Jaunumi 2022 /

Elektrosestdienās Rīgā iedzīvotāji pārstrādei nodeva 27 tonnas nolietotu elektroiekārtu

Atpakaļ

Aizvadītajās nedēļas nogalēs pie vairākiem “Lidl” veikaliem  Rīgā norisinājās Elektrosestdiena – nolietotu elektroiekārtu nodošanas akcija. Tās ietvaros “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un “Lidl Latvija” aicināja iedzīvotājus atbrīvoties no savu laiku nokalpojušās elektrotehnikas, nododot to pārstrādei Iedzīvotāju atsaucība bija augsta, un kampaņas laikā pārstrādei savāktas 27 tonnas nolietotu, bojātu vai vienkārši sen nelietotu elektroiekārtu, kam tagad tiks dota otra dzīve.

Elektrosestdienas norisinājās:

29.janvārī. plkst. 10.00-16.00 Daugavas kreisajā krastā:
• Imantas “Lidl”, Anniņmuižas bulvārī 77;
• Zolitūdes “Lidl”, Anniņmuižas ielā 8a;
• Ziepniekkalna “Lidl”, Valdeķu ielā 39a.


05.februārī plkst. 10.00-16.00 Daugavas labajā krastā:
• Pļavnieku “Lidl”, A.Deglava ielā 160;
• Pļavnieku “Lidl”, Lubānas ielā 113a;
• Mežciema “Lidl”, S.Eizenšteina ielā 81.

Elektrosestdienas guva plašu atsaucību. Kā apliecina dalībnieku aizpildītās pieteikuma formas, kampaņas ietvaros piedalījās un nolietotās elektroiekārtas nodeva kopumā vairāk nekā 300 personas. Pārstrādei nogādātas 27 tonnas nolietotu elektroiekārtu.

“Elektrosestdiena ļāvusi labāk izprast, kādas elektroiekārtas ikdienā visbiežāk tiek atzītas par nederīgām. Kampaņas laikā pārstrādei tradicionāli tika nodota dažāda veco laiku lielizmēra elektrotehnika, kurai iegādāti modernāki un energoefektīvāki aizstājēji – ledusskapji, gāzes plītis, trauku mazgājamās mašīnas, vecie televizori un radio aparāti. Taču šogad atklājusies pavisam jauna tendence – pārstrādē nonākušas elektroiekārtas, kuras kalpojušas pavisam īsu brīdi, pat dažus mēnešus vai nedēļas, taču pēc to salūšanas atklājies, ka ražotājs nav paredzējis šīs iekārtas remonta iespējas,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa. 

“Pārstrādei nodotas elektroiekārtas, kuras vēl pirms neilga brīža gozējušās veikalu skatlogos – jaunākie lielizmēra plazmas televizori vai mobilo tālruņu modeļi, kas pie niecīgākā trieciena guvuši bojājumus un tos remontēt tehniski nav iespējams, vai arī iekārtas remonts izmaksās dārgāk par jaunas iekārtas iegādi,” atzīst L. Kubliņa, uzsverot, ka šāda elektroiekārtu ražotāju tendence padarīt tehniku vienreizlietojamu, protams, sekmē jaunu iekārtu ātrāku pirkšanu un ražotāju peļņas gūšanu, taču nekādi nesasaucas ar Eiropas zaļā kursa politiku un aprites ekonomikas sekmēšanu. “Uzņēmumiem būtu jāattīsta tehnoloģijas pretējā virzienā, izstrādājot viegli izjaucamas iekārtas ar maināmām rezerves daļām un standartizētām komponentēm, ļaujot veikt iekārtas tehniskos uzlabojumus, nomainot novecojušo komponenti, nevis pērkot pilnībā jaunu iekārtu,” aicina L. Kubliņa.

Atbilstoši Valsts Vides dienesta datiem, pēdējo 5 gadu laikā Latvijas teritorijā tiek savākti 38% no tirgū laistajām elektroiekārtām. Otrreizēji pārstrādāti tiek 85% no tām jeb tikai trešā daļa no visa, ko esam nopirkuši vai  ieveduši Latvijā. 2022. gadā organizēto Elektrosestdienu ietvaros, kas norisinājušās pie sešiem “Lidl” veikaliem Rīgā, “Zaļā josta” ir savākusi 27 tonnas nolietotu elektroiekārtu, kas nogādātas AS “BAO” otrreizējai pārstrādei. Iedzīvotāju aktivitāte Elektrosestdienu ietvaros apliecina, ka iedzīvotājiem joprojām trūkst informācijas par nolietotu elektroiekārtu utilizācijas iespējām ikdienā.

“Zaļā josta” atgādina, ka visā Latvijas teritorijā ir izveidots videi kaitīgo preču savākšanas punktu tīkls, kurā iedzīvotājiem ir iespēja ikdienā bez maksas nogādāt savas nolietotās elektroiekārtas utilizācijai. Sev tuvāko var sameklēt vietnē www.atkritumi.lv