Jaunumi 2023 /

Pasaules Pārstrādes dienā norisināsies vērienīga nolietoto elektroiekārtu vākšanas akcija Elektrosestdiena

Atpakaļ

Sekmējot nolietotu elektrisko un elektronisko iekārtu pārstrādi otrreizējās izejvielās, Pasaules Pārstrādes dienā 18. martā “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un AS “Kesko Senukai Latvia” rīkos nolietotu elektroiekārtu vākšanas akciju – Elektrosestdiena. Akcijas ietvaros pie sešiem “K Senukai” veikaliem Rīgā, Jelgavā un Tukumā iedzīvotāji varēs bez maksas utilizēt nolietotas elektroiekārtas, piedaloties “K Senukai” dāvanu karšu izlozē.

Akcijas ietvaros no fiziskām personām tiek bez maksas pieņemtas pārstrādei nolietotas, bojātas vai nevajadzīgas elektriskās un elektroniskās iekārtas, kas ir iztukšotas un nav izjauktas. Elektrosestdiena sadarbībā ar AS “Kesko Senukai Latvia” norisināsies 2023. gada 18. martā pie sekojošiem “K Senukai” veikaliem:

Plkst. 10:00-11:30

“Lucavsala”, Rīga, Lucavsalas iela 3

“Ozols”, Rīga, M.Rencēnu iela 1

Plkst. 12:30-14:00

“Ulmaņa gatve”, Rīga, Priedaines iela 37

“Maskavas”, Rīga, Maskavas iela 418a

Plkst. 15:30-18:00

“Tukums”, Tukums, Kurzemes iela 46

“Jelgava”, Jelgava, Loka maģistrāle 1b

Katram akcijas dalībniekam būs iespēja piedalīties “K Senukai” dāvanu karšu izlozē. Kopumā tiks izlozētas 6 dāvanu kartes, katra 50 eiro vērtībā.

Visas Elektrosestdienas ietvaros savāktās elektroiekārtas tiks nogādātas AS “BAO” videi kaitīgo preču pārstrādes centrā, nodrošinot to efektīvu un videi draudzīgu pārstrādi otrreizējās izejvielās.

Nolietotas elektrotehnikas nogādei pārstrādei ir jābūt ērtai un pieejamai ikvienam

“Lai arī videi kaitīgu preču un nolietotu elektroiekārtu pieņemšanas punkti kļūst aizvien pieejamāki iedzīvotājiem, tomēr joprojām sabiedrībā ir nepietiekama izpratne gan par to lietošanu, gan pareizo rīcību, ja mājās salūzusi kāda iekārta. Tāpēc ir svarīgi atgādināt iedzīvotājiem, ka nolietotas elektroiekārtas ir potenciāls drauds videi, tāpēc ir jāutilizē atsevišķi no sadzīves atkritumiem, nogādājot tās drošā pārstrādē. Kā arī jāveicina sabiedrības izpratne par korektu nolietotu elektroiekārtu utilizāciju, uzsverot, ka tas ir ātri, ērti un pieejami,” uzsver “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa. “Veiksmīga pieredze rada pozitīvas asociācijas un vēlmi to atkārtot atkal, tāpēc Elektrosestdienas ietvaros kopā ar “K Senukai” radīsim ērtu un patīkamu elektroiekārtu utilizācijas pieredzi, mudinot turpmāk korekti utilizēt nolietotās elektroiekārtas ikdienā,” skaidro L. Kubliņa.

“Tehnoloģijas strauji attīstās, piedāvājot sabiedrībai efektīvākas, jaudīgākas ierīces. Cilvēku vēlme iegādāties elektroiekārtas, kas atvieglo ikdienu, ir saprotama. Mēs vēlamies, lai tikpat pašsaprotams būtu arī paradums atbildīgi atbrīvoties no iekārtas, kas savu laiku nokalpojusi vai kļuvusi lieka. Elektrosestdiena ir lielisks iemesls mājas un paradumu ģenerāltīrīšanai!” saka “Kesko Senukai Latvia” izpilddirektore Viktorija Voičenko.

Elektroiekārtu atkritumu utilizācija ikdienā

Nolietotas elektroiekārtas klasificējamas kā videi kaitīgi atkritumi, kuri neizjauktā veidā ir jānogādā drošai utilizācijai speciālo pieņemšanas punktos. Visā Latvijas teritorijā ir izveidots plašs un iedzīvotājiem ērti sasniedzams videi kaitīgo preču savākšanas laukumu un punktu tīkls, kurā iedzīvotāji var ikdienā pilnīgi bez maksas nogādāt nolietotas elektroiekārtas. Sev tuvāko videi kaitīgo preču nodošanas vietu iespējams sameklēt vortālā www.atkritumi.lv.

Nolietotas elektroiekārtas – videi kaitīgi atkritumi

Nekorekti utilizētas nolietotas elektroiekārtas piesārņo dabu un var kļūt par iemeslu ne tikai klimata pārmaiņām, bet arī apdraudēt sabiedrības veselības stāvokli. Piemēram, viena pirkstiņbaterija, nomesta zemē, spēj saindēt veselu kvadrātmetru augsnes un līdz ar lietus ūdeņiem piesārņot tuvumā esošo dzeramo ūdeni ar smagajiem metāliem, izraisot smagas saindēšanās un hroniskas saslimšanas.

Pamatprincipi apzinīgai un ilgtspējīgai rīcībai ar elektroiekārtām

  1. Dot priekšroku energoefektīvām iekārtām, kas patērēs mazāk enerģijas un radīs mazāk izmaksu to kalpošanas laikā;
  2. Izvēlēties kvalitatīvas iekārtas, kurām ir ilgāka ražotāja dotā garantija un kvalitatīvas, izturīgas detaļas;
  3. Pārliecināties, vai iekārtu būs iespējams nākotnē salabot, vai tai ir nopērkamas rezerves detaļas;
  4. Lietot iekārtu atbilstoši norādījumiem un ievērot drošības noteikumus;
  5. Regulāri veikt tehniskās apkopes, rūpēties par iekārtas tīrību;
  6. Iemācīties salabot iekārtu mājas apstākļos vai bojājumu gadījumā vērsties pie meistara;
  7. Ja iekārta ir nelabojami bojāta, nodot to pārstrādei. Sev tuvāko nolietoto elektroiekārtu pieņemšanas punktu iespējams skatīt vietnē www.atkritumi.lv.