Jaunumi 2006 /

Akcija “Patērē ar prātu!”

Atpakaļ

SIA „Zaļā josta” sadarbībā ar lielveikalu “SKY” 2006.gadā rīkoja izglītojošu kampaņu “Patērē ar prātu”. Visos “SKY” lielveikalos – K.Ulmaņa gatvē 122, Biķernieku ielā 120b un Krasta ielā 52 – tika izvietoti materiāli par vides problēmjautājumiem un iespējām katram no mums ar savu rīcību tos risināt. Veikalos ir arī iespējams iegūt bezmaksas bukletu, kurā apkopota noderīga informācija par atkritumu šķirošanu un dalīto konteineru atrašanās vietām visā Rīgā. Atgādinām, ka vēl aizvien cilvēki, kas iepērkas SKY lielveikalos, var izvēlēties videi draudzīgākos papīra maisiņus plastikāta maisiņu vietā savu pirkumu iepakošanai.

Mūsu ikdienā plaši ir ienākuši sintētiskie materiāli (plastmasas, sintētiskās šķiedras, dažādas ķimikālijas, kompozītu materiāli, utt.), kuri dabā nav sastopami un kuri vairumā gadījumu ir bioloģiski nesadalāmi. Šādiem materiāliem atkritumu veidā nonākot apkārtējā vidē, vide tiek piesārņota, jo daba nespēj tos asimilēt. Ar neapbruņotu aci ikviens var par to pārliecināties pavasaros, kad nokūst sniegs, bet zāle vēl nav sadīgusi: ceļmalas, meži, grāvji un upmalas ir nosētas ar plastmasas plēvēm un citiem dažāda veida iesaiņojuma materiāliem, kas tur būs arī nākamajā un aiznākamajā pavasarī, jo ir speciāli veidoti, lai būtu noturīgi pret ūdens, ultravioletā starojuma un baktēriju iedarbību. Sintētiskie materiāli ne tikai piesārņo augsni, gruntsūdeņus un gaisu ar bīstamām ķīmiskām vielām, bet arī ir bīstami savvaļas dzīvniekiem un mājdzīvniekiem. Tie rada nepievilcīgu skatu un netīši mudina citus iedzīvotājus izmest atkritumus, nepadomājot par savas rīcības sekām. Savukārt papīrs ir dabiskas izcelsmes materiāls, tas nonākot saskarsmē ar apkārtējo vidi pāris mēnešu laikā sadalās un nerada ekoloģisko kaitējumu.

Procentuāli visvairāk plastmasa tiek izmantota tieši iesaiņošanas materiālu ražošanai. Plastmasas atkritumu daudzums atkarīgs ne tikai no saražotā daudzuma, bet arī no izstrādājumu kalpošanas ilguma. Iepirkuma maisiņš ir viens no tiem plastmasas izstrādājumiem, kuriem ir ļoti īss kalpošanas laiks. Lai iedzīvotāji ne tikai mācētu šķirot, bet arī pēc iespējas biežāk izmantotu preces no videi draudzīgākiem izejmateriāliem, SIA „Zaļā josta” iniciēja ideju ieviest papīra maisiņus lielveikalos „SKY”. Tagad pircējiem ir iespējams iegādāties papīra maisiņus savu pirkumu iepakošanai, kas ir daudzkārt labāka izvēle kā plastmasas maisiņi, kuri patiesībā nekad nesadalīsies, labākajā gadījumā saberzīsies sīkās, putekļveidīgās daļiņās. Papīra maisiņus iespējams iegādāties tādā pašā cenā, kā plastmasas maisiņus.

Papildus papīra maisiņiem, divas nedēļas SKY lielveikalā tika izplatīti informatīvi materiāli, kas motivētu pircējus apdomāt savus iepirkšanās paradumus un to, kā viņi rīkojas ar precēm tad, kad tās vairs nav nepieciešamas. Tika izdots buklets „Patērē ar prātu!”, kurā tika apvienota gan motivējoša informācija par atkritumu šķirošanu, gan praktiska – adreses Rīgā un Rīgas raj., kurā atrodami dalītie konteineri. Tāpat papildus tika reklamēta „Zaļās jostas” EKO zīme, norādot, ka tās izvietotāji uz sava iepakojumi ir atbildīgi un parūpējas par radīto atkritumu apsaimniekošanu.