pasākums ģimenēm Zaļās jostas vides festivāls “Mēs par tīru Latviju!”

Atpakaļ

Šī gada 27. maijā Rīgā, Lucavsalas Atpūtas parkā no plkst. 10.00 līdz plkst. 16.00 norisināsies gada vērienīgākais vides un veselīgas atpūtas pasākums visai ģimenei – Zaļās jostas vides festivāls “Mēs par tīru Latviju!”. Pasākums rīkots Pasaules vides dienas ieskaņās, akcentējot videi draudzīgu un veselīgu dzīvesveidu, īpaši nozīmi pievēršot atkritumu šķirošanas un pārstrādes nozīmei. Tā laikā, paralēli čaklāko makulatūras, izlietoto bateriju un nolietotās elektrotehnikas vācēju godināšanai, ikvienam apmeklētājam būs iespēja apmeklēt virkni bezmaksas radošo darbnīcu un meistarklašu. 

Pasākumā vienuviet ar plašu vides izglītības un atpūtas programmu dažādām vecuma grupām piedalīsies vairāk nekā 40 vides organizācijas, uzņēmumi un institūcijas. Vienlaikus ar radošajām darbnīcām, konkursiem un citām aktivitātēm, apmeklētājus no plkst. 12.00 ar muzikāliem priekšnesumiem priecēs Lauris Reiniks, Samanta Tīna un citi mūziķi. Ieeja pasākumā bez maksas.

Pasākuma laikā tiks sumināti “Zaļā josta” izlietoto bateriju, makulatūras un nolietotās elektrotehnikas vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!” uzvarētāji, kas visa aizvadītā mācību gada ietvaros snieguši nozīmīgu ieguldījumu tīrākas vides veidošanā, dabas resursu taupīšanā un atkritumu apsaimniekošanas sistēmas attīstībā visā valsts mērogā.

Zaļās jostas festivāls “Mēs par tīru Latviju!” ir īpaši orientēts uz zaļa, ilgtspējīga, dabai un cilvēkam draudzīga dzīvesveida popularizēšanu, tāpēc tā ietvaros ikviena aktivitāte ir rūpīgi pārdomāta un vērsta uz šī mērķa piepildīšanu. Tādēļ visas dienas garumā paralēli pasākuma centrālajai daļai apmeklētājus gaidīs vairāki desmiti dažādu izziņas un radošo darbnīcu, paraugdemonstrējumu un sportisku aktivitāšu, kā arī norisināsies pašmāju ekoloģisko un videi draudzīgo produktu demonstrācijas.

Ar dažādu spēļu starpniecību pareizi šķirot atkritumus mācīs “Zaļā josta” un “ZAAO”. “Zaļā josta” stendā bērni varēs tikties arī ar Šķiromānu Zigi un kopā ar Ezīti Jostiņu pārbaudīt iemaņas PET pudeļu un citu atkritumu šķirošanas veiklībā. Savukārt SIA “Clean R” piedāvās atkritumu savākšanas auto demonstrāciju “Toreiz un tagad”. Turpat, speciāli veidotā izstādē varēs redzēt, no kā sastāv katra atkritumu frakcija un, ko varam iegūt no pārstrādātā. Neiztrūkstoši festivālā viesosies arī Latvijas Valsts meži un Cūkmens, kas aicinās gādāt par dabas un apkārtējās vides sakoptību un vērtību saudzēšanu.

Tā kā festivāls šogad notiek uz salas, tad “Dabas laboratorijā” tiks akcentēta ūdens, cilvēka un pārējās dzīvās dabas mijiedarbība. Latvijas dabas fonds un Latvijas Ornitologu biedrība pirmo reizi sabiedrībai demonstrēs interaktīvu izstādi par īpaši aizsargājamu putnu sugu Latvijā – lielo dumpi, kas dzīvo ar niedrēm aizaugušos ezeros, zivju dīķos, kā arī rosinās iepazīt un izzināt citus spārnainos draugus un viņu dzīvi. Savukārt Pasaules Dabas fonda Panda pievērsīsi uzmanību eitrofikācijai – barības vielu koncentrācijas pieaugumam ūdenī – un ļaus ikvienam izmēģināt “Eitrofikācijas kalkulatoru” – unikālu, interaktīvu vides izglītības rīku, ar kura palīdzību ikviens var pārbaudīt, kā viņa un viņa ģimenes dzīvesveids ietekmē jūru, un saņemt padomus, kā situāciju mainīt. Latvijas Dabas muzejs pasākuma apmeklētāju uzmanību vērsis uz pilsētu un lauku ūdeņu iemītnieka bebra noslēpumaino dzīvi, kā arī piedāvās pildīt dažādus aizraujošus uzdevumus, kas dos iespēju bērniem izzināt dažādu Latvijas savvaļas dzīvnieku dzīves veidu. Savukārt Vides izglītības fonds un Ekoskolas rīkos “Lielās augu medības”, kas veicinās bērnu izpratni un interesi par bioloģisko daudzveidību, bet Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālā administrācija radīs dažādas interaktīvas un neparastas vides aktivitātes.

