2018./2019. mācību gadā “Zaļā josta” rīkotajā otrreizējo izejvielu vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, piedaloties 92 720 bērniem un jauniešiem no 388 izglītības iestādēm, savāktas un otrreizējai pārstrādei nogādātas 939,544 tonnas makulatūras. No Kurzemes reģiona konkursā piedalījās 73 izglītības iestādes, savācot 206,83 tonnas makulatūras. Vislatvijas mērogā 2. vietu nominācijā pēc visvairāk savāktā makulatūras daudzuma uz vienu audzēkni izcīnīja A. Spāģa Dunalkas pamatskolas audzēkņi.
Šogad makulatūras vākšanas konkursam “Tīrai Latvijai!” pieteicās 73 izglītības iestādes no Kurzemes, apvienojot 16 769 bērnu un jauniešu pūles tīrākas vides veidošanā. Kurzemes mācību iestādes pārstrādei nogādāja 206,83 tonnas makulatūras jeb 22% no visiem konkursa ietvaros savāktajiem nevajadzīgajiem papīriem Latvijā. Bērnu savāktā makulatūra pārtapusi jaunā papīrā un citos celulozes šķiedras materiālos – olu bretēs, kartonā, ekovatē vai celulozes šķiedras granulās.
Visvairāk makulatūras Kurzemes reģionā savākušas Ventspils pilsētas un novada mācību iestādes. Piedaloties 18 izglītības iestādēm, ventspilniekiem izdevies savākt un pārstrādei nodot 63,532 tonnas makulatūras. Visvairāk makulatūras Ventspilī savākuši Ventspils 2. vidusskolas skolēni, pārstrādei nogādājot 12,2 tonnas makulatūras. Otrā vieta Ventspils mērogā ir Ventspils PII “Varavīksne” audzēkņiem, kas šogad pārstrādei nogādāja 9,595 tonnas makulatūras (pērn PII “Varavīksne” audzēkņi bija savākuši 12,31 tonnu makulatūras, kļūstot par čaklākajiem makulatūras vācējiem Kurzemē). Puzes pamatskolas audzēkņi konkursa “Tīrai Latvijai” ietvaros savākuši 6,618 tonnas makulatūras, savukārt Tārgales pamatskolas skolēni savākuši 6,515 tonnas nevajadzīgu papīru.
Saldus pilsētas un novada mācību iestādes savāca pārstrādei 39,8 tonnas makulatūras. Čaklākā makulatūras vākšanā Saldū šogad ir Saldus vidusskola, kuras skolēni pārstrādei savāca 582 kg makulatūras.
No Liepājas pilsētas un novada pārstrādei izvestas 29,99 tonnas makulatūras. Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskola savākusi 1,178 tonnas makulatūras.
Lieliski sasniegumi A. Spāģa Dunalkas pamatskolas skolēniem, kas ir savākuši vislielāko makulatūras daudzumu Kurzemē, rēķinot uz vienu audzēkni. Savācot vidēji 168 kg makulatūras katrs, A. Spāģa Dunalkas pamatskolas audzēkņi ierindojas 2. vietā Latvijā. Kopumā mācību iestādē savāktas 4,2 tonnas makulatūras.
Rēķinot pēc savāktā makulatūras daudzuma uz vienu mācību iestādes audzēkni, lieliski sasniegumi Kurzemes mērogā arī Puzes pamatskolai, kuras skolēni vidēji savākuši 103,41 kg makulatūras katrs, kā arī Lutriņu pamatskolai, kuras audzēkņi vidēji katrs savāca 97,5 kg makulatūras katrs.
Visvairāk dalībnieku no Kurzemes reģiona makulatūras vākšanā iesaistījās no Ventspils pilsētas un novada (4393 personas), Liepājas pilsētas un novada (4344 personas) un Kuldīgas pilsētas un novada (2837 personas).
Divi Kurzemes novada skolēni izcīna balvas konkursā “Tīrai Latvijai” par vislielākajiem sasniegumiem, vācot makulatūru individuāli. Godalgas saņem Ventspils 2. vidusskolas skolēns Vitālijs Soldatenko, savācot 8 tonnas makulatūras. Savukārt Ventspils PII “Varavīksne” audzēkne Elza Līberga savāca 6,3 tonnas makulatūras.
Konkursa godalgoto vietu ieguvēji saņems lieliskas balvas no konkursa organizatora “Zaļā josta” un atbalstītājiem – AS “Latvijas Valsts meži”, izklaižu parka “Avārijas brigāde”, SIA “Pilsētvides serviss”. Par makulatūras izvešanu no mācību iestādēm un nogādi pārstrādē rūpējās SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc” un SIA “AP Kaudzītes”. Paldies ilggadējam konkursa partnerim Valsts izglītības satura centram par vides izglītības integrāciju mācību procesā.
Visi kampaņas “Tīrai Latvijai” dalībnieki laipni aicināti uz lielajiem “Zaļās jostas” Vides svētkiem, kas šogad tiek rīkoti “Latvijas Valsts mežu” dabas parkā Tērvetē, Kurbada zemē “Latvijas Meža dienu 2019” ietvaros. Pasākuma mērķis ir radīt īpašus svētkus un sagādāt prieku ikvienam konkursu dalībniekam, kuri visa gada garumā rūpējušies par tīras vides saglabāšanu. Svētkos uzstāsies Latvijā iemīļoti mākslinieki, norisināsies konkursa laureātu sveikšana, kā arī darbosies virkne bezmaksas radošo darbnīcu, vides izglītības spēļu un izziņu laboratoriju.
Uzziņai:
Makulatūras pārstrāde ļauj ievērojami saglabāt dabas vērtības, jo jauna papīra izgatavošanai no makulatūras nepieciešams par 70% mazāk enerģijas un par 60% mazāk ūdens, salīdzinot ar papīra ražošanu no koksnes. Pārstrādājot papīru, tiek samazinātas tādu klimata izmaiņu veicinošo gāzu kā CO2 – par 900 g./kg., N02 un SO2 emisijas gaisā, kā arī novērsta ūdens piesārņošana ar hlora savienojumiem no balināšanas iekārtām.