Jaunumi 2008 /

Konkurss beidzies: svētki Zoodārzā un prieks par paveikto

Atpakaļ

31.maija sestdienas saulainais rīts vairāk nekā 1000 Latvijas bērniem sākās agri. Čaklākie un atsaucīgākie skolēni no 108 Latvijas skolām, devās uz Rīgu, kur Rīgas Nacionālajā Zooloģiskajā dārzā notika konkursa „Šķiro pats un māci citus” noslēguma pasākums „Cīņa par Zaļo jostu”.

Noslēguma pasākums bija kā balva un pateicība no „Zaļās jostas” it visiem dalībniekiem un atbalstītājiem, kas ieradās.

Sagaidīšana

Jau pie Zoodārza ieejas dalībniekus sirsnīgi sagaidīja Ezītis Jostiņš un vedināja uz gaišo nojumi pie reģistrētājiem. Tur katram pasākuma dalībniekam tika dāvanas – ieejas biļete Zooloģiskajā dārzā un jauks kokvilnas maisiņš „Es mīlu tīru Latviju!”, kurā gādīgas rokas ar pateicību bija ielikušas pārsteiguma dāvaniņas – pildspalvas, atstarotājus, bukletus, kādam tika arī T-krekls ar „Zaļās jostas” logo.

Pamājot draudzīgu sveicienu flamingo, roņiem, kamieļiem, pūcēm un citiem zvēriem un sekojot „Zaļās jostas” norādes bultiņām pie laternu stabiem, pavisam netālu no jaunajiem Zoodārza iemītniekiem žirafēm, atradās svētkiem saposta tikšanās vieta.

Pāri skatuvītei plīvoja zaļi sudrabainu karodziņu virtenes. Uz vairākiem galdiņiem – postamentiem bērni varēja uzskatāmi redzēt, ko no viņu savāktās makulatūras izgatavo: piemēram, cik daudz makulatūras nepieciešams jauna biroja papīra, akvareļa zīmēšanas papīra, eko vates vai arī olu paliktņu ražošanai.

Tuvāk skatuvei ar īpašiem plakātiem tika aicināti dalībnieki no tām skolām, kuri šai reizē bija visčaklākie un atsaucīgākie. Bet arī pārējie varēja brīvi sekot līdzi visam, jo notiekošo filmēja un translēja uz blakusesošā ekrāna.

Sākumā plašo dalībnieku pulku uzrunāja un pateicības vārdus bērniem veltīja vides ministrs Raimonds Vējonis, „Zaļās jostas” pārstāvji Jānis Lapsa un Velga Vilciņa.

Savukārt Rīgas Zooloģiskā dārza atbalsta biedrības priekšsēdētājs Ingmārs Līdaka atgādināja, ka Zoodārzā ir 92 dzīvnieku sugas, kurām savvaļā draud izzušana. Tās ir apdraudētas ne tāpēc, ka tiek izmedītas, bet, galvenokārt, tāpēc, ka cilvēks ar savu darbību piesārņo dabu un, izcērtot mežus, atņem dzīvniekiem mājas. Savukārt šeit esošie bērni tās centušies saglabāt.

Cīņa par Zaļo jostu

Noslēguma pasākumu „Cīņa par Zaļo jostu” vadīja Kaspars Zlidnis no jauniešiem labi zināmā mūzikas raidījuma „SEMS”.

Sacensībās piedalījās dziedātāji Marta Kukarane, Liene Šomase, Jenny May un Šons, kuri ne tikai dziedāja, bet lai saņemtu zaļo jostu, kopā ar bērniem pildīja žūrijas uzdotus uzdevumus.

Uzdevumus skaidroja un vērtēšanu vadīja Ingmārs Līdaka. Viņam palīdzēja dzīvā „zaļā josta” uz pleca – draudzene un zoodārza iemītniece, zaļā iguāna.

Piemēram, Marta Kukarāne atpazina īpašos marķējumus uz preču iepakojuma. Viņa zināja, ka bultiņu trīsstūris nozīmē, ka iepakojums ir pārstrādājams un zīme, kurā pārsvītrots parastais atkritumu konteiners norāda, ka priekšmets novietojams pie bīstamajiem atkritumiem. Savukārt zīme, kurā redzams jauna augoša asniņa cilpa atgādina, ka iepakojuma maisiņš ir kompostējams.

Pēc tam Ingmārs aicināja no bērnu vidus kādus palīgus, kuri kopā ar Martu demonstrēja, cik ātri var samīcīt dažādas plastmasas pudeles.