Uzsverot vides izziņas un radošo potenciālu integrēšanu bērnu ikdienā un mācību procesā, pasākumā piedalīsies arī Latvijas Mazpulku organizācija un biedrība “homo ecos:”. Latvijas Mazpulki, kas ir lielāka bērnu un jauniešu organizācija Latvijā, festivāla dalībniekiem atvērs “Vides laboratoriju”, kurā būs daudz eksperimentu un pārsteigumu, bet “Labo padomu dārziņā” varēs smelties videi draudzīga dzīvesveida gudrības un praktiskas iemaņas par došanos un atpūšanos brīvā dabā. Savukārt “homo ecos:” ļaus paskatīties uz visiem ierasto koku no dažādiem aspektiem, kas veicinās šī īpašā dabas resursa nozīmības akcentēšanu dabā, cilvēka dzīvē un pasaules ekosistēmā, kā arī piedāvās radošo darbnīcu, kurā varēs uzmeistarot kādu interesantu un vērtīgu lietu, izmantojot vecas avīzes, kartonus, tādējādi saudzējot resursus un piešķirot tiem otro dzīvību.

Tuvojoties vasarai, kad bērni un jaunieši vairāk uzturas ārā, dodas peldēties un piekopj citas āra aktivitātes, ir svarīgi atcerēties satiksmes drošības noteikumus, drošību uz ūdens, kā spēt nepieciešamības gadījumā sniegt pirmo palīdzību, zināt, kā izturēties ugunsgrēku gadījumos u.c. Tādēļ festivāla ietvaros, gādājot par bērnu drošību gan ikdienā, gan vasaras brīvdienās, darbosies “Drošības sala”, kurā ar izglītojošām, izzinošām un radošām nodarbēm piedalīsies Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Rīgas pašvaldības policija, Biedrības “Dzīvnieku pansija Ulubele” Dzīvnieku policija un AS “Sadales tīkls”. Šajā drošības salā varēs iepazīt minēto dienestu transporta līdzekļus, aprīkojumu, atraktīvā veidā apgūt pareizas rīcības iemaņas dažādās ārkārtas situācijās un veicināt izpratni par šo dienestu svarīgo lomu mūsu ikdienā.

Amigo atraktīvajā teltī “Iniciatīvas laimīgām ģimenēm” ietvaros ikvienam būs iespēja izzināt un praksē izmēģināt dažādas interesantas idejas, kas veicina ģimenes kopā būšanu un ģimeniskas tradīcijas, kas ir laimīgas ģimenes pamati. Amigo aicinās cilvēkus izmērīt savas ģimenes apskāviena spēku, pievienot to simboliskam Latvijas apskāvienam, kas kļūs par skaistu dāvanu mūsu valsts 100.dzimšanas dienā.

Ar īpašām spēlēm, zinātniskām rotaļām, eksperimentiem un radošām aktivitātēm svētku apmeklētājus priecēs vairākas Pārdaugavas interešu izglītības iestādes un skolas. Rīgas Jauno tehniķu centrs piedāvās vairākas saistošas darbnīcas, sākot ar telpisko lego modeļu veidošanu un mākslas iespējām un beidzot ar lidmodeļu demonstrējumiem. Bērnu un jauniešu vides izglītības centra “Rīgas Dabaszinību skola” darbnīcās varēs pagatavot zinātniskās rotaļlietas no otrreiz izmantojamiem materiāliem (dalībniekiem jāpaņem līdzi savu nolietotu, nevajadzīgu CD), varēs kļūt par uguns pavēlnieku, iepazīt augu izmantošanu floristikā, un darīt citas saistošas lietas. Aizraujošas un izzinošas aktivitātes festivāla dalībniekus gaidīs arī Bērnu un jauniešu centra “Altona” un Rīgas 19.vidusskolas radošajās laboratorijās, kur varēs gan veidot savas spēka zīmes, eksperimentēt un pētīt dabā kopā ar izglītības uzņēmumu LIELVĀRDS u.c.

