Jaunumi 2023 /

Ar kampaņu mudinās sabiedrību atbrīvoties no cigarešu izsmēķiem pareizi

Atpakaļ

Ceturtdien, 28. septembrī, “Zaļā josta” kopā ar Rīgas domes un Vides izglītības fonda pārstāvjiem atklās kampaņu, kuras mērķis ir informēt sabiedrību par pareizu rīcību, izmetot cigarešu izsmēķus un tādējādi mazinot zemē nomesto izsmēķu apjomu, informē uzņēmuma pārstāve Aija Caune.  

Kampaņu atklās plkst. 10.00 Rīgas Rātsnama 5. stāva foajē zālē, Rātslaukumā 1, Rīgā. Atklāšanas pasākumā piedalīsies “Zaļā josta” pārstāve Aija Caune, Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes priekšniece Evija Meģe un Vides izglītības fonda pārstāve Ilze Grēvele.

Klātesošajiem tiks demonstrēta īsfilma “Izsmēķa ceļš”, kā arī prezentēti “Zaļās jostas” pētījuma par smēķētāju uzvedību un tabakas izstrādājumu lietošanas paradumiem un piegružošanu publiskās vietās Latvijā rezultāti.  

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes priekšniece Evija Meģe informēs par pašvaldības iesaisti izsmēķu piesārņojuma mazināšanā. Piesārņojuma monitoringa rezultātus Rīgas piekrastē prezentēs Vides izglītības fonda pārstāve Ilze Grēvele.

Interesentiem būs apskatāma arī ekspozīcija “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” par izsmēķu ietekmi uz vidi.

Smēķētāju īpatsvars Latvijā ir viens no lielākajiem Eiropā – cigaretes ikdienā lieto 24,9% iedzīvotāju vecumā virs 15 gadiem, liecina Eiropas statistikas aģentūras Eurostat 2019. gadā apkopotie dati. Vairāk smēķē tikai Ungārijā, Grieķijā, Turcijā un Bulgārijā.

“Zaļā josta” un “AC Konsultācijas” īstenotās aptaujas rezultāti liecina, ka 27% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju mēdz izmest izsmēķus notekā, aprakt tos smiltīs vai sniegā, tādējādi cenšoties nepiegružot vidi, taču 8-9% izsmēķi nereti nomet zemē – vietās, kur jau ir piegružots vai tuvumā nav atkritumu tvertnes.

“Augstais smēķētāju īpatsvars nozīmē arī lielu apjomu zemē nomestu izsmēķu. Tā ir izplatītākā piesārņojošā atkritumu vienība pasaulē. Nonācis dabā, izsmēķis sadalās mikroplastmasas šķiedrās aptuveni 15 gadus, turpinot šajā laikā piesārņot vidi un radīt riskus augsnes auglībai un cilvēka veselībai,” uzsver Caune.

Plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus lūdzam savu dalību pasākumā pieteikt līdz šā gada 27. septembrim, zvanot “Zaļā josta” sabiedrisko attiecību konsultantei Gundai Ojai uz tālruņa numuru 25602640 vai rakstot uz e-pasta adresi gunda.oja@publicid.lv.

Aicinām līdzi ņemt arī personu apliecinošu dokumentu (derīga ID vai pase), kas jāuzrāda iekļūšanai Rīgas domes telpās.

Kampaņu īsteno “Zaļā josta” sadarbībā ar Rīgas pašvaldību. Tā tiek īstenota projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) ietvaros ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu.

Informācija atspoguļo tikai autoru nostāju un viedokli, un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras (CINEA) nostāju un viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne finansējuma piešķīrējs nav atbildīgi par pausto saturu.