Jaunumi 2022 /

Bērni un jaunieši no visas Latvijas pārstrādei nodod nepilnas 25 tonnas izlietotu bateriju.

Atpakaļ

Ir noslēgusies “Zaļā josta” rīkotā izlietoto bateriju vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” 2021./2022. mācību gada sezona, kuras ietvaros sadarbībā ar AS “BAO” pārstrādei nogādātas nepilnas 25 tonnas šo videi kaitīgo atkritumu – tas ir par 6 tonnām vairāk, nekā pērn. Konkursa laikā teju 75 tūkstoši Latvijas bērnu un jauniešu no 314 mācību iestādēm čakli iesaistīja savas ģimenes un draugus izlietoto bateriju vākšanā, kas tagad ir pārstrādātas vērtīgās otrreizējās izejvielās.

Infografika – Latvija

“Mums ir liels prieks vērot, cik strauji aug Latvijas izglītības iestāžu vēlme līdzdarboties tīrākas vides veidošanā. Šajā mācību gadā ir krietni audzis kampaņas “Tīrai Latvijai” dalībnieku skaits, kas vācis pārstrādei gan izlietotās baterijas, gan arī iesaistījies makulatūras vākšanā un citos mūsu uzņēmuma rīkotos vides projektos,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa, uzsverot, ka mācību iestāžu iesaiste otrreizējo izejvielu vākšanā ir daļa no “Zaļā josta” organizētās atkritumu apsaimniekošanas sistēmas, sekmējot aprites ekonomiku valstī. Turklāt izlietotas baterijas ir videi kaitīgi atkritumi, kuri, nepareizi apsaimniekoti, spēj ne tikai piesārņot augsni un gruntsūdeņus ar ķīmiskiem savienojumiem un smagajiem metāliem, bet arī radīt nopietnus veselības traucējumus.
Mācību gada ietvaros bērni un jaunieši no 314 izglītības iestādēm konkursa “Tīrai Latvijai” laikā savākuši 24,838 tonnas izlietotu bateriju, kas visas nogādātas otrreizējai pārstrādei akciju sabiedrībā “BAO”. Tas ļāvis atgūt 6706 kg mangāna, 5216 kg dzelzs, 3974 kg cinka un 1490 kg grafīta, lai šīs vielas izmantotu jaunu izstrādājumu ražošanā.
Visvairāk izlietotās baterijas savākuši Sikšņu pamatskolas audzēkņi, kas pārstrādei nogādāja 1090 kg bateriju, izcīnot 1. vietu konkursā. 2. vieta pēc savāktā bateriju daudzuma valstī šogad Rīgas 64. vidusskolai, kuras audzēkņi savākuši 974 kg bateriju. Savukārt 3. vietā valsts mērogā ierindojas Varakļānu pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis” ar savāktiem 878,8 kg bateriju.


Savukārt pēc savāktā bateriju daudzuma uz vienu audzēkni izglītības iestādē pirmo vietu iegūst Sikšņu pamatskola, kuras audzēkņi vidēji katrs pārstrādei nogādāja 29,46 kg izlietotu bateriju. Jānorāda, ka šāds apjoms pārspēj pērnā konkursa gada uzvarētāju sniegumu veselas divas reizes. Otro vietu nemainīgi arī šajā gadā izcīna Saldus novada pašvaldības Jaunlutriņu sākumskolas skolēni, kas katrs savāca vidēji 22,22 kg izlietotu bateriju, kas ir apmēram trīsreiz vairāk, nekā pērn. Godpilno trešo vietu valsts mērogā iegūst Gaiķu pamatskola, savācot vidēji 18,76 kg izlietotu bateriju uz katru skolas audzēkni.
Visvairāk izlietoto bateriju savāktas un izvestas no Rīgas un Rīgas reģiona mācību iestādēm – konkursam pieteicās 106 izglītības iestādes, savācot 8,591 tonnas bateriju. Kurzemes reģionu bateriju vākšanā pārstāvēja 47 izglītības iestādes, kas savāca 5,318 tonnas bateriju. 52 mācību iestādes no Latgales savāca 2,467 tonnas bateriju. Savukārt 47 izglītības iestādes no Vidzemes pārstrādei nogādāja 4,592 tonnas bateriju. Zemgali konkursā pārstāvēja 62 izglītības iestādes, savācot 3,869 tonnas bateriju.


Aktīvākie novadi – bateriju vācēji šogad bija: Rīgas pilsēta, savācot 2,46 tonnas bateriju; Ķekavas novads, savācot 2,057 tonnas bateriju, kā arī Jelgavas pilsēta un novads, kuru audzēkņi savākuši 1,434 tonnas bateriju.
Izlietoto bateriju vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!’’ organizēja “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru. Plašāka informācija par kampaņu “Tīrai Latvijai” atrodama vietnē www.tirailatvijai.lv.