Latvijas Republikas Proklamēšanas dienas svētku nedēļas noskaņās “Zaļā josta” sadarbībā ar Elektrum Energoefektivitātes centru organizēja radošo konkursu “Staro zaļi”. Tā ietvaros saņemtas vairāk nekā 50 oriģinālas idejas, kā mājas apstākļos, izmantojot otrreizējās izejvielas un dabas materiālus, izgatavot gaismas ķermeņus gaismas ienešanai mājās un cilvēku sirdīs tumšajā gadalaikā. Konkursā apbalvoti 5 finālisti.
Radošais konkurss “Staro zaļi” tika rīkots ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni par materiālu otrreizējās lietošanas iespējām un resursu saudzīgu patēriņu, kā arī pareizu atkritumu šķirošanu un no šķirošanā radušos otrreizējo izejmateriālu jēgpilnu izmantošanu. “Šobrīd, kad sabiedrība tiek īpaši aicināta saudzēt veselību un izvairīties no liekiem sabiedrisko vietu apmeklējumiem, dalība konkursā “Staro zaļi” uzskatāmi parāda – lai ienestu gaismu mājās un rotātu mājokli svētkiem, nav nepieciešams doties uz veikalu un pirkt jaunas lietas. Starot mājās un darināt gaismekļus no nevajadzīgām, bet vēl izmantojamām lietām, var ikviens – to pierāda daudzveidīgais iesniegto konkursa darbu ideju klāsts un dalībnieku plašā vecuma amplitūda,” stāsta projekta vadītāja, “Zaļā josta” pārstāve Aija Caune. Jaunākie konkursa dalībnieki bija vien 4 gadus veci, kas savu gaismekli darinājuši bērnudārza audzinātājas pavadībā. Turpretī vecākie konkursa dalībnieki bija sirmgalvji no veco ļaužu pansionāta, kas atzinīgi novērtēja iespēju pievienoties tumšā gadalaika izgaismošanā, ieturot droši distanci.
Konkursā “Staro zaļi” saņemtas dažādas oriģinālas idejas, kā gaismas ķermeņus gatavot, pielietojot tukšas stikla burciņas vai plastmasas pudeles, liekot lietā vienreizlietojamos galda traukus un pat tekstilatkritumus, kā arī citas sadzīvē vairs nederīgas lietas, kas ilgu laiku bijušas bez pielietojuma. Vairāki gaismekļi darināti, mākslinieciski pielietojot dabas materiālus – zariņus, kastaņus, kaltētos augus un koka mizu. Izvērtējot visus pieteikumus, apbalvoti 5 finālisti:
- Jelgavas 5. vidusskolas skolēni Daņila Šipuļins un Denis Zagdajs (11 gadi), kas savu gaismas ķermeni izgatavojuši no nederīgām elektroiekārtu komponentēm, dodot tām otru mūžu;
- Viļānu vidusskolas audzēkne Marija Bebriša (15 gadi), kas uztaisīja gaismekli, pielietojot otrreizējās izejvielas (plastmasas pudeli, trauku sūkli, podziņas, kartonu) un dabas materiālus (zarus, čiekurus). Īpaši piedomājot par energoefektivitāti, gaismeklī izmantota LED spuldze;
- Maltas vidusskolas audzēknis Viesturs Liepiņš (12 gadi), kas izgatavoja gaumīgu koka gaismas dekoru. Tā tapšanā izmantota mājās atrasta veca bērza pagale, nevajadzīgs plastmasas konfekšu trauks, pirms vairākiem gadiem pirkta LED gaismiņu virtene, kas tiek darbināta no atkārtoti uzlādējamām baterijām, patērējot minimālu elektrības daudzumu;
- Valmieras PII “Vālodzīte” struktūrvienības “Krācītes” grupa ”Rūķu namiņš” (4 gadi), kas radījuši ilgmūžīgu Ziemassvētku dekoru no otrreizējām izejvielām;
- Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas audzēknis Ritvars Vjakse (16 gadi), kas izgatavojis oriģinālu un gaumīgu lampu no koka špātelēm. Lampas instalācijai izmantotas detaļas no mājās esošas salauztas lampas, bet par gaismas avotu izvēlēta LED spuldze, jo tā ir daudz energoefektīvāka par kvēlspuldzi.
Specbalvu no Elektrum Energoefektivitātes centra iegūst:
- Jēkabpils 2. vidusskolas 1. c klase, kas mīlot savu valsti, radījusi divus gaismas objektus. Abu gaismekļu tapšanā izmantoti Latvijā auguši koki un spuldzes vietā izmantota ekonomiskā LED spuldze.
“Zaļā josta” aicina iedzīvotājus saudzēt savu un tuvinieku veselību, atsakoties no lieku veikalu apmeklējuma pirmssvētku periodā, vairāk laika un enerģijas veltot ģimeniskām kopīgām nodarbēm, dodot lietām otru dzīvi un ieviešot ģimenēs šķirošanas paradumu.