Jaunumi 2009 /

Konkursi un maisiņu apgleznošana Vides dienā Ogrē

Atpakaļ

2009. gada 5. jūnijā visā pasaulē tika atzīmēta Pasaules Vides diena, kas tradicionāli kļuvusi par vienu no veidiem, kā Apvienoto Nāciju Organizācija kopš 1972. gada veicina sabiedrības izpratni par vides jautājumiem pasaules mērogā.

SIA „Zaļā josta” Pasaules Vides dienas ietvaros kopā ar jauniešu biedrību AEGEE-Ogre organizēja īpašu Vides dienai veltītu pasākumu Ogrē, Bērzu alejas skvērā. Pasākuma laikā Ogres iedzīvotājiem tiek piedāvāta iespēja izzināt dažādas „trakas lietas” par vidi mums apkārt, atkritumu šķirošanu, dabas resursiem, Baltijas jūru un citām ar dabu saistītām lietām, kā arī, protams, tika sniegti ieteikumi, kā rūpēties par vidi un saudzēt dabas resursus.

SIA „Zaļā josta” pasākuma laikā aicināja visus Ogres iedzīvotājus piedalīties vairākās vides izglītības aktivitātēs un konkursos. Vislielāko interesi izraisīja tests par atkritumu šķirošanu, kurā ar aizrautību piedalījās gan mazie Ogres iedzīvotāji, gan arī savas zināšanas atkritumu šķirošanā pārbaudīja viņu vecāki un vecvecāki, atzīstot, ka bērni un jaunieši atkritumu šķirošanas īpatnības pārzina daudz labāk par viņiem pašiem. Līdz ar to SIA „Zaļā josta” pārstāvji izskaidroja visas testā pieļautās kļūdas un pamācīja, kā pareizi šķirot atkritumus, un izskaidroja, kāpēc atkritumi jāšķiro.

Paralēli citām aktivitātēm SIA „Zaļā josta” pārstāvji piedāvāja jauniešu komandām pārbaudīt savas zināšanas par EKO marķējumiem. Konkursa dalībniekiem bija ne vien jāatpazīst dažādi EKO marķējumi pēc to izskata, bet arī jāatrod katram marķējumam atbilstošais nosaukums un skaidrojums. Dalībnieki šo disciplīnu atzina par vissarežģītāko, taču visas komandas tika ar šo pārbaudījumu godam galā. Meklējot pareizo atbildi, jaunieši atzina, ka visus konkursā iekļautos EKO marķējumus ir redzējuši uz dažādu preču iepakojuma, taču parasti tiem nepievērsa uzmanību. Turpmāk, zinot katra marķējuma nozīmi, viņi spēs pateikt par konkrēto produktu daudz vairāk un ņems vērā EKO marķējumus uz to iepakojuma, izvēloties produktus veikalu plauktos.

Par galveno Vides dienas notikumu izvērtās auduma maisiņu apgleznošana. Pasākuma laikā kopumā tika apgleznoti 120 lieli un mazi kokvilnas auduma maisiņi, no vienkāršām auduma kulītēm pārtopot skaistos mākslas darbos, kas ir ne tikai praktiski, bet arī videi draudzīgi. Auduma maisiņu apgleznošanā piedalījās galvenokārt bērni un jaunieši, kas pašapgleznotos maisiņus izmantos skolas grāmatām vai sporta tērpam, kā arī viņu vecāki, kas maisiņus izmantos iepirkumu nešanai. Vismazākie bērni, kas paši vēl nemācēja noturēt rokās otiņu, sava auduma maisiņa apgleznošanu uzticēja vecākiem, kas, klausoties bērnu norādījumos, centās apspoguļot bērnu fantāzijas uz auduma.

Uz auduma maisiņiem tika atspoguļotas dažādas raibas un vasarīgas lietas – ziedi, tauriņi, saule un pat ainavas. Daudzi auduma maisiņu gleznojumi pauda jauniešu nostāju par vides saudzēšanu. Piemēram, vienu maisiņu rotāja teksts „I’m not a plastic bag” (Es neesmu plastmasas maisiņš), demonstrējot, ka tā autors lepojas, ka viņa maisiņš ir videi draudzīgs un, atšķirībā no plastmasas maisiņiem, nekaitē dabai.

SIA „Zaļā josta” novērtē Ogres iedzīvotāju atsaucību Vides dienas pasākumam un cer, ka pasākuma laikā iegūtās zināšanas ogrēnieši izmantos arī turpmāk sadzīvē, rūpējoties par vidi un šķirojot atkritumus, lai saudzētu dabu.