Jaunumi 2018 /

Brenguļu sākumskola – centīgākie makulatūras vācēji Vidzemē

Atpakaļ

2017./2018. mācību gadā “Zaļā josta” rīkotajā otrreizējo izejvielu vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, piedaloties 91 352 bērniem un jauniešiem no 379 izglītības iestādēm, savāktas un otrreizējai pārstrādei nogādātas 1049,307 tonnas makulatūras. Vidzemes reģionu makulatūras vākšanas konkursā pārstāvēja 50 izglītības iestādes, savācot pārstrādei 134,4 tonnas nevajadzīgu papīru. Brenguļu sākumskolas audzēkņi izcīnīja 3. vietu valsts mērogā pēc savāktā makulatūras apjoma uz vienu skolas audzēkni.

Šogad makulatūras vākšanas konkursam “Tīrai Latvijai!” pieteicās 50 izglītības iestādes no Vidzemes, apvienojot 5 353 bērnu un jauniešu pūles tīrākas vides veidošanā. Rezultātā Vidzemes skolām izdevies savākt pārstrādei 134,4 tonnas makulatūras, kas uz šo brīdi jau ir pārtapušas jaunā papīrā un citos celulozes šķiedras materiālos – olu bretēs, kartonā, ekovatē vai celulozes šķiedras granulās.

Piedaloties konkursā 1 102 bērniem no 12 Alūksnes pilsētas un Alūksnes novada mācību iestādēm, izdevies savākt pārstrādei 32,12 tonnas makulatūras. Visvairāk makulatūras savākuši Alsviķu pirmsskolas izglītības iestādes “Saulīte” audzēkņi, kuri pārstrādei nogādāja 7,48 tonnas papīra atkritumu. Savukārt 12 Madonas pilsētas un novada skolām izdevies savākt 31,328 tonnas makulatūras. Aktīvākā no tām – Lazdonas pamatskola, kuras audzēkņi savākuši 4,78 tonnas makulatūras.

Ērgļu vidusskolas audzēkņi pārstrādei nogādāja 6,7 tonnas makulatūras, Gulbenes 2.vidusskolas audzēkņi konkursa ietvaros savāca 6,02 tonnas makulatūras, bet Cesvaines vidusskolas skolēni savāca 4,98 tonnas nevajadzīgu papīru.

Īpaši sasniegumi makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” ir Brenguļu sākumskolas audzēkņiem. Savācot vidēji 222,81 kg makulatūras uz katru skolas audzēkni, Brenguļu sākumskola izcīnīja 3. vietu valsts mērogā pēc savāktā makulatūras apjoma uz vienu mācību iestādes audzēkni. Turklāt Brenguļu sākumskolas audzēkne Undīne Una Adlere ieguvusi pirmo vietu Latvijas mērogā pēc savāktā makulatūras apjoma – viņai, piesaistot radu un draugu palīdzību, izdevies savākt pārstrādei 9 tonnas makulatūras. Tas ir vairāk makulatūras, nekā 96% no visiem konkursa dalībniekiem ir savākuši uz visu savu mācību iestādi kopumā!

Rīkojot otrreizējo izejvielu vākšanas konkursus, “Zaļā josta” apvieno Latvijas izglītības iestāžu audzēkņu pūles nevajadzīgu papīru atgriešanā atkārtotā apritē jau 14. gadu, sekmējot resursu taupību, iedzīvotāju iesaisti atkritumu šķirošanā un izpratni par tās nozīmi, kā arī papīra atkritumu pārstrādi pašmājās.

Makulatūras pārstrāde ļauj ievērojami saglabāt dabas vērtības, jo jauna papīra izgatavošanai no makulatūras nepieciešams par 70% mazāk enerģijas un par 60% mazāk ūdens, salīdzinot ar papīra ražošanu no koksnes. Pārstrādājot papīru, tiek samazinātas tādu klimata izmaiņu veicinošo gāzu kā CO2 – par 900 g./kg., N02 un SO2 emisijas gaisā, kā arī novērsta ūdens piesārņošana ar hlora savienojumiem no balināšanas iekārtām.

Plašāka informācija par makulatūras vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai!” rezultātiem, Latvijas reģionu sniegumu, kā arī uzvarētāju saraksts atrodams “Zaļā josta” mājaslapā www.zalajosta.lv. Konkursa dalībnieku oficiālā apbalvošana norisināsies ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKOS “Tīrai Latvijai!”, kas norisināsies š.g. 25. maijā LVM dabas parka Tērvetē jaunatklātajā “Kurbada zemē”. Sadarbojoties ar AS “Latvijas valsts meži”, ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKI notiks meža izziņas pasākuma “Latvijas Meža dienas” ietvaros. 

Makulatūras vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!’’ organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Clean R”, SIA “Balticfloc”, SIA “AP Kaudzītes”, AS “Latvijas valsts meži”, Izklaides parku “Avārijas brigāde”, SIA “Pilsētvides serviss” un Valsts izglītības satura centru.