Jaunumi 2023 /

Ar unikālu ekspozīciju aktualizēs cigarešu izsmēķu piesārņojuma problemātiku

Atpakaļ

“Zaļā josta” kopā ar Latvijas vadošo sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu “CleanR” atklāj ceļojošo ekspozīciju “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd”. Līdz pat rudenim vairākās Latvijas pašvaldībās būs skatāma ekspozīcija, kas, noliekot fokusā cigaretes izsmēķi, uzskatāmi demonstrē, kā šķietami nelielā atkrituma vienība patiesībā rada milzīgu piesārņojumu. Ekspozīcijas mērķis  ir skaidrot pareizas izsmēķu utilizēšanas nozīmi.

Šobrīd ekspozīcijas pieturvieta būs Ādažu novada, Carnikavas pagasta, komunālservisa telpas – Stacijas ielā 7, un tā te būs skatāma no 2023. gada 30.augusta līdz pat 16.septembrim.

Ekspozīcija uzskatāmi ikvienam tās apmeklētājam nodemonstrēs, cik daudz izsmēķu patiesībā slēpjas zemē, smiltīs un ceļmalās – mums līdzās gan pilsētvidē, gan dabā.

“Cigarešu izsmēķi ir viena no nozīmīgākajām vides piesārņojuma pozīcijām visā pasaulē. Lai arī Latvijā smēķēšana nav tik izplatīta kā citviet, tomēr iedzīvotāju bezatbildīgā rīcība ar izsmēķiem ir atstājusi nozīmīgas sekas mūsu dzīvajai dabai vēl uz daudziem gadu desmitiem,” skaidro izstādes autore “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa. Viņa akcentē: “Cigarešu filtrs ir izgatavots no plastmasas – celulozes acetāta, kas bioloģiski nenoārdās. Saules gaismā tie pakāpeniski sadalās ļoti sīkās daļiņās, kļūstot par mikroplastmasu, bet mikroplastmasas daļiņas ar laiku nokļūst augsnē, aizskalojas ūdenī, veidojot ūdens piesārņojumu. Tas apdraud visu dzīvo dabu: gan ūdens iemītniekus, gan putnus un dzīvniekus, gan arī ietekmē cilvēka veselību. Tāpēc atbildīga rīcība ar izsmēķiem ir nozīmīgs ieguldījums vides labklājībā un sabiedrības veselībā.”

SIA “CleanR” valdes priekšsēdētājs Valerijs Stankevičs skaidro, ka pareiza, dabai nekaitīga rīcība ar izsmēķiem ir pavisam vienkārša: “Pats labākais risinājums ir nesmēķēt nemaz! Bet, ja tomēr tas tiek darīts,  izsmēķi ir jāizmet sadzīves atkritumu tvertnē vai speciālos pelnutraukos, kas uzstādīti smēķēšanas zonās. Būtiski gādāt, lai atkritumu tvertnes pilsētvidē ir izvietotas pietiekamā skaitā un vietās, kur cilvēki uzturas – autobusu pieturās, parkos, atpūtas takās un citviet. Otra svarīga lieta – turpināt sabiedrības izglītošana par to, ka atkritumus, pat vissīkākos no tiem, nedrīkst mest zemē. Izsmēķu ekspozīcija ir šķietami vienkāršs, bet efektīvs veids, kā vērst iedzīvotāju uzmanību uz to, ka mēs katrs esam atbildīgs par vidi kur dzīvojam un tās saglabāšanu.”

Ekspozīcijā “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” skatāmi eksponāti no 5 vietām Latvijā (Anniņmuižas parks Rīgā, Ganību dambja pieturvietas Rīgā, Vecāķu pludmale, Liepājas pilsētas teritorija un Rēzeknes pilsētas teritorija) nedēļas garumā salasīti izsmēķi, kas, ietverti caurspīdīgos cilindros, uzskatāmi paradīs patieso vidē esošo izsmēķu daudzumu. Papildu instalācijām būs skatāma dokumentālā fotoizstāde “Izsmēķis dabā”, kurā mākslinieciskā, bet vienlaikus dzēlīgi skumjā veidā parādīts reālais skats – kā izsmēķis pamanās “rotāt” Latvijas skaistākās ainavas.

Ekspozīcija sevī glabā papildu pievienoto vērtību. Projekta “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” ietvaros, “Zaļā josta” ar “Philip Morris” līdzdalību 2021. gada maija mēnesī izraudzījās 5 izsmēķu piesārņotās vietas Rīgā, Piejūras dabas parkā, kā arī lielākajās reģionālajās pilsētās. Šīs teritorijas projekta ietvaros ir attīrītas no izsmēķiem, ļaujot videi uzelpot, kļūstot tīrai no šī indīgā piesārņojuma. Ekspozīcijā ietverti interesantākie fakti, kas atklājušies izsmēķu lasīšanas procesa gaitā.