Jaunumi 2021 /

Elektrosestdienu ietvaros savāktas un pārstrādei nogādātas 32,52 tonnas nolietoto elektroiekārtu

Atpakaļ

SIA “Zaļā josta” sadarbībā ar A/S “BAO” septembra sestdienās rīkoja īpašu akciju – Elektrosestdienas, kuru laikā vairākās vietās Rīgā un Pierīgā organizēta nolietoto elektroiekārtu savākšanas kampaņa. Kampaņas ietvaros no iedzīvotājiem savāktas 32,52 tonnas nolietotu vai bojātu elektroiekārtu, kas visas nogādātas pārstrādei otrreizējās izejvielās, saudzējot vidi un atgūstot virkni vērtīgu materiālu, kas ar laiku pārtaps jaunos produktos.

Elektrosestdienas rīkotas sadarbībā ar populārākajiem tirdzniecības centriem un komersantiem, palīdzot ne tikai aptvert plašāku auditoriju, bet arī padarot nolietoto elektroiekārtu utilizāciju iedzīvotājiem ērtāku. Pirmā Elektrosestdiena norisinājās 04.09.2021. pašā Rīgas sirdī sadarbībā ar tirdzniecības centru “Origo”. Tajā piedalījās 35 dalībnieki, kas nodeva savu nolietoto elektrotehniku pārstrādei.

Otrā Elektrosestdiena aptvēra Rīgas Latgales priekšpilsētas iedzīvotājus, 11.09.2021. norisinoties sadarbībā ar veikalu “cenuklubs.lv”. Tās laikā elektrotehniku pārstrādei nodeva apmēram 70 personas.

Savukārt noslēdzošā Elektrosestdiena norisinājās sadarbībā ar veikaliem “BN Kurši” Rīgā, Salaspilī un Ķekavas novadā 18.09.2021., kuras ietvaros, piedaloties 265 personām visās trijās adresēs, izdevies savākt vislielāko elektroiekārtu atkritumu apjomu.

“Septembris ir lielisks laiks, lai sakārtotu skapjus un šķūnīšus, atbrīvojoties no visa liekā. Turklāt septembrī ik gadu norisinās Pasaules talkas diena, kas arī veicināja šīs kampaņas būtību. Liels gandarījums par iedzīvotāju atsaucību kampaņai, jo esam savākuši apbrīnojami lielu nolietotās elektrotehnikas apjomu – ledusskapjus, vecos televizorus, veļas mašīnas, trauku mazgājamās mašīnas un citus lielizmēra elektroiekārtu atkritumus, kuru utilizācija ikdienā cilvēkiem šķiet apgrūtinoša,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Kristīne Mamontova.

“Esmu gandarīta par Elektrosestdienu paveikto un par to, ka cilvēki izprot elektroiekārtu bīstamību videi, atsaucās un piedalījās elektroiekārtu nodošanā pārstrādei. Mūsdienās vairums veco elektroiekārtu nav energoefektīvas, un arī to veiktspēja neatbilst mūsdienu tehnoloģiskajām prasībām un parametriem, tādēļ ar šādām vecām nolietotām iekārtām strādāt nav nedz viedi, nedz efektīvi,” min vortāla www.atkritumi.lv pārstāve Aija Caune.

“Zaļā josta” atgādina, ka nolietotās elektroiekārtas ir videi kaitīgi atkritumi, kuru izmešana sadzīves atkritumu konteinerā vai patvaļīga atstāšana vidē vai līdzās atkritumu tvertnēm nav pieļaujama un ir sodāma rīcība. Utilizējot elektroiekārtas neatbilstoši, apkārtējās vides iedarbībā to korpuss sāk rūsēt un iekārtās esošie metāli, ķīmiskie savienojumi un citas vielas sāk savstarpēji ķīmiski reaģēt, veidojot kaitīgus savienojumus. Tie izgaro gaisā un kopā ar lietus ūdeni piesārņo augsni, un var nonākt dzeramā ūdenī un tālāk cilvēku organismā, izraisot virkni saslimšanu, veicinot saindēšanos un nozīmīgu vides piesārņojumu ilgtermiņā. Ikviena iedzīvotāja un komersanta pienākums ir rūpēties par elektroiekārtu atkritumu drošu utilizāciju.

Plašāku informāciju par nolietoto elektroiekārtu utilizācijas iespējām ikdienā skatīt vortālā www.atkritumi.lv.