Jaunumi 2014 /

Makulatūras un bateriju pārstrādes tendences Latvijā

Atpakaļ

Šodien, š.g. 21. maijā, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) mazajā zālē norisinājās SIA Zaļā josta rīkotā preses konference par makulatūras un bateriju pārstrādes tendencēm un attīstību Latvijā, aktuālajām vides izglītības aktivitātēm un jauniešu izpratni par sabiedrības līdzdalības nozīmīgumu vides pārvaldības jautājumu risināšanas procesos.

“Zaļā josta pērn apsaimniekoja vairāk nekā 54 250 tonnas izlietotā iepakojuma, no kurām aptuveni trešdaļu veido papīrs un kartons, 4329 tonnas videi kaitīgu preču un 1181 tonnu elektroiekārtu, no kurām 38.69 tonnas sastāda izlietotās baterijas,” informēja Jānis Lapsa, Zaļā josta valdes priekšsēdētājs.

Lai veicinātu makulatūras un bateriju dalītu vākšanu pārstrādei un sekmētu pārstrādes jaudas, “Zaļā josta” ik gadu apvieno Latvijas izglītības iestādes izlietoto bateriju un makulatūras vākšanas konkursos.

“Zaļā josta bateriju makulatūras vākšanas konkursā šogad pulcējusi 373 izglītības iestādes no visas Latvijas, pārstrādei nogādājot 1270.3 tonnas makulatūras. Šis ir lielākais dalībnieku, kā arī savāktā papīra daudzums, kādu jebkad ir izdevies savākt konkursu pastāvēšanas laikā. No šīs makulatūras Papīrfabrika “Līgatne” saražoja 977 tonnas jauna, otrreiz pārstrādāta papīra. Arī izlietoto bateriju vākšanas konkursā šogad izdevies savākt rekordlielu videi kaitīgo preču atkritumu apjomu – skolēni no 241 izglītības iestādes pārstrādei nogādāja 24 tonnas izlietotu bateriju”, par šo konkursu gaitu un rezultātiem 2013./2014. mācību gadā informēja biedrības Latvijas Zaļā josta projektu direktore Ilze Liepa.

VARAM valsts sekretāra vietniece vides aizsardzības jautājumos Alda Ozola norādīja, ka ministrija augstu vērtē apsaimniekošanas uzņēmumu darbu un ieguldījumu sabiedrības vides izglītošanā, un, ka nākotnē ir paredzēts atvēlēt budžetu līdzīgu vides izglītības projektu atbalstīšanai.

Kā norādīja AS BAO mārketinga direktors Mareks Sokolovs, ik gadu Latvijā tiek ievestas apmēram 450 līdz 550 tonnas bateriju, taču pārstrādei nonāk vien piektā daļa no tām. Tādēļ uzņēmums aktīvi iesaistās bateriju vākšanas konkursos, ar skolēnu palīdzību cenšoties uzlabot šos rādītājus. Kopīgā darbā ar Zaļā josta, ir izdevies 8 gadu laikā savākt pārstrādei papildu 88 tonnas bateriju.

Savukārt Papīrfabrikas “Līgatne” mārketinga vadītāja Oļesja Dreimane informēja, ka makulatūras vākšanas konkursā, sadarbībā ar Zaļā josta nodrošināts izejmateriāls papīrfabrikai apmēram pusotram mēnesim, jo uzņēmuma kapacitāte ir 35 tonnas dienā.

Valsts izglītības satura centra (VISC) Vispārējās izglītības satura nodrošinājuma nodaļas vecākā referente Velga Kakse uzsvēra, ka skolēnu zināšanas par atkritumu šķirošanu ir krietni uzlabojušās un jau 90% sestās klases skolēnu labi orientējās atkritumu šķirošanas jautājumos, kā liecina VISC nesen veiktā diagnosticējošā valsts pārbaudes darba “Dabaszinībās” rezultāti.

Preses konferences beigās tika sniegts ieskats Zaļā josta rīkoto skolēnu konkursu svinīgajā noslēguma pasākumā “Zaļās jostas izlaidums Brīnumskapī”, kas šogad tiek rīkots kopā ar bērnu iemīļoto “Brīnumskapi”. Noslēguma pasākums “Zaļās jostas izlaidums Brīnumskapī” norisināsies š.g. 1. jūnijā Siguldas pils estrādē, sākums plkst. 12.00, taču apmeklētāji gaidīti jau no plkst. 10.00, kur viņus gaidīs dažādas radošās darbnīcas un vides izziņas laboratorijas.

Plašāka informācija par Zaļā josta rīkotajiem skolēnu konkursiem, kā arī to noslēguma pasākumu, SIA Zaļā josta mājaslapā www.zalajosta.lv.

Papildu informācijai:

Laima Kubliņa, SIA “Zaļā josta” mārketinga vadītāja

Tālr.: 67808294, mob.: 26710793, e-pasts: laima.kublina@zalajosta.lv

www.zalajosta.lv