Jaunumi 2022 /

53 idejas no Latgales – kā kartona kastes pārvērst praktiskās mājsaimniecības lietās

Atpakaļ

Kartona kastēm, pirms tās kļūst par otrreizējo izejvielu un tiek izmestas dalītās vākšanas konteinerā vieglajam iepakojuma, ir daudz dažādu praktisku pielietojumu – to uzskatāmi parāda Latgales reģiona iedzīvotāji. “Zaļā josta” konkursā “Iepakojuma kastes pārvērtības” no Latgales reģiona  pieteiktas 53 oriģinālas idejas, kā, liekot lietā kartona kastes, radīt jaunus, vērtīgus mājsaimniecības priekšmetus.

“Tradicionāli mūsu rīkotajos radošajos konkursos tieši Latgales reģiona iedzīvotāji izceļas ar praktisku un atjautīgu pieeju, kā no otrreizējām izejvielām darināt jaunas lietas. Un arī šajā konkursā, kura dalībnieki dalījās ar idejām kartona kastes pārveidē jaunos izstrādājumos, teju trešdaļa visu ideju nākušas no Latgales,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa. Kopumā konkursam pieteiktas 176 dažādas kartona kastu praktiskas pielietošanas alternatīvas. No kastēm darināti svētku rotājumi, kastes apgleznotas un aplīmētas, radot jaunus dāvanu iesaiņojumus vai kārbas mantu uzglabāšanai. Kartona kastes pārveidotas dažādos rotaļu atribūtos bērniem vai mājdzīvniekiem. No kastēm darinātas mēbeles, interjera priekšmeti, gaismekļi. Īpaši aktuāla Latgalē bija kartona kastu pārveide rotaļlietās un izglītojošās nodarbēs pirmsskolas vecuma bērniem. Piemēram, pedagogi no Daugavpils 26. pirmsskolas izglītības iestādes kopā ar bērniem darināja kosmosa un jūras modeļus, namiņus un cietokšņus un galda spēli. Savukārt Rēzeknes pirmsskolas izglītības iestādē “Vinnijs Pūks” tapušas rotaļu virtuve un par tīģeri pārveidota izlietoto bateriju savākšanas kaste.

Divas godalgas konkursā “Iepakojuma kastes pārvērtības” aizceļojušas uz Latgali.  Konkursā par labāko ideju atzītas Mārītes Zariņas no Dagdas, Krāslavas novadā, darinātās dekoratīvās uzglabāšanas kastes. Ņemot talkā karsto līmi, M. Zariņa rada gaumīgas un izturīgas kastes un grozus, kuras, kā norāda M. Zariņa, var izmantot dažādām vajadzībām – mantu un sauso produktu uzglabāšanai, saimniecības vajadzībām un dāvanu iesaiņošanai.

Simpātiju balvu konkursā izcīnīja jaunietis no Latgales. Raivis Tjaguns no Ludzas kartona kastes pārveidojis par dizaina dambretes galda mēbeļu komplektu, sakot: “Mūsu mājās, noliktavā, bija sakrājušās kartona kastes no nesen iegādātajām elektroprecēm un mēbelēm. Mēs negribējām tās izmest, taupot kādai praktiskai vajadzībai. Tagad noliktava atbrīvota no makulatūras un kastes ieguvušas otru – daudz interesantāku dzīvi.”

Kopumā konkursā “Iepakojuma kastes pārvērtības” iesniegti 27 darbi no Daugavpils, 6 darbi no Rēzeknes, 5 darbi no Ludzas, 4 no Dagdas. Latgales reģions ik gadu ir kupli pārstāvēts “Zaļā josta” rīkotajos radošajos konkursos, kā arī otrreizējo izejvielu vākšanas kampaņā “Tīrai Latvijai’, kuras ietvaros izglītības iestādes savā starpā sacenšas savāktajā izlietoto bateriju un makulatūras apjomā.