Jaunumi 2021 /

5 idejas, kā vēl jēgpilnāk pavadīt Lielo Talku

Atpakaļ

Jau šo sestdien, 24. aprīlī, Staprtautiskās Zemes nedēļas ietvaros, visā Latvijā norisināsies Lielā Talka, kuras laikā iedzīvotāji tiek aicināti sakopt un labiekārtot apkārtni. Talkas filozofija guvusi plašu atsaucību visā pasaulē. No vienas dienas ikgadējās talkas, tā pāraugusi dzīvesveidā, aizsākot dažādas kustības, kā piemēram, plogingu (skriešana, apvienojumā ar atkritumu vākšanu), dažādus sociālo tīklu izaicinājumus, dabā nomestu atkritumu savākšana pastaigas laikā, sakopjot dabas teritorijas, utt. “Zaļā josta” iestājas par atbildīgu rīcību ar atkritumiem ikdienā, kā rezultātā, ja atkritumi tiks pareizi apsaimniekoti, iespēju robežās nodoti pārstrādei, talka nebūtu jārīko vispār.
“Esam lepni, ka dzīvojam zaļā, sakoptā un skaistā valstī. Jo jau vairākus gadus Lielās Talkas būtība ir izsmelta – vietas ārpus privātīpašumiem, kuras tiešām ir nepieciešams sakopt, kļūst aizvien mazāk un mazāk,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa. “Taču ar nožēlu jāatzīst, ka pēdējos gados vērojama negodprātīgu iedzīvotāju iniciatīva Lielās Talkas dienu izmantot par iespēju bez maksas utilizēt savus personīgos, gadu neizvestos atkritumus no privātteritorijām, uzdodot tos par talkas dienā salasītajiem. Rezultātā vairākas pašvaldības atsakās piedalīties talkās, nepieļaujot iespēju, ka uz Lielās Talkas rēķina tiek bezmaksas nodoti gan būvniecības atkritumi, gan bezatbildīgi gadiem uzkrātas videi kaitīgas preces, piemēram, auto riepas, kuru utilizācija ikdienā ir maksas pakalpojums,” atzīst L. Kubliņa. Tādēļ, atbalstot iedzīvotāju vēlmi Talkas dienā paveikt ko labu videi, “Zaļā josta” iesaka 5 jēgpilnus veidus, kā Lielo Talku pavadīt ar papildu labumu videi un sev.

1. Piesaki dalītās vākšanas konteinerus atkritumu šķirošanai
Ja pie mājas nav uzstādīti konteineri izlietotā iepakojuma dalītai vākšanai, tad ir pēdējais laiks pie tiem tikt, lai atkritumu šķirošana kļūtu par ērtu ikdienas sastāvdaļu. Konteineri pie dzīvojamām mājām tiek uzstādīti ar mājas iedzīvotāju iniciatīvu. Viss, kas ir jādara, ir jāvēršas pie sava mājas pārvaldnieka vai pa tiešo pie atkritumu apsaimniekotāja, izklāstot savu redzējumi, cik daudz un kāda veida konteineri ir nepieciešamai, kā arī, cik bieži tos vēlams iztukšot. 

2. Sarīko izglītojošu pasākumu savas mājas vai mikrorajona iedzīvotājiem
Lielā Talka ir lieliska diena, kad veikt “talku” kaimiņu prātos, iemācot tos pareizi šķirot atkritumus. Neticami, bet fakts – pat visapzinīgākie dabas draugi ne vienmēr zina, ko var un ko nevar mest dalītās vākšanas konteineros. Tāpēc iepazīsties ar “Zaļā josta” mājaslapā https://www.zalajosta.lv/lv/ka-pareizi-skirot-atkritumus pieejamo informāciju par atkritumu šķirošanu, aicini sestdien kaimiņus drošā distancē pulcēties pie dalītās vākšanas konteineriem, un kopā pārrunājiet pareizas atkritumu šķirošanas pamatprincipus. Iespējams noderēs arī krievvalodīgs palīgs, kas iztulkos informāciju tiem kaimiņiem, kas latviski nesaprot pietiekoši labi.

3. Sarīko tekstila talku
Latvijā tekstilatkritumu šķirošana būs obligāta prasība sākot ar 2025. gadu. Taču jau šobrīd tiek piedāvāta iespēja iedzīvotājiem nodot nevajadzīgos tekstilatkritumus labdarībai vai pārstrādei. Lielās Talkas dienā sarīko brīvdabas Andeli – apģērbu un apavu apmaiņas  punktu, kurā nodot tālākai lietošanai nevajadzīgos apģērbus un apavus savu draugu vai kaimiņu lokā. Vecās segas, palagus un dvieļus vari ziedot dzīvnieku patversmēm. Savukārt tekstilatkritumus, kuri ir nodiluši vai bojāti, nodod pārstrādei. Tuvāko nodošanas konteineru sameklē https://www.atkritumi.lv/lv/karte/tekstilmateriali/.

4. Sāc šķirot BIO
Vai zināji, ka lielākā daļa no nešķirotajiem sadzīves atkritumiem ir bioloģiski noārdāmi atkritumi? Tos jau vairāki atkritumu apsaimniekotāji piedāvā utilizēt par samazinātu maksu, ja tie tiks nodalīti no kopējās sadzīves atkritumu plūsmas un nodoti pārstrādei. Vērsies pie sava atkritumu apsaimniekotāja un lūdz, lai arī pie tavas mājas uzstāda konteineru BIO atkritumiem. Tajā varēsi izmest sausus pārtikas pārpalikumus, augļu un dārzeņu mizas, dārza un citus zaļos atkritumus, arī gaļas un zivju produktu atliekas. Atceries, ka BIO konteinerā nedrīkst izmest bioloģiski noārdāmos atkritumus, kas ir ievietoto jebkādos maisos vai tvertnēs, kā arī sadzīves atkritumus vai izlietoto iepakojumu – lietas, kas bioloģiski nesadalās.

5. Māci savus bērnus būt dabas draugiem
Sāc ar sevi un rādi piemēru citiem! Pareiza rīcība ar atkritumiem, saudzīga attieksme pret dabu un tās iemītniekiem, cieņpilna izturēšanās pret vidi, apkārtējo uzrunāšana, ja citi rīkojas cūciski. Tās ir vērtības, kuras jāizkopj katram pašam, un jānodod no paaudzes paaudzē. Izskaidro saviem bērniem pareizas atkritumu šķirošanas pamatus, kopīgi noskatoties un pārrunājot dažādām vecuma grupām piemērotus video materiālus https://www.zalajosta.lv/lv/video. Kopīgi uzmeistarojiet putnu būrīti no nevajadzīgajiem dēļiem, vai iekopiet puķu dobi, par mēslojumu izmantojot pašu gatavoto kompostu. Kopīgs darbs un gandarījums par paveikto veido bērnos izpratni par cieņpilnu attieksmi pret dabu. Jo tikai tu pats esi labs piemērs saviem bērniem. Ja tu saudzīgi izturēsies pret dabu, bērniem tas ari būs pašsaprotami.