Jaunumi 2022 /

Elektrosestdienas Rīgas iedzīvotājiem sadarbībā ar “Lidl”

Atpakaļ

Atbilstoši Valsts vides dienesta datiem, pēdējo 5 gadu laikā Latvijas teritorijā tiek savākti 38% no tirgū laistajām elektroiekārtām. Otrreizēji pārstrādāti tiek 85% no tām jeb tikai trešā daļa no visa, ko esam nopirkuši, ieveduši Latvijā. Lai radītu iedzīvotājiem ērtu iespēju atbrīvoties no nederīgām vai salauztām elektroiekārtām, “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un SIA  “Lidl Latvija” organizē Elektrosestdienas, aicinot rīdziniekus divās nedēļas nogalēs nodot pārstrādei nederīgās elektroiekārtas, vienlaikus piedaloties vērtīgu balvu izlozē.

“Zaļā josta” rīko Elektrosestdienas sadarbībā ar “Lidl” pie sekojošajiem veikaliem:

29.janvārī. plkst. 10.00-16.00 Daugavas kreisajā krastā: 

  • Imantas “Lidl”, Anniņmuižas bulvārī 77; 
  • Zolitūdes “Lidl”, Anniņmuižas ielā 8a; 
  • Ziepniekkalna “Lidl”, Valdeķu ielā 39a.

05.februārī plkst. 10.00-16.00 Daugavas labajā krastā: 

  • Pļavnieku  “Lidl”, A.Deglava ielā 160;
  • Pļavnieku “Lidl”, Lubānas ielā 113a;
  • Mežciema “Lidl”, S.Eizenšteina ielā 81.

Pateicībā par iedzīvotāju atsaucību, katrā no Elektrosestdienu norises veikaliem tiks izlozēti 3 laimīgie akcijas dalībnieki, kas savā īpašumā iegūs “Lidl” dāvanu kartes 30 eur vērtībā. Visas Elektrosestdienu ietvaros savāktās elektroiekārtas tiks nogādātas AS “BAO” videi kaitīgo preču pārstrādes centrā, nodrošinot to efektīvu un videi draudzīgu pārstrādi otrreizējās izejvielās.

Nolietotas elektrotehnikas nogāde pārstrādei ir jābūt pašsaprotamai ikdienas rīcībai 

“Mums nav jautājumu, kur iegādāties pārtikas produktus, kad ledusskapis ir tukšs – mēs dodamies uz veikalu. Taču joprojām sabiedrībā nav izveidojies tikpat pašsaprotams ieradums pareizi utilizēt nolietotās elektroiekārtas, nogādājot tās pārstrādei,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa. “Zaļā josta” ir apņēmusies veicināt pareizus sabiedrības ieradumus un sekmēt iedzīvotāju iesaisti nolietotu elektroiekārtu pārstrādē. “Mēs uzskatām, ka vecās elektrotehnikas nodošanai pārstrādei ir jābūt tikpat pašsaprotamai lietai, kā pārtikas veikala apmeklējumam,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa, uzsverot, ka tāpēc šajās Elektrosestdienās rīdzinieki aicināti apvienot patīkamo ar lietderīgo – utilizēt nolietoto elektrotehniku, braucot pēc pārtikas produktiem uz “Lidl” veikalu, vienlaikus trenējot atbildīgus ieradumus rūpēties par vidi.

“Rūpējoties par vidi, “Lidl” allaž aicina pievērst īpašu uzmanību atbildīgai atkritumu šķirošanai, veicinot izejmateriālu pilnu aprites ciklu. Tādēļ ar prieku pievienojamies  Elektrosestdienām un aicinām iedzīvotājus izmantot šo ērto iespēju katram rīkoties atbildīgi, tā mazinot atkritumu slogu uz vidi Latvijā. Pārstrādājot nolietotās elektroierīces,  mēs radam jaunas iespējas, jo savāktās elektropreces tiks nodotas tālākai pārstrādei un pēc tam nonāks pie patērētājiem  jau citā veidolā,” saka „Lidl Latvija“ Korporatīvās sociālās atbildības vadītāja Antra Birzule.

Elektroiekārtu atkritumu utilizācija ikdienā

Nolietotas elektroiekārtas klasificējamas kā videi kaitīgi atkritumi, kuri neizjauktā veidā ir jānogādā drošai utilizācijai speciālo pieņemšanas punktos. Visā Latvijas teritorijā ir izveidots plašs un iedzīvotājiem ērti sasniedzams videi kaitīgo preču savākšanas laukumu un punktu tīkls, kurā iedzīvotāji var ikdienā pilnīgi bez maksas nogādāt nolietotas elektroiekārtas. Sev tuvāko videi kaitīgo preču nodošanas vietu iespējams sameklēt vortālā www.atkritumi.lv.

Nolietotas elektroiekārtas – videi kaitīgi atkritumi

Nekorekti utilizētas nolietotas elektroiekārtas piesārņo dabu un var kļūt par iemeslu ne tikai klimata pārmaiņām, bet arī apdraudēt sabiedrības veselības stāvokli. Piemēram, viena pirkstiņbaterija, nomesta zemē, spēj saindēt veselu kvadrātmetru augsnes un līdz ar lietus ūdeņiem piesārņot tuvumā esošo dzeramo ūdeni ar smagajiem metāliem, izraisot smagas saindēšanās un hroniskas saslimšanas.

Pamatprincipi apzinīgai un ilgtspējīgai rīcībai ar elektroiekārtām

1.    Dot priekšroku energoefektīvām iekārtām, kas patērēs mazāk enerģijas un radīs mazāk izmaksu to kalpošanas laikā;
2.    Izvēlēties kvalitatīvas iekārtas, kurām ir ilgāka ražotāja dotā garantija un kvalitatīvas, izturīgas detaļas;
3.    Pārliecināties, vai iekārtu būs iespējams nākotnē salabot, vai tai ir nopērkamas rezerves detaļas;
4.    Lietot iekārtu atbilstoši norādījumiem un ievērot drošības noteikumus;
5.    Regulāri veikt tehniskās apkopes, rūpēties par iekārtas tīrību;
6.    Iemācīties salabot iekārtu mājas apstākļos vai bojājumu gadījumā vērsties pie meistara;
7.    Ja iekārta ir nelabojami bojāta, nodot to pārstrādei. Sev tuvāko nolietoto elektroiekārtu pieņemšanas punktu iespējams skatīt vietnē www.atkritumi.lv.
 

Elektrosestdiena plakāts