13. februārī Lubānas pilsētas klubā notika vides izglītības konkursa “Dzīvo zaļi” noslēguma pasākums, kurā tika paziņoti un apbalvoti konkursa uzvarētāji. Par konkursa uzvarētāju un galvenās balvas – 200 eiro vērtas ekskursijas – ieguvēju kļuva Lubānas vidusskolas 10. klases komanda ar radošo darbu “Šķiro! Un māja teiks Tev –paldies!”. Simpātiju balvas ieguva Meirānu Kalpaka pamatskolas 1. un 2. klašu komanda par darbu “Katrai lietai sava vieta!” un Lubānas vidusskolas 5. klases komanda par darbu “Dzīvo zaļi!”.
Šī gada janvārī atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Pilsētvides serviss” bija izsludinājis vides izglītības konkursu “Dzīvo zaļi”, kurā bija aicināti piedalīties Balvu un Lubānas skolu audzēkņi. Konkursa mērķis bija veicināt skolēnu, skolotāju un pastarpināti arī skolēnu vecāku teorētiskās un praktiskās zināšanas par atkritumu šķirošanu un videi draudzīgu atkritumu apsaimniekošanu dabas saudzēšanas nolūkos. Abos novados konkursam tika iesūtīti vairāki radošie darbi, kuri liecina par skolēnu interesi un ievērojamām zināšanām par atkritumu šķirošanas nozīmi un videi draudzīgu saimniekošanu kopumā, kā arī par iespējām šķirot atkritumus un samazināt to daudzumu mājas apstākļos.
Noslēguma pasākumu kuplā skaitā apmeklēja vietējo novada skolu audzēkņi. Pasākuma laikā klātesošajiem bija iespēja apmeklēt “Zaļā josta” saistošo lekciju par atkritumu šķirošanas nozīmi, piedalīties interaktīvās spēlēs ar vides aizsardzības tematiku un apskatīties konkursam iesūtīto radošo darbu izstādi. SIA “Pilsētvides serviss” nodrošināja arī pārskatāmu informāciju par Lubānas novada pieejamo atkritumu šķirošanas infrastruktūru – šķiroto atkritumu kon-teineru atrašanas vietām un šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumu adresēm, kā arī skaidroja, ko drīkst un ko nedrīkst mest šķiroto atkritumu konteineros.
“Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, konkursam pieteikto darbu skaits ir divkāršojies, kas pierāda atkritumu šķirošanas tēmas aktualitāti mūsdienu patēriņa sabiedrībā, kura ir zaudējusi kontroli par sevis saražoto atkritumu apjomu. Strādājot nozarē jau vairāk nekā 20 gadus, secinām, ka vecākās paaudzes sadzīves paradumus mainīt ir ļoti grūti. Kaut gan pēdējo 10 gadu laikā Latvijas iedzīvotāji saka vairāk uzmanības pievērst saražoto atkritumu daudzuma samazināšanai un iespējām to apsaimniekot videi draudzīgā veidā, tomēr vēl aizvien atkritumu šķirošana nepieciešamība katram no mums nav pašsaprotamā lieta. Bet jaunākās paaudzes pārstāvji – šodienas bērnu dārzu audzēkņi un skolēni – ir tie, kas var mainīt to, kā izskatīsies atkritumu apsaimniekošanas nozare nākamajos 10 gados. Bērniem un jauniešiem atkritumu šķirošanas un lietu otrreizējās izmantošanas idejas liekas saistošas un no spēles elementa dabīgi pārtop par ikdienas ieradumu, ko bērni iemāca arī vecākiem. Vērojot konkursa darbu saturu var redzēt, ka bērni ir daudz labāk izglītoti par atkritumu šķirošanu, nekā daudzi pieaugušie, līdz ar to viņi ir vērtīgi sabiedrotie cīņā par atkritumu daudzuma samazināšanu,” par konkursa rezultātiem stāsta SIA “Pilsētvides serviss” valdes loceklis Jurģis Ugors.
“Ar sabiedrības vides izglītības aktivitātēm “Zaļā josta” nodarbojas jau vairāk nekā 15 gadus, un šo gadu garumā esam secinājuši, ka vislabāk rūpes par vidi iespējams bērniem iemācīt neformālā veidā – caur radošām nodarbēm, aktivitātēm, spēlēm un konkursiem,” skaidro SIA “Zaļā josta” valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa, uzsverot, ka dalība konkursā “Dzīvo zaļi” mudinās tā dalībniekus ne tikai vairāk izzināt un izprast atkritumu apsaimniekošanas procesu, bet arī rast citus veidus, kā savu ikdienu padarīt videi draudzīgāku.