Jaunumi 2018 /

Īpašā vēlmju kokā apkopos novēlējumus valsts vides stāvokļa uzlabošanai turpmākajos 100 gados

Atpakaļ

Atzīmējot Latvijas simtgadi, “Zaļā josta” pasākuma “Lauki ienāk pilsētā” ietvaros organizēs bezmaksas izzinošās darbnīcas – papīra izgatavošanas darbnīcu un kartona otrreizējās pārstrādes darbnīcu. To laikā ikviens interesents varēs piedalīties kopīga vēlmju koka tapšanā, iemūžinot savu novēlējumu un ierosinājumu par to – kādu sabiedrība vēlas redzēt Latviju nākamajā simtgadē no vides viedokļa.

“Zaļā josta” radošās darbnīcas norisināsies sestdien, 2018. gada 8. septembrī no plkst. 10:00 līdz 20:00 11. novembra krastmalā Rīgā. Darbnīcas tiek rīkotas Latvijas simtgades pasākuma “Lauki ienāk pilsētā” ietvaros, uzskatāmi parādot papīra pārstrādes ceļu un ļaujot ikvienam interesentam kļūt par trūkstošo ķēdes posmu makulatūras pārstrādes nozarē valstī.

“Zaļā josta” aicina ģimenes ar bērniem piedalīties sekojošās darbnīcās:

  • Papīra darbnīcā iedzīvotāji tiks iepazīstināti ar papīra izgatavošanas procesu un iesaistīti papīra darināšanas procesā, kurā katram interesentam tiks dota iespēja pašam izgatavot papīru no otrreizējām izejvielām. Darbnīcu vadīs Ilze Dilāne no Cronquist papīra liešanas darbnīcas, kas papīra liešanu apguvusi ASV;
  • Kartona otrreizējās pārstrādes darbnīcā interesenti tiks aicināti izgatavot paši savu Latvijas simtgades koku no otrreizējā kartona.

Pasākuma laikā “Zaļā josta” kopā ar māksliniekiem, Iecavas internātpamatskolas pulciņa „Radošās prasmes” audzēkņiem un Latvijas iedzīvotājiem šajā pasākumā no kartona darinās kopējo Latvijas iedzīvotāju vēlmju koku, apkopojot Latvijas iedzīvotāju vēlējumus un ierosinājumus par to – kādu tie vēlas redzēt Latviju nākamajā simtgadē no vides viedokļa. Vēlmju koks kopā ar iedzīvotāju izteiktajiem ierosinājumiem pēc šī pasākuma tiks dāvināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai ar atgādinājumu, ka no katra mums un valdības pieņemtajiem lēmumiem ir atkarīgs, cik Latvija būs zaļa nākamajā simtgadē.

Viena no Latvijas bagātībām ir meža resursi. Lai gan mežs pieder pie atjaunojamiem resursiem, taču jāpaiet zināmam laikam, lai to varētu izmantot no jauna. Katru gadu mēs patērējam vairāk nekā 170 000 tonnu papīra. Lai saražotu vienu tonnu papīra, nepieciešamas apmēram 3,5 tonnas koksnes. Visu izmantoto papīru mēs varam pārstrādāt otrreiz. Viena tonna pārstrādāta papīra ietaupa apmēram 18 papīrmalkas koku. Viens kubikmetrs koksnes augšanas laikā savāc tonnu kaitīgās ogļskābās gāzes un izdala 0,7 tonnas skābekļa, turklāt koki uzņem arī putekļus, attīrot pilsētas gaisu.

Pasākuma laikā “Zaļā josta” akcentēs papīra un kartona atkritumu pārstrādes nozīmi, ar mērķi ne tikai sekmēt otrreizējo izejvielu apriti valstī, bet arī aktualizēs koku saudzēšanu un mežu izciršanas samazināšanu.

 

Ikviens interesents laipni gaidīts pasākumā “Lauki ienāk pilsētā”, kas norisināsies 08.09.2018. plkst. 10:00 – 20:00 11. novembra krastmalā Rīgā. Dalība “Zaļā josta” darbnīcās brīva.

Seko līdzi pasākuma norisei Facebook: https://www.facebook.com/events/234522353907833/