Jaunumi 2015 /

Izlietotā iepakojuma šķirošana svētku periodā ir efektīvākais vides saudzēšanas un resursu taupīšanas instruments

Atpakaļ

Izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas uzņēmums „Zaļā josta” vērš iedzīvotāju uzmanību vides aizsardzības aktualitātei Jāņu periodā, atgādinot par vasaras saulgriežu ciešo sasaisti ar dabu un cilvēku rīcību ar atkritumiem svētku periodā. Rodot ērtāko veidu, kā motivēt iedzīvotājus iesaistīties atkritumu šķirošanā, uzņēmums aicina izmantot bezmaksas mobilo aplikāciju „Atkritumu šķirošana”.

SIA „Zaļā josta” veiktie novērojumi liecina, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju Līgo svētkus ik gadu svin pie dabas, kurinot Jāņu ugunskuru, baudot svētku maltītes un ievērojot senču tradīcijas vasaras saulgriežu svinēšanai. Taču līdz ar svinētājiem dabā nonāk ievērojams apjoms izlietotā iepakojuma atkritumu, kas ir piemērots otrreizējai pārstrādei – stikla un PET pudeles, polietilēna maisiņi, plastmasas ēdienu kārbiņas, vienreiz lietojamie trauki. Vienīgi pareiza un atbildīga iedzīvotāju rīcība ar sevis radītajiem atkritumiem ļauj pasargāt vidi no piesārņojuma, kā arī piešķirt iepakojumam otru dzīvi.

Kā pareizi šķirot atkritumus

Latvijā otrreizējai pārstrādei tiek vākts stikla, plastmasas un papīra iepakojums. „Galvenais nosacījums, lai šīs otrreizējās izejvielas būtu piemērotas pārstrādei – tās nedrīkst saturēt ēdiena pārpalikumus vai citus piejaukumus, piemēram, sadzīves atkritumus. Tādēļ pirms atkritumu šķirošanas ir būtiski izskalot tukšo iepakojumu, maksimāli atdalot visus pārstrādei nepiemērotos piejaukumus,” skaidro SIA „Zaļā josta” valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa.

Visā Latvijas teritorijā otrreizējai pārstrādei tiek vākts stikla iepakojums – visu krāsu stikla pudeles un burkas; plastmasas iepakojums – PET pudeles un polietilēna maisiņi; kā arī papīra iepakojums un makulatūra – gan papīra un kartona kastītes, gan arī avīžpapīrs un cita izlasītā literatūra. Par citu iepakojuma materiālu veidu nodošanu pārstrādei nepieciešams interesēties pie sava atkritumu apsaimniekotāja, jo, piemēram, noteikumi par dažādu plastmasas veidu savākšanu pārstrādei Latvijas reģionos atšķiras.

Atkritumu šķirošana – efektīvs veids kā ietaupīt resursus

Šķirojot atkritumus un nododot tos pārstrādei, tiek ne tikai mazināts potenciālais vides piesārņojums, bet arī ietaupīta virkne resursu. Būtiskākais arguments atkritumu šķirošanai ir finansiālais izdevīgums, jo otrreizējās izejvielas – sašķirotos atkritumus – operators izved bez maksas, kamēr nešķiroto sadzīves atkritumu savākšanas izmaksas ar katru gadu pieaug. Turklāt, šķirojot atkritumus, tiek atgūtas vērtīgas izejvielas, otrreizējā apritē nonāk dabas resursi, tiek ievērojami samazināts elektrības, ūdens un naftas produktu patēriņš.

Mobilā aplikācija atvieglo un paātrina atkritumu šķirošanu

„Iedzīvotāju ērtībai esam izstrādājuši mobilo aplikāciju „Atkritumu šķirošana”, kas bez maksas pieejama ikvienam Android un iOS operētājsistēmas lietotājam,” norāda SIA „Zaļā josta” valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa. „Aplikācijā ikviens līgotājs pēc svētkiem var iepazīties ar dažādām atkritumu kategorijām, noskaidrojot, kuras no tām Latvijā tiek vāktas otrreizējai pārstrādei. Aplikācijā sniegti norādījumi, kā pareizi šos atkritumus šķirot, kā arī interaktīvā kartē atzīmētas atkritumu dalītās vākšanas vietas visā Latvijas teritorijā,” skaidro J. Lapsa, „tādējādi ikviens līgotājs pēc svētkiem, dodoties mājup, var ērti izvēlēties vietu pa ceļam, kur sašķirotos atkritumus nogādāt.”

***

SIA „Zaļā josta” specializējas izlietotā iepakojuma apsaimniekošanā kopš 2002. gada. Ar uzņēmuma līdzfinansējumu ik gadu tiek attīstīta otrreizējo izejvielu savākšanas un pārstrādes infrastruktūra visā valsts teritorijā – uzstādīti dalītās vākšanas konteineri šķirotajiem atkritumiem, ierīkoti EKO laukumi, attīstītas otrreizējo izejvielu pārstrādes un šķirošanas tehnoloģijas. „Zaļā josta” sniedz nozīmīgu ieguldījumu sabiedrības vides izglītībā, ik gadu īstenojot izglītojošus projektus skolās, uzņēmumu līmenī un uzrunājot sabiedrību masu pasākumos. Ar uzņēmuma iniciatīvu ik gadu lielākā daļa Latvijas jauniešu tiek iesaistīta praktiskā otrreizējo izejvielu savākšanā pārstrādei.

Plašāka informācija par „Zaļā josta” darbību un pareizu atkritumu šķirošanu uzņēmuma mājaslapā www.zalajosta.lv un specializētajā vortālā par atkritumu šķirošanu www.atkritumi.lv.