Jaunumi 2016 /

Izlietoto bateriju vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” 2015./2016. mācību gada ietvaros “Zaļā josta” ar skolēnu palīdzību pārstrādei savāc 27.8 tonnas bateriju

Atpakaļ

Ar grandioziem rezultātiem noslēgusies “Zaļā josta” ikgadējā Vislatvijas izlietoto bateriju vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai!” desmitā sezona. Apvienojot teju 80 tūkstošus skolēnu no 219 izglītības iestādēm no visas Latvijas, aizvadītajā mācību gadā “Zaļā josta” sniegusi ievērojamu pienesumu otrreizējo izejvielu apsaimniekošanas nozarei, ar bērnu, viņu pedagogu un radinieku palīdzību savācot un pārstrādei nogādājot 27798.60 kg izlietotu bateriju un akumulatoru.

Izlietoto bateriju vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!” rīko “Zaļā josta” sadarbībā ar Latvijas vadošo bīstamo atkritumu apsaimniekotāju AS “BAO”, kas gādā par visu savākto bateriju pārstrādi, un Valsts izglītības satura centru, piešķirot konkursam īpašu nozīmi skolēnu vides izglītības programmā.

Konkursā “Tīrai Latvijai!” visaktīvāk iesaistījās Rīgas un Rīgas reģiona izglītības iestādes – kopumā 83 mācību iestādes, zaļiem darbiem apvienojot apmēram 25 tūkstošus skolēnu. Kopumā no Rīgas un Rīgas reģiona mācību gada gaitā izvesti 9930.7 kg izlietotu bateriju.

Īpaši aktīvi bateriju vācēji šogad pulcējušies Vidzemes reģionā. 6.5 tūkstoši skolēnu no 34 Vidzemes mācību iestādēm pārstrādei nogādāja 6147.9 kg bīstamo atkritumu. Savukārt Kurzemes reģiona 41 mācību iestāde, kuru šogad pārstāvēja 8.7 tūkstoši skolēnu, savākusi 5300.6 kg izlietotu bateriju.

No Latgales konkursam pieteicās 25 izglītības iestādes, kuru 8.6 tūkstoši skolēnu savākusi 3444.3 kg izlietotu bateriju. Mazākais izlietoto bateriju apjoms – 2975.1 kg savākts Zemgalē, kuru šogad pārstāv 9.5 tūkstoši skolēnu no 36 mācību iestādēm.

Analizējot konkursa dalībnieku aktivitāti Latvijas pilsētās, secināts, ka visvairāk skolēnu izlietoto bateriju vākšanā iesaistījušies no Rīgas (11115 skolēni), Daugavpils (4755 skolēni) un Jelgavas (4207 skolēni). Arī savāktā izlietoto bateriju apjoma ziņā viennozīmīgi līderi ir Rīgas izglītības iestāžu audzēkņi, kas savākuši 3136.1 kg bīstamo atkritumu, otrajā vietā atstājot Valmieru ar savāktiem 1875.5 kg bateriju, trešajā vietā ierindojas Liepāja ar savāktiem 1358 kg izlietotu bateriju.

Arī reģionu izglītības iestādes parādījušas lielisku sniegumu izlietoto bateriju vākšanā. Visvairāk skolēnu konkursā iesaistījušies no Tukuma novada (2068 skolēni), Kuldīgas novada (1787 skolēni) un Ādažu novada (1250 skolēni). Turpretī ar lielāko savākto izlietoto bateriju apjomu var lepoties Preiļu novads, kura pārstāvēto skolu audzēkņi savākuši 1758.2 kg izlietoto bateriju, otrajā vietā ierindojas Alūksnes novads ar savāktiem 1435.6 kg bateriju, trešajā vietā Tukuma novads ar savāktiem 1279.7 kg bateriju.

