Jaunumi 2016 /

Nolietoto elektroiekārtu vākšanas konkursā „Zaļā josta” ar bērnu un viņu tuvinieku palīdzību pārstrādei nogādā 178 tonnas 440 kg elektrotehnikas

Atpakaļ

Ar apsveicamiem rezultātiem noslēgusies nolietoto elektroiekārtu vākšanas konkursa „Tīrai Latvijai!” otrā sezona. Mācību gada laikā „Zaļā josta” sadarbojoties ar AS „BAO” un Valsts izglītības satura centru apvienojusi 154 izglītības iestāžu audzēkņu pūles tīrākas vides veicināšanā, pārstrādei nogādājot 178,4 tonnas nolietotu elektroiekārtu. Rezultātā izdevies ne tikai atgūt ievērojamu apjomu vērtīgu otrreizējo izejvielu, bet arī pasargāt vidi no piesārņojuma un mazināt globālās sasilšanas draudus.

Visvairāk izglītības iestāžu nolietoto elektroiekārtu savākšanā iesaistījās no Vidzemes reģiona – 42 mācību iestādes kopā savāca 51,9 tonnu šo videi kaitīgo atkritumu jeb 29% no visa kopējā savāktā apjoma. No Vidzemes nāk arī konkursa aktīvākais novads – Madonas novads ar pārstāvētām 10 mācību iestādēm, kas savākušas 12,8 tonnas elektroiekārtu atkritumu.

Kurzemes reģionu konkursā pārstāv 33 izglītības iestādes, kuru audzēkņi pārstrādei nogādāja 42,8 tonnas nolietotu elektroiekārtu. Līdzīgi rezultāti arī Rīgas un Rīgas reģiona mācību iestādēm, kuras šogad savākušas 40,8 tonnas elektroiekārtu atkritumu, piedaloties 32 mācību iestādēm.

Latgali konkursā pārstāv 25 mācību iestādes, pārstrādei nododot 21,6 tonnas nolietotu elektroiekārtu. Savukārt Zemgales reģionā savāktas 21,4 tonnas elektrotehnikas, tās vākšanā piedaloties 22 mācību iestāžu audzēkņiem.

Lai arī „Zaļā josta” rīkotais nolietoto elektroiekārtu vākšanas konkurss šajā mācību gadā norisinājās tikai otro gadu, šogad elektroiekārtu vākšanā iesaistījušās par 28 mācību iestādēm vairāk, nekā pērn. Arī konkursa ietvaros savāktais nolietoto elektroiekārtu apjoms ir krietni lielāks – 177 tonnas un 840 kg elektrotehnikas atkritumu, kas ir par 15% vairāk nekā iepriekšējā mācību gadā.

Aptaujājot iedzīvotājus un elektroiekārtu tirgotājus, jāsecina, ka sabiedrības izpratne par pareizu nolietotas elektrotehnikas utilizāciju ar katru gadu pieaug – iedzīvotāji cenšas nolietotās elektroiekārtas nodot pārstrādei videi kaitīgu preču pieņemšanas punktos vai, iegādājoties jaunu preci, veco nodot tirgotājam, kas gādās par tās utilizēšanu. Taču konkursa laikā savāktais ievērojamais elektroiekārtu atkritumu apjoms liecina, ka valstī ik gadu rodas iespaidīgs apjoms ar nolietotām elektriskajām un elektroniskajām ierīcēm, kuras iedzīvotāji, īpaši lauku reģionos, ilgstoši glabā šķūnīšos vai vieglprātīgi izmet kopā ar sadzīves atkritumiem.

Sadzīves elektriskās un elektroniskās iekārtas, kā, piemēram, televizors, radioaparāts, dators, ledusskapis un citas virtuves elektriskās ierīces un iekārtas var saturēt virkni bīstamas ķīmiskas vielas un toksīnus. Izmetot šos priekšmetus kopā ar sadzīves atkritumiem vai izmetot, kur pagadās, dažādu ārējo vides faktoru iedarbības rezultātā metālu savienojumi var sākt sadalīties un kaitīgās vielas var nonākt augsnē, gruntsūdeņos un ar tiem vēlāk – cilvēka organismā, radot patoloģiskas izmaiņas atsevišķu orgānu darbībā, izraisot ļaundabīgos audzējus un dažādas mutācijas, kas var ietekmēt nākamās paaudzes.

Ņemot vērā, ka daudzos reģionos vēl joprojām nav attīstīta pietiekama infrastruktūra nolietotās elektrotehnikas nodošanai, “Zaļā josta” organizētais nolietoto elektroiekārtu savākšanas konkurss deva iespēju daudziem Latvijas iedzīvotājiem videi draudzīgā veidā atbrīvoties no nolietotās elektrotehnikas. Ar konkursa dalībnieku – skolēnu – palīdzību tika iztīrīti bēniņi, pieliekamie un šķūnīši, rodot iespēju virknei mājsaimniecības mazo elektroiekārtu, kā arī nolietotai lielajai elektrotehnikai un savu mūžu nokalpojušai elektronikai nonākt pārstrādē, atgūstot ne tikai tādus plaši pielietojamus otrreizējo izejvielu veidus kā plastmasa, alumīnijs, bet arī iegūt cēlmetālus, piemēram, zeltu, ko nereti izmanto elektronikas komponenšu izgatavošanā. Turklāt vide tika pasargāta no potenciāliem piesārņojuma draudiem un ozona slāņa noārdīšanās, kādu spēj izraisīt ledusskapja dzesēšanas sistēmā esošā freona izplūšana atmosfērā.

Iespēja ērtā veidā utilizēt elektroiekārtu atkritumus un gandarījums par paveiktajiem labajiem darbiem vides labā ir tikai daļa no katra konkursa „Tīrai Latvijai!” dalībnieka ieguvuma. Par katru nodoto nolietoto elektroiekārtu kilogramu dalībnieki saņēma punktus, kurus konkursa gaitā krājot, noslēgumā varēs apmainīt pret īpašām partneru un atbalstītāju sarūpētām dāvanām un dāvanu kartēm.

Konkursa aktīvākajos līderos izvirzījušās sekojošas izglītības iestādes:
1.v. Alojas Ausekļa vidusskola – 7t 910 kg
2.v. Gulbīša vidusskola – 4t 140 kg
3.v. Mērsraga vidusskola – 4t 120kg
4.v. Liepājas Ezerkrasta sākumskola – 3t 959kg
5.v. Ventspils novada Vārves pirmsskolas izglītības iestādes “Zīļuks” filiāle – 3t 700kg 

Noslēdzot mācību gadu un svinot tā laikā paveiktos „zaļos” darbus, ikviens konkursa dalībnieks laipni gaidīts bērnu vides festivālā “Mēs par tīru Latviju!” , kas Pasaules Vides dienas ieskaņās norisināsies šī gada 27. maijā Lucavsalas parkā Rīgā. Pasākuma laikā tiks apbalvoti konkursa uzvarētāji, kā arī paralēli Latvijā populāru mūziķu priekšnesumiem darbosies virkne radošo darbnīcu un meistarklašu. Pasākumā ieeja un visas aktivitātes bez maksas.