Jaunumi 2014 /

Ieteikumi videi draudzīgai gada nogales svētku svinēšanai

Atpakaļ

Decembris ik gadu ir pasākumu un svētku pilns laiks, kas līdz ar priekiem un svētku svinēšanu sagādā ne mazums atkritumus un dažādas nederīgas lietas, par kuru apsaimniekošanu ne vienmēr ir laiks un vēlme parūpēties. Tādēļ izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas uzņēmums „Zaļā josta” sniedz padomus, kā svinēt svētkus videi draudzīgi, jau pirms pasākuma piedomājot un samazinot iespējamo atkritumu apjomu.

Svini svētkus videi draudzīgi:

  • Dāvanas un to iesaiņošana.

Dāvanas un to iesaiņošana ir aktuāls jautājums ik gadu, taču tieši pēdējos gados cilvēki arvien vairāk novērtē pašdarinātas dāvanas no dabīgiem materiāliem; ekoloģiskas dāvanas, piemēram, papīra, konfekšu eglīšu rotājumi, ekoloģiskās vietējo ražotāju ziepes, ziedītes un daudz kas cits. No dabīgām izejvielām gatavoti produkti ir veselīgāki cilvēka organismam, kā arī to izgatavošana radījusi mazāku slodzi videi. Turklāt videi draudzīgas ir ne tikai šādas dāvanas, bet arī to iepakojums, piemēram, dāvanas skaisti var iepakot otrreiz pārstrādātā papīrā vai avīzēs, virsū veidojot ar roku uzzīmētus rakstus un zīmējumus. Pēc dāvanu atsaiņošanas šāds ietinamais papīrs ir piemērots otrreizējai pārstrādei, tātad kļūst par otrreizējo izejvielu jaunu papīra izstrādājumu tapšanai.

  • Dekorācijas

Noformējot telpu, iespējami dažādi rotājumi un dekorācijas, kas ne tikai ir videi draudzīgāki, proti, nesatur nepārstrādājamus, kaitīgus materiālus, bet arī ļoti labi un interesanti izskatās. No nevajadzīga un apdrukāta papīra var izveidot krāšņas virtenes telpu un egles rotāšanai, kā arī dažādus citus dekorācijas elementus. Lietojot materiālus atkārtoti, iespējams pagarināt to mūžu, neradīt lieku atkritumu apjomu, kā arī ietaupīt resursus.

  • Svētku ietvaros radušies atkritumi

Svinot svētkos un rīkojot pasākumus, neizbēgami rodas atkritumi – dāvanu iesaiņojumi, izlietotie plastmasas trauki, vairs nelietojami rotājumi, ēdienu atliekas un citi. Svētu organizēšanas laikā ieteicams iepriekš sarūpēt atkritumu tvertnes sadzīves atkritumiem, plastmasas, papīra un kartona, kā arī stikla atkritumiem un novietot tos redzamās un ērti pieejamās vietās, lai svētku norises laikā atkritumi ne tikai nonāktu atkritumu tvertnēs, bet arī tiktu sašķiroti un būtu gatavi nodošanai otrreizējai pārstrādei pēc svētkiem.

Pēc svētkiem iesakām ieskatīties vortālā www.atkritumi.lv, kurā uzskaitītas un kartē atzīmētas dzīvesvietai tuvākās otrreizējo izejvielu nodošanas vietas. Tur varēsiet ērti sameklēt piemērotāko atkritumu šķirošanas laukumu vai dalītās vākšanas konteineru svētku laikā radītiem atkritumiem, parūpējoties, lai tie nonāktu atkārtotā pārstrādē un nekaitētu videi.