3. decembrī LU Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā pulcējās nu jau teju 100 skolēni, lai, piedaloties Jauno biologu skolas Baltajā kārtā, uzzinātu, kādus noslēpumus piedāvā atklāt acīm nesaredzamā mikrobioloģijas un molekulārās bioloģijas pasaule. Jauno biologu skola darbojas ar “Zaļā josta” atbalstu, aicinot 9.-12. klašu skolēnus bez maksas padziļināti apgūt bioloģiju un veicināt jauniešos interesi par dabu.
Diena sākās ar darbošanos laboratorijā. Pēc pirmā apjukuma, mācoties strādāt ar automātiskajām pipetēm, skolēni veikli nodevās gēla elektroforēzes apgūšanai un uzdevumiem par to, kā šo tehniku izmantot, lai uzzinātu dažādus noslēpumus, ko slēpj DNS. Citi tikmēr krāsoja maizes raugu un aplūkoja tā šūnas modernos mikroskopos, kā arī mēģināja izdomāt, kādā eksperimentā šo organismu varētu izmantot par bioindikatoru. Viegli negāja, bet daudzu sejās bija manāms lepnums par sanākušajiem preparātiem, un laboratorijā varēja dzirdēt sajūsmas saucienus par mikroorganisma kustēšanos. Bija iespēja mazliet ielūkoties šūnu kultivēšanas metodēs un uzzināt, kas tad šūnām nepieciešams, lai tās kārtīgi augtu un padotos pētījumiem.
Pēc smagā darba skolēnus gaidīja ar saimniecības “Kunturi”, z/s “Jāņkalni” un “Dobeles dzirnavnieks” atbalstu sagatavotās uzkodas. Atguvuši spēkus, skolēni uzzināja, kas tā tāda – kristalogrāfija – un kur to izmanto zinātnieki, kā arī paši pamēģināja izaudzēt enzīma kristālu un apskatīt to mikroskopā.
Rezultātus gaidot, bija iespēja klausīties par interesantiem bioētikas gadījumiem un pēcāk iejusties žurnālistu lomās, veidojot bioētikas twitterkontus. Plašāka informācija par Jauno biologu skolas aizvadīto Balto kārtu mājaslapā jbs.lu.lv.