Jaunumi 2021 /

Pirmās 100 skolēnu savāktās makulatūras tonnas nogādātas pārstrādei

Atpakaļ

Vairāk nekā 350 Latvijas izglītības iestādēs norisinās otrreizējo izejvielu vākšanas kampaņa “Tīrai Latvijai”, apvienojot tūkstošiem bērnu un jauniešu makulatūras un izlietoto bateriju vākšanā. Kopš mācību gada sākuma makulatūras vākšanas kampaņā iesaistījušās vairāk nekā 200 izglītības iestādes un pārstrādei nodotas pirmās 100 savāktās makulatūras tonnas.

Kampaņu “Tīrai Latvijai” rīko “Zaļā josta”, sekmējot ne tikai ievērojamu makulatūras apjoma nonākšanu atkārtotā apritē, bet arī mācot bērniem pareizi šķirot atkritumus, taupīt resursus un rūpēties par vidi ilgtermiņā. “Šogad iesaistām skolēnus makulatūras vākšanā jau 18. gadu pēc kārtas, kā rezultātā esam spējuši izveidot ciešu sadarbību ar Latvijas skolām un pirmsskolas izglītības iestādēm,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa. Paralēli makulatūras vākšanai uzņēmums organizē arī izglītojošas lekcijas, kā arī ir izstrādājis plašu uzskates materiālu klāstu, kas tiek izmantots mācību procesā pareizas atkritumu šķirošanas apguvei. “Makulatūras vākšanas kampaņa ik gadu ir ļoti pieprasīta, turklāt visaktīvāk nederīgo papīru savākšanā pārstrādei iesaistās tieši lauku un mazpilsētu iedzīvotāji, ievērojami veicinot atkritumu šķirošanu un pārstrādi tajos reģionos, kur centralizētā atkritumu šķirošanas sistēma vēl nav attīstīta pietiekoši augstā līmenī,” norāda L. Kubliņa.

Rīgas 69. pamatskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja un bibliotekāre Daiga Apse savas izglītības iestādes skolēnus makulatūras vākšanai šogad pieteikusi jau 4. gadu pēc kārtas. D. Apse skolā izveidojusi veselu makulatūras vākšanas sistēmu: “Makulatūras vākšana mums ir kļuvusi jau par pieradumu – visi zina – ja pie kāda kabineta durvīm ir kaste ar uzrakstu MAKULATŪRA, tad tā jānones uz makulatūras pagaidu novietni; ja kādam kabinetā vajadzīga tukša kaste papīriem, to var dabūt pie manis; savukārt visas tukšās kastes no jebkāda veida pirkumiem nonāk pie manis.” Skolas audzēkņi un pedagogi labprāt iesaistās makulatūras vākšanā, lai aizsargātu Latvijas zaļos mežus, lai papīri tiktu pārstrādāti, nevis nonāktu atkritumu poligonā, lai nepiesārņotu gaisu ar CO2, sadedzinot papīrus.
Pašlaik kampaņas “Tīrai Latvijai” ietvaros ir savāktas un pārstrādei nogādātas pirmās 100 tonnas nevajadzīgu papīru un kartonu, kas pārtaps jaunos papīra izstrādājumos un daļa atgriezīsies pie pašiem skolēniem jaunā veidolā. Par katru savākto makulatūras tonnu katrs kampaņas dalībnieks saņems dāvanā pārstrādāta papīra paku – tādējādi savām acīm redzot makulatūras pārstrādes procesa rezultātus.

Otrreizējo izejvielu vākšanas kampaņu “Tīrai Latvijai!” organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, AS “BAO”, SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc”, SIA “AP Kaudzītes”, AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Pilsētvides serviss”, PS “LAUTUS VIDE”.
 

 

Publicitāte: 28.10.2021.