Jaunumi 2022 /

Bērni un jaunieši no visas Latvijas pārstrādei nogādā 555 tonnas makulatūras

Atpakaļ

Ar lieliskiem sasniegumiem noslēgusies “Zaļā josta” rīkotā makulatūras vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” 2021./2022. mācību gada sezona. Piedaloties vairāk nekā 92 tūkstošiem bērnu no 358 izglītības iestādēm, pārstrādei nogādātas 555 tonnas 632 kg makulatūras – nevajadzīga papīra un kartona. Par čaklākajiem makulatūras vācējiem šogad titulēti audzēkņi no Stāķu pamatskolas, PIKC “Rīgas Valsts tehnikums” un Madlienas vispārējās pirmsskolas izglītības iestāde “Taurenītis”, savukārt specbalvas par aktīvāko makulatūras vākšanu, rēķinot uz vienu iestādes audzēkni, izcīna Pērses sākumskola, Audriņu pirmsskolas izglītības iestāde un Stāķu pamatskola.

Makulatūras vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai” tiek rīkots jau 18. mācību gadu, kļūstot par nozīmīgu vides projektu tūkstošiem Latvijas bērnu ģimenēs. “Izlietotā iepakojuma, tostarp makulatūras, dalīta vākšana valsts mērogā pēdējos gados ir strauji attīstījusies. Tomēr, paralēli esošajai infrastruktūrai, ik gadu kampaņa “Tīrai Latvijai” pārstrādei pienes simtiem tonnu nevajadzīgu papīru un kartonu, uzskatāmi demonstrējot, ka šīm otrreizējām izejvielām joprojām ir jāmeklē alternatīvi savākšanas avoti,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa. “Lai arī šķiet, ka dzīve digitālajā gadsimtā ļauj atteikties no papīra lietošanas, tomēr mūsu rīkotie konkursi parāda, ka, pat, strādājot attālināti, mācoties no mājām, visu darot elektroniski, sabiedrība tik un tā rada simtiem tonnu papīra un kartona atkritumu. Tāpēc mēs nevaram aizmirst par atkritumu šķirošanas nozīmi, un pārstrādē jānogādā katra izlasītā avīze, tukšais papīra maiss vai kartona kaste – jo tas ir izejmateriāls kam jaunam,” uzsver L. Kubliņa.


Mācību gada laikā skolēni, iesaistot ģimenes, radus un draugus, pārstrādei savākuši 555,6 tonnas papīra un kartona. Visa kampaņas laikā savāktā makulatūra nogādāta pārstrādē Latvijā un tuvējās kaimiņvalstīs, kļūstot par izejvielu jaunu papīra un kartona izstrādājumu ražošanā – sākot ar jaunu rakstāmpapīru, beidzot ar ekoloģiskām dzīvnieku pakaišu granulām vai siltumizolācijas materiāliem. Ikviens kampaņas dalībnieks varēs savām acīm redzēt atkritumu šķirošanas nozīmi, jo par katru savākto makulatūras tonnu saņems 5 kg pārstrādāta papīra, kas, iespējams, ir iegūts no viņu pašu savāktās makulatūras. 
Vērtīgas balvas saņems makulatūras vākšanas kampaņas “Tīrai Latvijai” laureāti divās nominācijās. 


Pēc visvairāk savāktā makulatūras daudzuma izglītības iestādē pirmo vietu valsts mērogā izcīnīja Stāķu pamatskola, kuras audzēkņi pārstrādei nogādāja 18,92 tonnas makulatūras. Otro vietu ieguva PIKC “Rīgas Valsts tehnikums” ar savāktām 18,547 tonnām makulatūras. Savukārt godpilno trešo vietu šogad izcīnīja Madlienas vispārējā pirmsskolas izglītības iestāde “Taurenītis”, kuras audzēkņi savākuši 16,102 tonnas nevajadzīgu papīru un kartonu. 
Pēc savāktā makulatūras daudzuma uz vienu audzēkni izglītības iestādē pirmajā vietā ierindojās Pērses sākumskola, kuras skolēni savākuši 234 kg makulatūras uz katru audzēkni. Otro vietu šogad izcīnīja Audriņu pirmsskolas izglītības iestāde ar savāktiem 184,88 kg makulatūras uz katru audzēkni. Trešajā vietā ierindojas Stāķu pamatskola, kuras audzēkņi savākuši vidēji 183,69 kg makulatūras uz vienu audzēkni. 


Visvairāk konkursa dalībnieku – 123 izglītības iestādes – bija no Rīgas reģiona un galvaspilsētas, savācot 177,13 tonnas makulatūras. Vidzemi konkursā pārstāvēja 43 izglītības iestādes, savācot 79,838 tonnas makulatūras. No Latgales konkursā piedalījās 60 izglītības iestādes, savācot 96,143 tonnas makulatūras. Kurzemi pārstāvēja 58 izglītības iestādes, savācot 106,948 tonnas makulatūras, savukārt Zemgalē makulatūras vākšanai pieteicās 75 izglītības iestādes, pārstrādei nogādājot 95,573 tonnas nevajadzīgu papīru un kartonu.


Īpaši čaklas pašvaldības makulatūras vākšanā šogad bija: Rīga, savācot 54,418 tonnas makulatūras, Gulbene, savācot 27,820 tonnas makulatūras, kā arī Ventspils pilsēta un novads, savācot 25,914 tonnas makulatūras.
Makulatūras vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai” rīkoja “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “Latvijas Valsts meži”, SIA “Pilsētvides serviss”, “Lautus Vide” PS, SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc”, SIA “AP Kaudzītes”,  Valsts izglītības satura centru, Latvijas Tirgotāju asociāciju. Plašāka informācija un konkursa rezultāti atrodami vietnē www.tirailatvijai.lv.