Šī gada 12. novembrī norisinājās pirmās divas radošās darbnīcas „Jauna elpa” nodarbības, uz kurām visus interesentus, neatkarīgi no vecuma grupas, aicināja projekta autori – SIA „Zaļā josta” un inovāciju izglītības centrs „Ideja”. Pirmajās nodarbībās dalībnieki tika apmācīti ar dekupāžas tehniku nevajadzīgus traukus, kārbas, pudeles un citas saimniecībā vairs nederīgas lietas pārvērst skaistos mākslasdarbos, kā arī no katrā mājā atrodamas makulatūras – žurnāliem, avīzēm, kartona atgriezumiem, pagatavot Ziemassvētku dāvanu kārbiņas, maisiņus un svētku atklātnītes.
Darbnīcu dalībnieki uz pirmo nodarbību pulcējās jau laikus un ar nepacietību gaidīja nodarbības sākumu. Pirms ķerties klāt radošajam darbam, uzrunas vārdus klātesošajiem teica SIA „Zaļā josta” mārketinga projektu vadītāja Laima Jekšiņa, skaidrojot, ka šo radošo darbnīcu mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību nevajadzīgu lietu otrreizējai izmantošanai, mazinot radīto atkritumu daudzumu, taupot resursus un popularizējot videi draudzīgu un atbildīgu dzīvesveidu.
Pirmā radošo darbnīcu „Jauna elpa” nodarbība tika veltīta dekupāžas tehnikai, ar kuru klātesošie tika aicināti pārvērst nevajadzīgas pudeles, skārdenes, burkas, jogurta trauciņus jaunos mākslas darbos. Dekupāžas tehnika ir pavisam vienkārša mākslas tehnoloģija, kas paredz minimālu resursu patēriņu. Ir nepieciešams vienīgi dekupāžas papīrs, kuru var aizstāt arī ar vienkāršām krāsainām salvetēm, dekupāžas līme, kā arī pats dekupējamais priekšmets.
Otrā nodarbība tika veltīta makulatūras pārvērtībām, darinot dāvanu iesaiņojumu un svētku atklātnītes no nevajadzīgiem žurnāliem, avīzēm, veciem plakātiem un kartona atgriezumiem. Arī šo lietu pagatavošana patiesībā ir vienkārša, ātra un lēta, jo ir nepieciešama vien makulatūra, līme, šķēres un aukliņa.
Dalība radošajās darbnīcās izvērtās par savdabīgu konkurenci, jo visi nodarbību datumi – novembrī un decembrī – tika rezervēti burtiski pāris stundās. Cilvēku atsaucība ir necerēti liela, kas liek secināt, ka cilvēki atkal sāk apzināties novecojušu un nevajadzīgu lietu patieso vērtību un tā vietā, lai tās vieglprātīgi izmestu atkritumos, labprāt piešķir tām jaunu elpu. Rezultātā tiek saudzēta vide, ko pasargājam no jauniem atkritumiem, kā arī tiek taupīti resursi, jo radošajās darbnīcās tiek izmantoti tikai nevajadzīgi materiāli un atgriezumi kombinācijā ar vienkāršām mākslas tehnoloģijām un cilvēku radošo iztēli. Turklāt ir daudz patīkamāk gan dāvināt, gan saņemt dāvanas, kas ir darinātas pašu rokām – ar mīlestību, gādību un siltām domām, it īpaši, ja šajās dāvanās var atpazīt kaut ko sen aizmirstu, piemēram, veco stikla burku, kas, apgleznota un dekupēta, tagad kļuvusi par skaistu vāzi.
Vairāk informācijas par radošajām darbnīcām „Jauna elpa” meklējiet SIA „Zaļā josta” mājas lapā www.zalajosta.lv.
Papildus informācija:
Laima Jekšiņa
SIA “Zaļā josta” mārketinga projektu vadītāja
Mūkusalas 41b, Rīga, LV-1004, Latvija
Tālr.: 6 7808294, mob.: 2 6710793, fakss: 6 7808320
E-pasts: laima.jeksina@zalajosta.lv
Olga Pekarska
SIA RK „Vilori” Inovāciju izglītības centra „IDEJA” projektu vadītāja, pasniedzēja
Kr.Valdemāra 40/1, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālr. 6 7506453, mob. 29493720
E-pasts: ideja@ideja.edu.lv