Par vides mākslas izziņu un burvību rūpēsies “Larua studija”, kuras darbnīcā būs iespējams gatavot smaržīgas dabiskā vaska sveces. Stikla pūšanas meistari no Ventspils “IK Raena” palīdzēs ikvienam gribētājam izveidot sev mazu stikla mīļlietiņu. Bet prātu palauzīt kā liels, tā arī mazs varēs “Domātāja” spēļu darbnīcās.

Muzikālais LeNeSOns, kurš ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un bērnu draugs, būs priecīgs iepazīties ar bērniem un runāt par mūziku – diriģentiem, mūzikas instrumentiem, ceļojumiem mūzikas pasaulē, simfoniskās mūzikas koncertiem Lielajā ģildē un citur.

Mazākos pasākuma apmeklētājus radošās aktivitātēs iesaistīs žurnāli “Pūcīte” un “Astes”, un doties izjādē ar mehanizētiem zvēriņiem – ponijiem, žirafēm varēs “Ponicikls” stendā.

Pasākumā būs padomāts arī par sportiskām aktivitātēm un stafetēm svaigā gaisā. Biedrības ”DUEsport” laukumā bērniem un jauniešiem būs iespēja pārbaudīt veiklību, izturību un sportiskās prasmes šķēršļu joslas pārvarēšanā. Biedrības “Džudo klubs “KYODAI”” talantīgākie audzēkņi un arī mazākie audzēkņi ik pēc stundas demonstrēs džudo paraugdemonstrējumus. Šeit arī ikvienam būs iespēja ietērpties kimano, mācīties pareizu krišanas tehniku un dažādus džudo metienus.

Ar īpaši plašu un saistošu programmu svētkos piedalīsies arī Jaunsardzes un informācijas centrs, kurā bērniem un jauniešiem būs iespēja pārbaudīt savu varēšanu un spējas pilsoniskās līdzdalības, spēka un citās aktivitātēs, piemēram, “Spēka vīrs”, “Zini vai mini”, “Siluets” u.c., kā arī apgūt dažādus izdzīvošanas un tūrisma elementus, mezglu siešanu, maskēšanos un daudzas citas aizraujošas prasmes

Gardus pārsteigumus un darbnīcas svētku dalībniekiem būs sarūpējuši Pūres “Šokolādes muzejs”, Karameļu darbnīca un Brešu virtuve. Tāpat eko našķus un praktiskās darbnīcas pasākumā piedāvās maizes ceptuve “Lāči”, saldējumu bez e-vielām un glutēna varēs baudīt “Rīgas Saldējums” un “Rūjienas saldējums” tirgotavās, savukārt “Limpo” gardos dzērienus varēs nogaršot Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums, kafejnīcās “KultKafe” un “Priedeskrogs”, kas piedāvās kompleksās pusdienas skolēniem par īpaši izdevīgu cenu.

Un protams, tā kā šis būs svinīgs un mīļu paldies vārdu piepildīts pasākums, neiztiksim bez balvām un pārsteigumiem no „Zaļā josta” un tās draugiem. Par īpašām dāvanām un pozitīviem pārsteigumiem gādās Rīgas Zooloģiskais dārzs, Dabas aizsardzības pārvalde, Līgatnes Dabas takas, AS “BAO”, Latvijas Dabas muzejs, AS Latvijas valsts meži, Amigo, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, SIA “Lāči”, Pūres “Šokolādes muzejs”, “Karameļu darbnīca”, Jaunmoku pils un žurnāli “Ieva”, “Pūcīte” un “Astes”.

“Zaļā josta” izsaka īpašu paldies Rīgas Pārdaugavas izpilddirekcijai un Rīgas Pašvaldības policijai par atbalstu pasākuma rīkošanā.