Apkopojot konkursa rezultātus, noteikti uzvarētāji divās nominācijās – pēc savāktā bateriju apjoma uz vienu izglītības iestādes audzēkni un pēc savāktā apjoma uz visu mācību iestādi kopumā. Visvairāk izlietoto bateriju uz vienu izglītības iestādes audzēkni savākušas sekojošas izglītības iestādes:

1.v. PII “Vilnītis” Svētciema filiāle – 11.360 kg

2.v. Brocēnu novada Gaiķu pamatskola – 8.12 kg

3.v. Valmieras pilsētas speciālā pirmsskolas izglītības iestāde “Bitīte”- 6.692 kg

Savukārt ar lielāko savākto izlietoto bateriju apjomu uz mācību iestādi kopumā var lepoties sekojošas izglītības iestādes:

1.v. Preiļu 1. pamatskola – 1569.80 kg

2.v. Ādažu vidusskola – 1253.10 kg

3.v. Alūksnes novada vidusskola – 1099.20 kg

Visi konkursa uzvarētāji, kā arī ikviens tā dalībnieks, kas mācību gada garumā aktīvi iesaistījies bateriju vākšanā, aicināts uz svinīgo apbalvošanas ceremoniju, kas norisinās šī gada 27. maijā Rīgā, Pasaules vides dienas ieskaņu pasākumā “Mēs par tīru Latviju!” Lucavsalā.

Šogad izlietoto bateriju vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai!” svin apaļu 10 gadu jubileju. Lai arī konkursa dalībnieku skaits ik gadu mainās, tomēr galvenā tendences saglabājas nemainīga – ar katru gadu ar skolēnu, viņu ģimeņu, pedagogu un citu atbalstītāju palīdzību izdodas savākt un nogādāt pārstrādei aizvien vairāk un vairāk izlietotu bateriju. Piemēram, 2012./2013. māc. gadā “Zaļā josta” konkursa ietvaros pārstrādei nodeva 19 tonnas un 655 kg bateriju, 2013./2014. māc. gadā 23 tonnas un 973 kg bateriju, bet 2014./2015. māc. gadā jau 26 tonnas un 507 kg šo bīstamo atkritumu. Šogad pārspēti visi rekordi un pārstrādei nogādātas 27 tonnas un 798 kg bateriju, lai arī konkursā piedalījies mazāks dalībnieku skaits nekā pērn. Tādējādi uzskatāmi atklājas tendence, ka Latvijā ik gadu rodas milzīgs izlietoto bateriju apjoms, un šāda veida konkursi ir efektīvs risinājums, kā sekmēt bīstamo atkritumu pareizu utilizāciju un veicināt pārstrādes īpatsvaru.

Pēc pašreizējiem aprēķiniem Latvijā pārstrādē tiek nodota tikai ceturtā daļa no visām izlietotajām baterijām. Tāpēc “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” strādā pie efektīvas sistēmas izveides, lai attīstītu videi kaitīgu atkritumu savākšanas infrastruktūru un motivētu iedzīvotājus aktīvāk iesaistīties atkritumu šķirošanā. Konkursi ir viens no veidiem, kā ne tikai iesaistīt iedzīvotājus praktiskā videi kaitīgu atkritumu savākšanā, bet arī īstenot plašu izglītojošu programmu.

Otrreizējo izejvielu vākšanas konkursi kļuvuši par tradicionālu instrumentu, ar kura palīdzību “Zaļā josta” ik gadu iesaista tūkstošiem skolēnu aktīvā atkritumu šķirošanā un otrreizējo izejvielu savākšanas sistēmā valsts mērogā. Šī mācību gada ietvaros kampaņā “Tīrai Latvijai!” bērni iesaistīti makulatūras, izlietoto bateriju un nolietotas elektrotehnikas savākšanā, paralēli mācību procesam tika īstenoti dažādi vides izglītības projekti, “Zaļā josta” organizēja izglītojošas vieslekcijas skolās, demonstrēja vides izglītības īsfilmas, aicināja bērnus uz atraktīvām spēlēm un konkursiem, kā arī citos oriģinālos veidos izglītoja bērnus atkritumu šķirošanā un aicināja uz atbildīgu rīcību ar atkritumiem ikdienā.