Jaunumi 2021 /

Meklēs radošus veidus, kā kartona kastēm rast praktisku otrreizēju pielietojumu

Atpakaļ

Pēdējās desmitgades laikā ir būtiski pieaudzis radītais izlietotā iepakojuma, tostarp kartona kastu, apjoms Eiropā un Latvijā. Kā viens no veicinošiem faktoriem ir strauji augošā tiešsaistes tirdzniecības attīstība, kuras rezultātā pirkumi tiek iesaiņoti papildu kastēs. Kartons ir zemas kvalitātes makulatūra, tā pārstrādes iespējas ir ierobežotas. Tāpēc “Zaļā josta” izsludina radošo konkursu “Iepakojuma kastes pārvērtības”,  kurā tiks meklēti risinājumi, kā nevajadzīgās kartona kastes pārveidot par noderīgām, ilgtermiņā praktiski pielietojamām lietām – mazinot radīto atkritumu apjomu, veicinot aprites ekonomiku un taupot resursus. 

Konkursa nolikums

Konkursa plakāts

“Līdz ar iepirkšanās paradumu maiņu, iepērkoties internetā, visi pirkumi pie mums nonāk papildu iepakojumā, no kura klātienes pirkumu veikšanas gadījumā mēs būtu izvairījušies. Kad iepakojuma kaste nonākusi mājās, rodas jautājums – ko ar to darīt tālāk,” pārdomās dalās konkursa idejas autore “Zaļā josta” pārstāve Aija Caune, uzsverot, ka var tikai priecāties par tiem cilvēkiem, kas, aizdomājoties par jau iztērētajiem resursiem kastes radīšanā, neizmet to sadzīves atkritumu urnā, bet izmanto to atkārtoti, vai nodod pārstrādei. “Lai arī turpmāk rosinātu iedzīvotāju izdomu un videi draudzīgu dzīvesveidu un otrreizējo resursu izmantošanu, esam uzsākuši konkursu “Iepakojuma kastes pārvērtības”, mudinot iedzīvotājus pārvērst iepakojuma kastes jaunās lietderīgās lietās un atrast tām jaunu pielietojumu, tādejādi pagarinot lietu kalpošanas laiku un neradot atkritumus,” par konkursa būtību stāsta A. Caune.

Radošais konkurss “Iepakojuma kastes pārvērtības” norisināsies līdz 15. decembrim, un tā dalībnieki tik aicināti pašrocīgi izgatavot mājsaimniecībā praktiski pielietojamas lietas, kas darinātas, par pamatu izmantojot kartona kasti vai vairākas kastes. Gatavā darba fotogrāfijas kopā ar aprakstu jānosūta uz konkurss@zalajosta.lv. Labāko ideju autori saņems pārsteiguma balvas no “Zaļā josta”, kā arī viens laimīgais tiks pie skaistas Ziemassvētku eglītes no konkursa atbalstītāja Silvertree.lv. Plašāka informācija un konkursa nolikums www.zalajosta.lv. 

Uzziņai:
Atbilstoši Eurostat datiem, pēdējo 10 gadu periodā no 2009. līdz 2019. gadam papīrs un kartons bija galvenie radītie izlietotā iepakojuma materiāli Eiropas Savienībā. 2019. gadā radīti 32,2 miljoni tonnu papīra un kartona atkritumu – kopš 2009. gada šī atkritumu plūsma ir pieaugusi par 23,2%. Latvijā radītais iepakojuma atkritumu daudzums ir pieaudzis par 22,4%, sastādot 261689 tonnas 2019. gadā valstī kopumā jeb 136,74 kg uz vienu iedzīvotāju. 2019. gadā Eiropas Savienībā izplatītākais radītais iepakojuma atkritumu veids bija papīrs un kartons, veidojot 40,6% no kopējā radītā iepakojuma atkritumu apjoma.
Kartona kastu izgatavošanai pārsvarā tiek izmantota zemas kvalitātes celulozes šķiedra, kas iegūta no otrreizējām izejvielām. Tas padara kartonu par mazvērtīgu otrreizējo izejvielu, kuras pārstrādes iespējas ir ierobežotas. Tāpēc kartona kastu atkārtota izmantošana, pārveidošana un pielietošana jaunu izstrādājumu darināšanā ir lielisks veids, kā mazināt radīto atkritumu apjomu un efektīvi pielietot resursus.