Liene Šomase kopā ar palīgiem demonstrēja, cik veikli var sašķirot atkritumus, novietojot, piemēram, burkānus, ābolus un kāpostu pie kompostējamiem atkritumiem, bet nederīgo medikamentu kastīti, krāsu kārbu, baterijas pie videi kaitīgajiem. Papīru, plastmasas un stikla pudeles viņa pareizi ievietoja pie šķirojamiem otrreiz pārstrādājamiem materiāliem.

Jenny May un Šonam pēc savas dziesmas vajadzēja savākt tikpat daudz makulatūras, cik svēra viena no pasākuma dalībniecēm. Tā kā skolnieces Annemarijas svars bija 28 kg, tad Jenny rūpīgi lika kaudzītē gan žurnālus un kastes, līdz tie svēra tikpat. Tāda kaudzīte nepieciešama, lai izgatavotu no jauna 3 pakas biroja papīra, necērtot kokus!

Vēl dziedātāja atklāja, ka viņas videi draudzīgās rīcības ikdienā ir – staigāšana ar kājām, auduma maisiņu izmantošana un atkritumu šķirošana.

Pēc visiem pārbaudījumiem bērni kopā ar žūrijas priekšsēdētāju nolēma, ka šie dziedātāji arī pelnījuši apsiet skaisto zaļo jostu ar uzrakstu „Tīrai Latvijai”.

Parasti pasākumos ir reklāmas pauzes. Šajā reizē to laikā klātesošie varēja novērtēt labākos videoklipus, kurus konkursa gaitā bija sagatavojusi  Pūres pagasta pirmskolas izglītības iestāde “Zemenīte”, Jēkabpils pamatskola un Rīgas 30.vidusskola.

Apbalvošana

Konkursa „Šķiro pats un māci citus” uzvarētāju kārtā tika nominēti – labāko izglītojošo videoklipu autori – Rīgas 30. vidusskolas komanda, kuru „Zaļā josta” apbalvoja ar iespēju apmeklēt atrakciju parku LEGOLAND Dānijā, bet Stāķu pamatskolas bērni ieguva biļetes uz Līvu akavaparku. Jēkabpils pamatskolas komanda savukārt varēs kādu dienu pavadīt atpūtas un izklaides centrā GO PLANET.

Savukārt visjaunākie dalībnieki no Pūres bērnudārza Pūres pagasta pirmskolas izglītības iestāde “Zemenīte” specbalvā saņēma īpašus aplausus un milzīgu saldumu tūtu un Zaļās Jostas grāmatiņas „Draudzēsimies”.

Makulatūras konkursa uzvarētāji – Augstkalnes vidusskola saņēma pārvietojamos strītbola groza komplektus un basketbola bumbas, Krapes pamatskola tika pie galda futbola, bet Remtes pamatskolai tagad būs dažādas aizraujošas galda spēles.

Specbalvu – arī pārvietojamā strītbola groza komplektu un basketbola bumbas par lielo makulatūras daudzuma (43 tonnas) savākšanu ieguva Gulbenes 2.vidusskola. Arī Alūksnes vidusskola ieguva specbalvu – galda spēles, bet Valdemārpils vidusskola – galda tenisa aprīkojumu.

Pie solītajām balvām – florbola spēles komplekta, novusa galda un biljarda galda tika arī skolas, kuras bija savākušas visvairāk bateriju (Liezēres pamatskola, Mežaparka sākumskola un Remtes pamatskola).

Specbalvas par īpašu aktivitāti bateriju vākšanā – florbola spēles komplektu, pārnēsājamo ekrānu, tenisa galdu – saņēma arī Kuldīgas 2.vidusskola, Kuldīgas centra vidusskola un Ādažu vidusskola.

Savukārt pārsteiguma balvas – Mp3 atskaņotājus un zibatmiņas spraudņus (flash) datoram ieguva aktīvākie dalībnieki no dažādām skolām. Arī skolotāji, kuri bija mudinājuši un atbalstījuši bērnus pateicībā no „Zaļās jostas” saņēma balvas no Jāņa Rozes grāmatnīcas.

Pasākuma noslēgumā vēl sekoja laimīgo dalībnieku fotografēšanās kopā ar Ezīti Jostiņu, autogrāfu saņemšana uz Zaļās jostas krekliņiem un grāmatiņām.

Savu šovu vēl demonstrēja roņi un sevi dažādi izrādīja un iepazīstināja citi dzīvnieki brīnišķīgajā pastaigā pa Zoodārzu.

Šogad konkursa „Šķiro pats un māci citus” rezultātā bērni no izciršanas paglābuši vairāk nekā 4400 koku. Tātad viens mežs, kā mājvieta savvaļas dzīvniekiem, var palikt neskarts! Ir jauki apzināties, ka esi palīdzējis saglabāt dabu!