Jaunumi 2019 /

Aktualizējot plastmasas iepakojuma pārmērīgas lietošanas ierobežošanu, prezentēs iepirkumiem paredzētus maisiņus no otrreizējiem izejmateriāliem

Atpakaļ

Lai sekmētu sabiedrības izpratni par plastmasas kaitīgo ietekmi uz ekoloģiju un veicinātu aktīvāku iesaisti plastmasas iepakojuma pārmērīga patēriņa ierobežošanā, “Zaļā josta” aicina apmeklēt vērienīgu dizaina maisiņu modes skati, kas atklās bērnu radošā konkursa “Es sāku ar sevi – Tīrai Latvijai” oriģinālāko darbu izstādi. Pasākuma ietvaros bērnu un jauniešu komandas no visas Latvijas prezentēs savas oriģinālās idejas – kāds izskatīsies nākotnē stilīgākais un ilgtspējīgākais iepirkuma maisiņš, kas gatavots no otrreizējām izejvielām.

“Zaļā josta” konkursa “Es sāku ar sevi – Tīrai Latvijai” iepirkuma maisiņu un somu modes skate un izstādes atklāšana norisināsies šo piektdien, 2019. gada 26. aprīlī plkst. 12:00 modes un izklaides centrā “Rīga Plaza” (Rīga, Mūkusalas iela 71) pirmajā stāvā pie info centra.

Pirms pasākuma, plkst. 11:30 notiks preses brīfings, kurā uzstāsies vides un atkritumu nozares vadošie speciālisti, iepazīstinot ar valsts politiku plastmasas iepakojuma nelabvēlīgās ietekmes uz vidi novēršanai, kā arī uzņēmēji, kas ikdienā rod pielietojumu otrreizējām izejvielām, dalīsies pieredzē ar veidiem, kā ikviens no mums ikdienā var rīkoties videi draudzīgāk, gan Latvijas izglītības iestāžu pārstāvji, kas ar savu praktisko darbību ikdienā paralēli mācību darbam strādā, lai Latvijas nākotne nebūtu ekoloģiska katastrofa.

Pasākuma ietvaros norisināsies “Zaļā josta” rīkotā radošā konkursa “Es sāku ar sevi – Tīrai Latvijai” modes skate, kurā 24 komandas no visas Latvijas prezentēs savas oriģinālākās un ilgtspējīgākās pašu rokām darinātās iepirkumu dizaina somas un maisiņus. Pēc preses brīfinga tiks atklāta konkursa “Es sāku ar sevi – Tīrai Latvijai” oriģināldarbu izstāde. Izstādē skatāmie darbi gatavoti, lai rastu iespējas aizstāt plastmasas iepirkuma maisiņus ar dabai draudzīgākiem risinājumiem pirkumu iesaiņošanai un līdznešanai, iespēju robežās izmantojot otrreizējās izejvielas. Darbi izstrādāti, lai iedvesmotu un mudinātu arī pārējos jauniešus, viņu vecākus un citus patērētājus rast risinājumus vides stāvokļa uzlabošanai jau tagad, apliecinot, ka ikkatrs no mums ar savu rīcību var būt starp tiem, kas sekmē vides ilgtspējību un neapdraud savu veselību. 

Kā norāda “Zaļā josta” valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa, “Zaļā josta” ik gadu meklē veidus, lai sekmētu sabiedrības vides apziņu un veicinātu izpratni, ka esam ne tikai atbildīgi par sevis radīto atkritumu apsaimniekošanu, bet arī, ka mūsu spēkos ir pašiem mazināt radīto atkritumu apjomu un padarīt vidi tīrāku. “Mūsu ikdienas rīcība tiešā veidā ietekmē vidi, kurā dzīvosim. Mazāki soļi pretim tīrākai nākotnei spēj sasniegt grandiozus rezultātus.”

“Šogad, mudinot bērnus un jauniešus rast veidus, kā aizstāt plastmasas maisiņus ar videi draudzīgākām alternatīvām, “Zaļā josta” ir sasniegusi plašu rezonansi Latvijas mācību iestādēs. Esam gandarīti ar rezultātu, jo bērniem ir ne tikai izdevies somu darināšanai efektīvi pielietot vecos nodilušos apģērbu gabalus, izlietotos maizes maisiņus, tukšās plastmasas pudeles, pat plates, kancelejas mapes un šlipses, rodot tiem jaunu, dizainiski skaistu pielietojumu pirkumu iesaiņošanai un nešanai, bet arī somu darināšanai bērnu veiktā priekšizpēte par plastmasas kaitīgo ietekmi uz vidi iedvesmo turpināt pašiem rast veidus, kā samazināt radīto atkritumu apjomu ikdienā un atrast resursiem atkārtotu pielietojumu, un pamudināt tuviniekus un pārējo sabiedrību sekot viņu piemēram un sākt pašiem ar sevi – tīrākai Latvijai. Turklāt radītās somas sniedz bērniem lepnumu par paveikto un dubultu motivāciju lietot tās ikdienā, dāvāt draugiem un mājiniekiem,” norāda J. Lapsa.

Valsts izglītības satura centra pārstāve Liene Zeile atzinīgi vērtē “Zaļā josta” rīkoto konkursu, kas ļāvis bagātināt mācību procesu ar ideju par iepirkumu maisiņa dizaina procesa īstenošanu: “Konkurss parāda ceļu, kādā skolēni var iegūt pieredzi jeb mācīties, lai rezultāts būtu pielietojams. Četros reģionālajos konkursos un finālā, iepazīstoties ar dalībnieku sniegumu, var vērot, kā savienojas zināšanas par vidi, prasmes strādāt ar tekstilu un citiem materiāliem, prasme prezentēt savu produktu, pilsoniskā līdzdalība vides problēmu risināšanā un vērtību veidošanās. Ļoti atzīstama ir vecāku, vietējo uzņēmumu un nevalstisko organizāciju iesaistīšanās mācību procesā.”