Jaunumi 2017 /

Noslēgusies 39. Valsts Bioloģijas olimpiāde

Atpakaļ

No šī gada 25. līdz 27. janvārim LU Dabaszinātņu centrā norisinājās 39. Valsts Bioloģijas Olimpiāde.

Bioloģijas olimpiādi rīkoja Izglītības un Zinātnes ministrijas Izglītības satura centrs sadarbībā ar Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes mācībspēkiem un studējošo pašpārvaldi.  Šogad olimpiāde pulcēja 151 dalībnieku no 9., 10., 11., un 12., klasēm, no visiem Latvijas reģioniem.

Pirmajā olimpiādes dienā skolēni risināja teorētisko daļu – uzdevumus un testu, bet otrajā dienā olimpiādes dalībnieki veica četrus laboratorijas darbus, katrs no tiem pārstāvēja citu bioloģijas apakšnozari. Piemēram, vienā no tiem ar vienkāršas datormodelēšanas palīdzību skolēni analizēja infekcijas slimību dinamiku atkarībā no populācijas lieluma, blīvuma un vakcinācijas pakāpes. Citā laboratorijas darbā skolēni varēja pierādīt savas prasmes darbā ar kāpuru noteicējiem, kā arī analizēt zaļās vārnas (Coracias garrulus) barības sastāvu. Bioķīmijas labratorijas darbā skolēni praktiski noskaidroja žults lomu uzturvielu šķelšanā.

Trešajā olimpiādes dienā skolēniem bija iespēja apmeklēt dažādas meistarklases un to laikā gan iegūt jaunas zināšanas, klausoties lekcijas, gan pašiem praktiski padarboties vai pamēģināt kaut ko jaunu. Šogad meistarklases aptvēra tādas tēmas kā cilvēka ģenētiku, garšas sajūtu ģenētiku, paleontoloģiju, slodzes fizioloģiju un zivju vecuma noteikšanu. Pēc meistarklasēm apbalvošanā uzvarētāja laurus 9. klašu grupā plūca Madara Bērziņa no Rīgas 69. vidusskolas, 10. klasē uzvarēja Marta Dambe no Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas, 11. klasē – Ernests Auziņš no RTU Inženierzinātņu vidusskolas, bet 12. klasē zelta medaļu ieguva Elza Gārša no Cēsu Valsts ģimnāzijas.

Olimpiādes visu medaļu ieguvēji 10, 11. un 12. klašu grupās piedalīsies papildus atlasē, kurā tiks atlasīti tie labākie četri, kas piedalīsies 28. Starptautiskajā Bioloģijas Olimpiādē. Tā šogad notiks no 23. līdz 30. jūlijam Lielbritānijā, Varvikas universitātē (http://ibo2017.org). Pilni Olimpiādes rezultāti un uzdevumi būs pieejami LU vietnē skolas.lu.lv.

Olimpiādes ietvaros norisinājās vieslekcijas pedagogiem. Vienā no vieslekcijām “Zaļā josta” pārstāvis stāstīja par pareiziem atkritumu šķirošanas pamatprincipiem un skaidroja, kādēļ šķirot atkritumus ir nozīmīgi. Pedagogiem tika dāvāti “Zaļā josta” izstrādātie vides izglītības materiāli.

Paldies visiem skolēniem par dalību, skolotājiem par darbu, kas ieguldīts skolēnu sagatavošanā un atbalstītājiem par sniegto ieguldījumu olimpiādes norisē!

Olimpiāde rīkota projekta “Nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošana izglītojamo talantu attīstībai” (proj. Nr. 8.3.2.1/16/I/002) ietvaros.

Šogad olimpiādi atbalstīja SIA Adrona, SIA Bauskas alus, SIA Medilink, SIA Zaļā josta, BIOR, Emīlijas bišu vasks, SIA Brain Games, Birzi.lv, A/S Rīgas piena kombināts, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, L`Oreal Baltic, SIA “Karšu izdevniecība Jāņa sēta”, A/S Latvijas Valsts meži.