“Zaļā josta” turpina vērst sabiedrības uzmanību pastiprinātai vienreizlietojamo trauku un iesaiņojumu lietošanai, kas pēdējā gada laikā strauji pieaugusi Covid-19 apkarošanai ieviesto ierobežojumu dēļ. Aizliedzot maltīti baudīt uz vietas ēdināšanas iestādē, strauji palielinājies līdzņemamā ēdiena apjoms – un līdz ar to arī vienreizlietojamo trauku patēriņš. Daļa no šiem traukiem kalpo vien dažas minūtes, pārvēršoties par pārstrādei nederīgiem, vidi piesārņojošiem atkritumiem, kas dabā nesadalās. Lai arī jau pašlaik ir pieejama virkne videi draudzīgu alternatīvu plastmasas vienreizlietojamiem traukiem, to lietošana ēdinātājiem rada papildu finansiālu slogu, tādēļ netiek plaši praktizēta. Lai mazinātu vides piesārņojumu ar pārstrādei nepiemērotu plastmasas atkritumu vienībām, “Zaļā josta” rīkoja sociālo kampaņu ar tēmturi #SavaKārbiņa, aicinot vienreizlietojamos traukus aizstāt ar personīgo kārbiņu ēdienam – gan ņemot to līdzi uz darbu, gan dodoties pēc maltītes uz kafejnīcu.
Sociālā kampaņa norisinājās no 2021. gada 3. februāra līdz 26. februārim, kuras laikā sabiedrības iedvesmošanai “Zaļā josta” Facebook lapā tika izvietoti 18 plakāti ar pusdienu kārbiņām, kuras ikdienā izmantot kampaņas atbalstītāji. Šīs kampaņas mērķis bija parādīt iedzīvotājiem, cik daudz ikdienā cilvēku izmanto savas pusdienu kārbiņas un kāds ir viņu galvenais mērķis. Kampaņas ietvaros ar savu stāstu par #SavaKārbiņa lietošanu dalījās pārstāvji no medicīnas nozares, skaistumkopšanas nozares, apdrošināšanas nozares, nekustamo īpašumu tirdzniecības nozares, radošās industrijas, atkritumu apsaimniekošanas nozares, dabas aizsardzības nozares, fitnesa un fizioterapijas nozares un citi.
Apkopojot kampaņas dalībnieku viedokļus, galvenais secinājums, pirmkārt, ir ietaupītā nauda. Ikdienā, pērkot pusdienas kafejnīcā, vidēji tas izmaksā sākot no 3,50 – 6,00 Eiro, bet ņemot savas pusdienas no mājām, tādu summu vari patērēt, ēdot pat veselas 3 dienas no vietas.
Otrkārt, daudziem svarīgs faktors ir tas, ka viņi gatavo ļoti veselīgas un pārdomātas maltītes, jo ir veselīgā dzīvesveida piekritēji, kuri piedomā pie produktu kvalitātes. Tāpēc viņiem ir būtiski, ka, gatavojot mājās, var būt pārliecināti ar ēdiena sastāvu un piemērotību viņu diētai. Turklāt tā ir gardāk savām izsmalcinātajām garšas kārpiņām. Īpaši tas ir svarīgi tiem, kam ir alerģijas no kādiem produktiem, un paša gatavotā maltīte ir nepieciešamība.
Treškārt, tas ir ļoti ērti un viegli mūsdienu skrienošajā dzīves ritmā, kad režīms neatļauj apēst pusdienas konkrētā laikā un vietā. Tad vienmēr ir labi, ka ir sava pusdienu kārbiņa ar maltīti, kuras var ātri un jebkurā vietā apēst, negaidot rindās vai neaprobežojoties ar šauru, negaršīgu piedāvājuma klāstu.
“Lai es realizētu visas ieceres, bet steigā neaizmirstu paēst, pašas gatavotās pusdienas savā kastīte ir labs risinājums. Patīkamu sajūtu rada ne tikai tas, ka esmu pagatavojusi veselīgas pusdienas, bet arī apziņa, ka dabā nenonāk lieki plastmasas iepakojumi,” dalās savā atziņās TTT Riga basketbola kluba basketboliste Dinija Pāvelsone.
“Ikdienā sekoju līdz sabalansēta uztura principiem. Manas pusdienas un uzkodas ar #SavaKārbiņa vienmēr ērti, veselīgi un maciņam draudzīgāk,” komentē Agita Bērza, If Apdrošināšana Baltijas privātpersonu servisa un pārdošanas atbalsta nodaļas vadītāja.
Sociālajā kampaņā piedalījās arī Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca ārsts otolaringologs Marks Ronis, kurš garajās darba dienās pusdienu pārtraukumā enerģiju atgūst, nobaudot veselīgu mājās gatavotu ēdienu, kuru vienmēr atceras paņemt līdzi #SavāKārbiņā. Tas sniedz pārliecību, ka arī pašās saspringtākajās darba dienās viņu gaida sabalansēts uzturs, kuru varēs nobaudīt no darba brīvajos mirkļos – negaidot rindās, neierobežojot sevi ar šauru, savai gaumei un diētai nepiemērotu ēdienu piedāvājumu un neradot slodzi videi.
Sociālā kampaņa #SavaKārbiņa bija labs iedvesmas avots daudziem piekopt savas pusdienu kārbiņas izmantošanu ikdienā un samazināt vienreizlietojamo trauku izmantošanu. Ja neesi pievienojies #SavaKārbiņa kustībai, ir pēdējais laiks sākt – būt zaļam un paust rūpes pret vidi un sevi pašu!