Jaunumi 2018 /

Latvijas Dabas muzejā skatāmi bērnu radīti dizaina priekšmeti no nevajadzīga kartona

Atpakaļ

Šodien Latvijas Dabas muzejā atklāta izstāde “Dizaina priekšmets no atjaunojamiem dabas resursiem”, kurā skatāmi vairāk nekā 30 oriģinālākie bērnu radītie ekodizaina priekšmeti – mēbeles, interjera priekšmeti, gaismas ķermeņi, mācību palīglīdzekļi u.c., kas izgatavoti no atjaunojamiem dabas resursiem – nevajadzīga kartona. Izstādi rīko “Zaļā josta”, aktualizējot atjaunojamu dabas resursu atkārtotu pielietojumu un resursu taupību.

Izstādē “Dizaina priekšmets no atjaunojamiem dabas resursiem” aplūkojami vairāk nekā 30 labākie “Zaļā josta” rīkotā dizaina priekšmetu konkursa “Mans veltījums tīrai Latvijai” darbi, kā arī video par to tapšanas gaitu. Konkurss norisinājās 2017/2018. mācību gada laikā un kopumā konkursam pieteikti ap 1000 darbi no 38 pirmsskolas izglītības iestādēm un 70 vispārējām izglītības iestādēm.

Gādājot par izlietotā iepakojuma apsaimniekošanu Latvijā, “Zaļā josta” ik gadu organizē virkni sabiedrības vides izglītības un praktiskas uz atkritumu šķirošanu vērstas aktivitātes. Taču, lai sasniegtu Eiropas Savienības izvirzītos mērķus apglabātā sadzīves atkritumu apjoma samazināšanai, ir jāmeklē aizvien jaunas un radošas idejas, kā iedvesmot sabiedrību dzīvot zaļāk. Izlietotā iepakojuma un citu otrreizējo izejvielu pārveide funkcionējošos priekšmetos un plaša patēriņa precēs ir reāls un efektīvs veids, kā samazināt atkritumu apjomu jau tā rašanās brīdī, kā arī piešķirt resursiem jaunu elpu, pirms tie vispār kļūst par atkritumiem.

Kā izstādes atklāšanā norādīja “Zaļā josta” pārstāve Velga Vilciņa, cilvēku uzvedības modelis par atkritumu pārstrādi, resursu taupīšanu un labāku vides kvalitāti ir veidojies bērnībā. “Pieaugušo uzvedību ir ļoti grūti mainīt, tāpēc “Zaļā josta” nolēma pievērsties izglītības iestādēm, kur bērni ir atvērtāki pārmaiņām. Manuprāt, tas ir lieliski redzēt, ko bērni spēj veidot pat no lietota kartona,” norādīja V. Vilciņa.

Latvijas Dabas muzejs ir kļuvis par “Zaļā josta” ilggadēju partneri, kopīgu vides izglītības aktivitāšu rīkošana. Kā noradīja muzeja direktore Skaidrīte Ruskule, mūsu sabiedrībā teorija par ilgtspējīgu attīstību ir iesakņojies, bet prakse mums nav nostiprināta. “Šādiem konkursiem ir liela nozīme bērnu izglītībā, jo bērni saprot, ko viņiem rāda un māca. Taču viņi vislabāk saprot, kad paši darbojās. Pievienotā vērtība parādās, kad bērns materiālu uzskata par pārstrādājamu dabas resursu un saprot vides aizsardzības nozīmi,” sacīja S. Ruskule.

Izstāde “Dizaina priekšmets no atjaunojamiem dabas resursiem” skatāma Latvijas Dabas muzejā no 16.05.2018. līdz 10.06.2018., lai rosinātu cilvēkus smelties iedvesmu un idejas, kā daudzas lietas varam izgatavot pašu rokām, un ne vienmēr viss pērkams veikalā, it sevišķi, ja zinām, ka lieta nav nepieciešama ilglaicīgai lietošanai. Piemēram, dažādi mācību palīglīdzekļi burtu, formu, krāsu apgūšanai, interjera priekšmeti, funkcionālas mēbeles, rotaļu piederumi, gaismas ķermeņi un citi dizaina priekšmeti, kas pašrocīgi darināti no nevajadzīga kartona.