Jaunumi 2021 /

Latvijas izglītības iestāžu audzēkņi rūpēsies par tīru Latviju, iesaistoties otrreizējo izejvielu vākšanas kampaņā

Atpakaļ

Īstenojot vides izglītības programmu Latvijas mācību iestādēs un iesaistot aizvien plašāku sabiedrības daļu atkritumu šķirošanā, “Zaļā josta” ir uzsākusi otrreizējo izejvielu vākšanas kampaņas “Tīrai Latvijai” 2021./2022. mācību gada sezonu. Tās ietvaros skolu un pirmsskolas vecuma bērni tiks ne tikai praktiski iesaistīti nevajadzīgo papīru, kartonu un izlietoto bateriju nogādē pārstrādei, bet arī ar dažādu izglītojošu aktivitāšu palīdzību mācīti mazināt pašu radīto atkritumu apjomu un rūpēties par vidi.

2021./2022. mācību gadā “Zaļā josta” kampaņas “Tīrai Latvijai” ietvaros iesaistīs bērnus un jauniešus kopā ar ģimenēm piedalīties divās disciplīnās – makulatūras vākšanā un izlietoto bateriju vākšanā, sacenšoties savstarpēji par savākto apjomu un rezultātā arī par videi draudzīgām balvām. Abās konkursa disciplīnās aicinātas piedalīties pirmsskolas, vispārējās un profesionālās izglītības iestādes, kā arī interešu izglītības iestādes no visas Latvijas. Dalībnieku pieteikšanās norisinās līdz 2022. gada martam, reģistrējot izglītības iestādi konkursa datu bāzē www.tirailatvijai.lv. Otrreizējās izejvielas – nevajadzīgi papīra un kartona izstrādājumi, kā arī izlietotās baterijas – tiks vākti līdz 2022. gada martam. Rezultātu paziņošana un uzvarētāju apbalvošana – 2022. gada maijā.

“Zaļā josta” rīkotie konkursi mācību iestādēm ir guvuši plašu atsaucību valsts mērogā. Arī šogad visi otrreizējo izejvielu vācēji ne tikai piedalīsies cīņā par vērtīgām naudas balvām, bet arī saņems garantētas dāvanas par ieguldījumu tīras Latvijas veidošanā. Par katru savākto makulatūras tonnu skolas saņems otrreizēji pārstrādātu papīru.

Kā norāda SIA “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa, uzņēmuma rīkotās otrreizējo izejvielu vākšanas kampaņas spēj būtiski mainīt sabiedrības attieksmi. “Konkursos iesaistās bērni un jaunieši no visas Latvijas, kas ar savu enerģiju un atvērtību pret visu jauno ātri apgūst pareizas atkritumu šķirošanas pamatprasmes un iegūtās zināšanas cenšas ieviest arī ikdienā mājās, mudinot atkritumus šķirot visiem ģimenes locekļiem. Turklāt konkursu laikā izdodas savākt pārstrādei milzīgus otrreizējo izejvielu apjomus, kas pretējā gadījumā gadu gaitā mētātos bēniņos, pažobelēs vai tiktu izmesti kopā ar sadzīves atkritumiem. Lai arī atkritumu šķirošanas infrastruktūra ir pieejama visā Latvijā, tomēr šie konkursi pierāda, ka ar ierastajiem konteineriem un EKO laukumiem nepietiek, lai savāktu un pārstrādātu visu, ko paši esam radījuši,” skaidro L. Kubliņa.

“Zaļā josta” iesaista Latvijas skolēnus un pirmsskolas vecuma bērnus makulatūras vākšanas kampaņā jau 18. reizi, bet izlietoto bateriju vākšanā – 15. reizi. Pagājušajā mācību gadā, piedaloties 87658 izglītības iestāžu audzēkņu ģimenēm no 349 mācību iestādēm, pārstrādei nogādātas 587,972 tonnas makulatūras. Visvairāk konkursa dalībnieku – 132 izglītības iestādes – pērn bija no Rīgas reģiona un galvaspilsētas, savācot 213,605 tonnas makulatūras.  Arī videi kaitīgo atkritumu – izlietoto bateriju vākšanā konkurss ik gadu sniedz nozīmīgu pienesumu. Pērn, bērni un jaunieši no 295 izglītības iestādēm konkursa “Tīrai Latvijai” laikā savākuši 18,974 tonnas izlietotu bateriju, kas visas nogādātas otrreizējai pārstrādei akciju sabiedrībā “BAO”. Tas ļāvis atgūt 5123 kg mangāna, 3984,6 kg dzelzs, 3035,9 kg cinka un 1138,5 kg grafīta. Pagājušajā mācību gadā visvairāk izlietotās baterijas savākuši Jaunjelgavas vidusskolas audzēkņi, kas pārstrādei nogādāja 705 kg bateriju.

Otrreizējo izejvielu vākšanas kampaņu “Tīrai Latvijai!” organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, AS “BAO”, SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc”, SIA “AP Kaudzītes”, AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Pilsētvides serviss”, PS “LAUTUS VIDE”.