Jaunumi 2021 /

9 skolēnu komandas izmēģināja savās ģimenēs ieviest bezatkritumu dzīvesveidu

Atpakaļ

Valsts izglītības satura centrs un “Zaļā josta” jau otro gadu organizē izaicinājumu skolēniem “Atkritumiem NĒ!”. Tā ietvaros skolēnu komandām mēneša laikā bija jāuzlabo savi un savas ģimenes ikdienas paradumi, cenšoties maksimāli samazināt radīto atkritumu apjomu. Izaicinājums tika balstīts uz bezatkritumu dzīvesveida filozofiju, aktualizējot dažādus veidus, kā dzīvot videi draudzīgāk, samazinot patērēto resursu apjomu un radīto atkritumu daudzumu. Neskatoties uz epidemioloģiskās situācijas un ilgstošo attālināto mācību radītajiem izaicinājumiem, projektā veiksmīgi finišēja 9 komandas, sagatavojot video ar ieteikumiem dabai draudzīgākam dzīvesveidam. Šie video papildinās iepriekšējā gadā radīto video krājumu un sniegs ieguldījumu izpratnes veidošanai par ikdienas paradumu maiņu un atkritumu daudzuma samazināšanu.

 

 

 

Būtiskākie jauniešu ieteikumi iepakojuma atkritumu apjoma samazināšanai ikdienā:

  • Uz veikalu doties ar savu papīra vai auduma iepirkuma maisiņu, lai nebūtu jāņem ik reizi jauns plastmasas maisiņš;
  • Pārdomāti veikt pirkumus un sagatavoties veikala apmeklējumam, paņemot līdzi stikla burciņas, daudzkārtlietojamus trauciņus un auduma maisiņus, kur ievietot nepieciešamās preces, vai arī izvēlēties preci bez iepakojuma, lai nebūtu jālieto vienreizlietojamie iesaiņojuma materiāli;
  • Izvēlēties stikla traukus plastmasas trauku vietā;
  • Izmantot radušos izlietoto iepakojumu atkārtoti, darinot jaunas lietas. Piemēram, no olu kastītēm vai tetrapakām darināt dēstu trauciņus, PET pudelēm piešķirt otro dzīvi kā rotaļlietām, stikla burkas un pudeles izmantot pašu gatavotu sulu un ievārījumu pildīšanai;
  • Atteikties no vienreizlietojamo izstrādājumu lietošanas, piemēram, vienreizlietojamo ūdens pudeli aizstāt ar daudzkārt lietojamu;
  • Pareizi šķirot jau radušos atkritumus. 

Ieteikumu autori – skolēnu komandas no Nīkrāces pamatskolas, Bauskas 2. vidusskolas, Amatas pamatskolas un Liepājas 3. pamatskolas. Īpaši čakli bijuši liepājnieki, sagatavojot veselas 6 video pamācības. 

“Šogad, stājoties spēkā virknei vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu lietošanas ierobežojumam, esam gandarīti, ka arī skolēni savos pētījumos un eksperimentos ir likuši uzsvaru uz veidiem, kā ikdienā aizstāt vienreizlietojamo plastmasas taru un maisiņus ar dabai nekaitīgām alternatīvām vai atteikties no vienreizlietojamo izstrādājumu lietošanas pavisam,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa, atgādinot, ka kopš šī gada 3. jūlija vairs nevarēs laist tirgū vienreizlietojamos plastmasas galda piederumus, dzērienu maisāmkociņus un salmiņus, šķīvjus, no putupolistirola izgatavotu pārtikas un dzērienu taru (kārbiņas, glāzes, to korķīši un vāciņi), vates kociņus un baloniem piestiprināmus kociņus. 

Plašāks ieskats izaicinājuma dalībnieku veikumos atrodams vietnē https://www.tirailatvijai.lv/izaicinajums-atkritumiem-ne-2020 sadaļā rezultāti. Aicinām skolu komandas turpināt iesākto darbu atkritumu daudzuma samazināšanā, kā arī jaunas komandas – iedvesmoties no dalībnieku izveidotajiem video un  iesaistīties izaicinājumā nākamajā gadā! 

Izaicinājumu “Atkritumiem NĒ” organizē Valsts izglītības satura centrs un “Zaļā josta”. Atbalsta un rūpējas par balvu fonda nodrošinājumu: “Pilsētvides Serviss” un “Lautus Vide”.