Jaunumi 2017 /

Kurzemes reģiona mācību iestādes pārstrādei nodod 8,7 tonnas izlietotu bateriju

Atpakaļ

Noslēdzies „Zaļā josta” rīkotais izlietoto bateriju vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai!”, kas šogad pulcējis rekordlielu dalībnieku skaitu. Pulcējot vairāk nekā 74 tūkstošus bērnu no 317 mācību iestādēm, ir izdevies pārstrādei nogādāt vairāk nekā 34,4 tonnas izlietotu bateriju, pasargājot vidi no piesārņojuma ar smagajiem metāliem, novēršot skābju un bīstamu ķīmisko savienojumu nokļūšanu gruntsūdeņos, kā arī pasargājot iedzīvotājus no kancerogēnu vielu un indīgu ķīmisko savienojumu uzkrāšanās organismā. Ceturtā daļa no visām savāktajām baterijām nākusi no Kurzemes reģiona mācību iestādēm.

Kurzemi bateriju vākšanā pārstāvēja 49 izglītības iestādes, iesaistot teju 10 tūkstošus bērnu tīrākas vides veidošanā. No Kurzemes reģiona skolām mācību gada laikā ir izdevies savākt un pārstrādei nogādāt 8,7 tonnas izlietotu bateriju, kas veido apmēram 25% no visa konkursa ietvaros savāktā bateriju apjoma Latvijā.

Īpašu aktivitāti izlietoto bateriju vākšanā izrādīja Liepājas izglītības iestādes, kuras konkursā pārstāvēja 3111 skolēns. Liepājā, piedaloties 8 mācību iestādēm, tika savāktas 2,3 tonnas bateriju. No Ventspils pilsētas un Ventspils novada, piedaloties 10 izglītības iestādēm, savāktas 1,4 tonnas bateriju. Savukārt Kuldīgas pilsētas un Kuldīgas novada 9 izglītības iestādēm izdevies savākt 1,2 tonnas izlietotu bateriju.

Kurzemes izglītības iestādes izcīnījušas arī godalgotas vietas izlietoto bateriju vākšanā. Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskola, savācot 1,8 tonnu izlietotu bateriju, ieguva 2. vietu konkursā “Tīrai Latvijai!”. Savukārt vislielāko izlietoto bateriju apjomu uz vienu mācību iestādes audzēkni savākuši Sikšņu pamatskolas skolēni. Savācot kopumā 967 kg bateriju jeb vidēji 19,3 kg bateriju uz katru skolas skolēnu, Sikšņu pamatskola izcīnīja 1. vietu valsts mērogā nominācijā “Vislielākais savāktais bateriju apjoms uz vienu izglītības iestādes audzēkni”. Īpaši nopelni Raineram Keirānam no Sikšņu pamatskolas, kas saņem specbalvu par 2. vietu aktīvākā bateriju vācēja nominācijā par savāktiem 865 kg bateriju. Specbalvas saņem arī Meldra Jaunskunga no Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolas par savāktiem 600 kg bateriju, Elīna Petrika no Kuldīgas pamatskolas par savāktiem 450 kg bateriju, Karlīna Balmane no Vandzenes PII “Zīlīte” par savāktiem 447,6 kg bateriju un Braens Meškis no Brocēnu novada Gaiķu pamatskolas par savāktiem 282 kg bateriju.

Kā ierasts, otrreizējo izejvielu vākšanas konkursos nozīmīgu ieguldījumu tīras vides veidošanā sniedz pirmsskolas izglītības iestādes, savācot iespaidīgus otrreizējo izejvielu apjomus. Tas apliecina, ka “Zaļā josta” rīkotās vides aktivitātes mācību iestādēs sekmē atkritumu šķirošanas kultūras attīstību audzēkņu ģimenēs, un bērnu vecāki, tuvinieki un draugi iesaistās atkritumu šķirošanā, atbalstot bērnu iniciatīvu. Šajā mācību gadā Vandzenes PII “Zīlīte” audzēkņi savākuši 695 kg bateriju, Ventspils PII “Varavīksne” audzēkņi savākuši 365 kg bateriju, savukārt Ventspils PII “Bitīte” audzēkņi pārstrādei nodeva 390 kg bateriju.

Izlietotas baterijas ir videi kaitīgi atkritumi, jo to sastāvā esošās ķīmiskās vielas un to savienojumi, smagie metāli, skābes un indīgas gāzes, nonākot vidē, nopietni apdraud cilvēku veselību. Tiekot nepareizi utilizētas, izlietoto bateriju korpusi ārējās vides ietekmē sāk korodēt un bateriju sastāvā esošās kaitīgās vielas nonāk vidē, izraisot smagas saindēšanās, onkoloģiskas saslimšanas un ilgtermiņā pat neauglību. Baterijas pēc to darbības beigām ir nepieciešams nogādāt pārstrādei, izmetot specializētajos konteineros izlietotajām baterijām vai nogādājot videi kaitīgu atkritumu pieņemšanas punktos. Plašāk par izlietoto bateriju nodošanas iespējām ikdienā skatīt http://www.atkritumi.lv/lv/karte/baterijas-un-akumulatori/

Plašāka informācija par izlietoto bateriju vākšanas konkursa „Tīrai Latvijai!” rezultātiem, Latvijas reģionu sniegumu, kā arī uzvarētāju saraksts atrodams „Zaļā josta” mājaslapā www.zalajosta.lv. Konkursa dalībnieku oficiālā apbalvošana norisināsies vides festivālā “Tīrai Latvijai!”, kas šogad lieliem un maziem zaļi domājošiem apmeklētājiem durvis vērs 26. maijā pie Tērvetes dabas parka.

 

Izlietoto bateriju vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!” organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru.