Jaunumi 2020 /

Bērni un jaunieši no visas Latvijas pārstrādei nodod 30,5 tonnas izlietotu bateriju

Atpakaļ

Līdz ar mācību gada beigām noslēdzies “Zaļā josta” ikgadējais izlietoto bateriju vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai”, kurā 2019./2020. mācību gadā iesaistījās 315 izglītības iestādes no visas Latvijas. Bateriju vākšanā piedalījās 78 817 bērni un jaunieši, iesaistot savas ģimenes un tuviniekus atkritumu šķirošanā. Kopumā konkursa ietvaros izdevies pārstrādei nogādāt 30 tonnas 531 kg bateriju, kas ir par 44% savākto bateriju vairāk, nekā pērn.

“Otrreizējo izejvielu vākšanas kampaņa “Tīrai Latvijai” ir kļuvusi par nozīmīgu valsts mēroga vides projektu, kurā ik gadu iesaistās simtiem Latvijas mācību iestāžu,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa, uzsverot, ka papildu bateriju vākšanai bērni arī apgūst pareizus atkritumu šķirošanas pamatprincipus, izzina videi kaitīgo atkritumu ietekmi uz vidi un utilizācijas nozīmi, kā arī strādā ar “Zaļā josta” izdotiem vides izglītības materiāliem. “Šajā mācību gadā izdevies bateriju vākšanā iesaistīt par 82 izglītības iestādēm vairāk, nekā pērn, rezultātā esam pārstrādei nogādājuši par 9,4 tonnām izlietotu bateriju nekā iepriekšējā mācību gadā. Konkursa sasniegumi tikai apstiprina, ka gan ģimenes, gan arī mācību iestādes aizvien vairāk apzinās mūsu katra ieguldījumu vides stāvokļa uzlabošanai un vēlas piedalīties vides projektos,” skaidro Laima Kubliņa. 

Visas bērnu un jauniešu savāktās baterijas ar AS “BAO” starpniecību nogādātas pārstrādes rūpnīcās un pārtapušas otrreizējās izejvielās. Jāatgādina, ka izlietotas baterijas ir videi kaitīgi atkritumi, kuri, nepareizi apsaimniekoti, spēj ne tikai piesārņot augsni un gruntsūdeņus ar ķīmiskiem savienojumiem un smagajiem metāliem, bet arī radīt nopietnus veselības traucējumus. Pārstrādājot baterijas, tiek taupīti resursi un atgūti vērtīgi materiāli. Konkursa “Tīrai Latvijai” 2019/2020. gada ietvaros, pārstrādājot savāktās baterijas, izdevies atgūt 8097 kg mangāna, 6297 kg dzelzs, 4798 kg cinka un 1799 kg oglekļa.

Visvairāk izlietoto bateriju savāktas un izvestas no Rīgas un Rīgas reģiona mācību iestādēm – konkursam pieteicās 110 izglītības iestādes, savācot 10 t 950 kg bateriju. Kurzemes reģionu bateriju vākšanā pārstāvēja 62 izglītības iestādes, kas savāca 8 t 788 kg bateriju. 51 mācību iestāde no Latgales savāca 3 t 412 kg bateriju. Savukārt 36 izglītības iestādes no Vidzemes pārstrādei nogādāja 4 t 233 kg bateriju. Zemgali konkursā pārstāvēja 53 izglītības iestādes, savācot 3 t 148 kg bateriju.

Apkopojot konkursa rezultātus, noteikti uzvarētāji divās nominācijās – pēc savāktā bateriju apjoma uz vienu izglītības iestādes audzēkni un pēc savāktā apjoma uz visu mācību iestādi kopumā. 

Pēc visvairāk savāktā izlietoto bateriju daudzuma izglītības iestādē pirmo vietu izcīna Liepājas Liedaga vidusskolas audzēkņi, kas pārstrādei nogādāja 1 t 301 kg izlietotu bateriju. Otro vietu iegūst Ogres 1. vidusskolas audzēkņi par savāktu 1 t 264 kg izlietoto bateriju. Savukārt trešo vietu ieņem Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolas audzēkņi par savāktu 1 t 50 kg izlietotu bateriju.

Pēc savāktā bateriju daudzuma uz vienu audzēkni izglītības iestādē pirmo vietu iegūst Latvijas Sarkanā Krusta Krāslavas, Dagdas, Aglonas novadu komitejas Dagdas nodaļas biedri, kuri vidēji savākuši 21,67 kg bateriju katrs. Otro vietu iegūst Kruķu sākumskolas audzēkņi, savācot vidēji katrs 19,23 kg bateriju. Savukārt trešo vietu valsts mērogā ieņem Gaiķu pamatskolas audzēkņi, kuri savākuši vidēji 17,34 kg bateriju katrs.

Izlietoto bateriju vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!’’ organizēja “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO”, Valsts izglītības satura centru un Latvijas Tirgotāju asociāciju.

Papildu informācija:
Laima Kubliņa, 26710793, laima.kublina@zalajosta.lv, www.zalajosta.lv