Jaunumi 2023 /

Kā pareizi atbrīvoties no nolietotām Ziemassvētku gaismiņu virtenēm?

Atpakaļ

Ziemassvētku periodā aktuāla kļūst atbrīvošanās no elektrisko spuldzīšu virtenēm, kas savu ir nokalpojušas un vairs nav nepieciešamas. Arī nolietotas Ziemassvētku lampiņas ir elektrotehnika, kas klasificējama kā bīstamie atkritumi, tāpēc tās nedrīkst izmest sadzīves atkritumu konteinerā, atgādina “Zaļās jostas” vides izglītības vadītāja Aija Caune.

Šogad ražotāju atbildības uzņēmums “Zaļā josta” sadarbībā ar bīstamo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu “BAO” organizēja elektrotehnikas nodošanas akcijas Latvijas reģionos, kā arī sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotāju “CleanR” tika rīkotas Tīrmājas akcijas, aicinot iedzīvotājus bez maksas atbrīvoties no nokalpojušās un sev vairs nevajadzīgas elektrotehnikas. Šajās akcijās šogad tika savāktas 173 tonnas elektrotehnikas, kas tika atbilstoši utilizētas. 

Šādas akcijas ir tikai viens no iespējamiem veidiem, kā pareizi atbrīvoties no nolietotas elektrotehnikas. Lai elektrotehnika neradītu apdraudējumu, “Zaļā josta” ir sagatavojusi padomus pareizai šādu atkritumu apsaimniekošanai.

# Ievēro marķējumus

Visas elektropreces, elektrotehnika, akumulatori un baterijas Eiropas Savienībā tiek īpaši marķētas, lietojot apzīmējumu – pārsvītrotu atkritumu konteineru. Šis marķējums norāda, ka attiecīgo preci nedrīkst likt kopējā sadzīves atkritumu konteinerā.

# Gaismiņu virtenes arī ir elektrotehnika

Tuvojoties Ziemassvētkiem, iedzīvotāji izvēlas izrotāt gan savu mājvietu, gan eglīti ar elektriskajām lampiņām. Tiek iegādātas jaunas elektriskās gaismiņas vai no visu gadu glabātās rotājumu kastes tiek izņemtas iepriekšējos gados lietotās virtenes.

Iegādājoties eglīšu lampiņas, der pārliecināties, vai šī virtene domāta vienreizējai lietošanai, vai arī tās detaļas ir maināmas. Ieteicams iegādāties virtenes, kurām pats lietotājs var nomainīt spuldzītes, ja tās izdeg. Tāpat būtu vērts pievērst uzmanību to pareizai lietošanai, īpašu uzmanību veltot tam, vai tās domātas iekštelpām vai ārtelpai.

Savukārt, ja gaismiņu virtenes savu ir nokalpojušas, tās, tāpat kā jebkuru citu elektrotehniku, ir jānodod atbilstošai utilizācijai. No tām var atbrīvoties, nododot kādā no 69 atkritumu šķirošanas laukumiem visā Latvijā. Sev tuvāko laukumu var atrast interneta vietnē www.atkritumi.lv vai www.skiroviegli.lv.

Nododot elektrotehniku, jāņem vērā, lai tā nebūtu izjaukta.

# Pagarini elektroiekārtu dzīves ciklu

Lai iekārtas kalpotu ilgāk, tās atbilstoši jāuztur. Piemēram, lai elektriskā tējkanna vai veļas mazgājamā mašīna kalpotu ilgāk, tā periodiski jāatkaļķo. 

Tikpat pirms elektrotehnikas izmešanas būtu jāizvērtē, vai salūzusī iekārta vēl ir labojama un lietojama atkārtoti. Ja tā ir izmantojama, bet pašam vairs nav nepieciešama, iespējams, iekārtu var nodot kādam citam, piemēram, aiznesot uz “CleanR” būvgružu, būvniecības materiālu un remonta lietu apmaiņas punktu, kur tā varēs atrast sev jaunu lietotāju.

# Elektroiekārtu šķirošana mazina jaunu resursu ieguvi un novērš bīstamu vielu izplatību dabā

Elektroiekārtas tiek ražotas no vērtīgiem materiāliem, kurus pārstrādājot, var atgūt un izmanto atkārtoti tādas izejvielas kā zeltu, sudrabu, varu vai citus retus metālus. Šķirošana ļauj efektīvi izmantot resursus, samazinot vajadzību pēc jaunu materiālu ieguves.

Nodotā elektrotehnika tiek izjaukta, un daļa materiāla var tikt izmantota atkārtoti. Tas ne tikai ietaupa resursus, bet arī samazina jaunu produktu ražošanai nepieciešamo enerģiju.

Turklāt elektroiekārtas ir būtiski šķirot un neizmest sadzīves atkritumos, jo tās satur bīstamos materiālus, piemēram, svinu, dzīvsudrabu, bromētus liesmas slāpētājus u.c. Šķirojot elektrotehniku, bīstamās sastāvdaļas tiek atbilstoši atdalītas un iznīcinātas vai pārstrādātas, tādējādi tās nevar nonākt augsnē, ūdenī vai gaisā, to piesārņojot.

# Rūpējies par saviem datiem

Katram, kurš vēlas nodot tālākai pārstrādei mobilo tālruni, datoru vai citas iekārtas, kas satur informāciju par to lietotāju, būtu ieteicams izdzēst visus tajās uzkrātos datus. Tomēr gadījumos, ja tas ir aizmirsts, satraukties nevajadzētu, jo, ja nolietotā elektrotehnika tiek nodota atbilstoši, nevis izmesta pagalma konteinerā, dati nekur tālāk nenonāks. Uzņēmumi, kas nodrošina elektroiekārtu pieņemšanu un pārstrādi, nodrošina arī drošu datu iznīcināšanu, lai aizsargātu privātumu un novērstu datu pārkāpumus.

Papildu informācijai:

Zane Plone, “Zaļā josta” sabiedrisko attiecību konsultante

E-pasts: zalajosta@zalajosta.lv