Jaunumi 2016 /

Rīgā notiks sociāla akcija “Esi dabai draudzīgs – ierobežo plastmasas maisiņu patēriņu!”

Atpakaļ

Lai aktualizētu plastmasas maisiņu pārmērīgā patēriņa problēmu, pievērstu iedzīvotāju uzmanību šo maisiņu radītajai kaitīgajai ietekmei uz apkārtējo vidi un cilvēku veselību, kā arī mudinātu iespēju robežās mazināt plastmasas maisiņu patēriņu, “Zaļā josta” 23.septembrī no plkst. 16.00-19.00 T/C “Origo” laukumā pie Centrālās dzelzceļa stacijas rīko akciju “Esi dabai draudzīgs – ierobežo plastmasas maisiņu patēriņu!”

Paužot savu nostāju pret vides piesārņojumu ar plastmasas iepakojumu, akcijā apvienojušies vairāku radošo industriju pārstāvji: horeogrāfs Agris Daņiļēvičs kopā ar deju skolas “Dzirnas” deju kolektīviem demonstrēs īpašu, plastmasas piesārņojuma tematikai veltītu deju uzvedumu; dokumentālo filmu autors Sandijs Semjonovs problemātiku apkopojis filmā “Plastmasas maisiņa ceļš”, kas būs skatāma uz lielā ekrāna; māksliniece Elita Patmalniece akcijas laikā kopā ar garāmgājējiem atainos pasaules dzīvības ciklu gleznā; pasākumu vadīs un sabiedrību uzrunās vides aktīvists Māris Olte; par noskaņu gādās Ģirts Timrots.

Kā norāda SIA „Zaļā josta” valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa, „Latvijā ik gadu tiek izmantoti 3’000 tonnu plastmasas maisiņu jeb vidēji 190 vienreizējie plastmasas maisiņi uz vienu iedzīvotāju gadā. Visā Eiropā kopumā tie jau ir 100 miljardi maisiņu ik gadu, turklāt šis skaitlis ar katru gadu pieaug. Tāpēc ir svarīgi rīkoties jau tagad, lai mazinātu plastmasas atkritumu ietekmi uz ekosistēmu un mūsu veselību. Sabiedrība nav gatava atteikties no maisiņu lietošanas pavisam, bet mēs varam tos aizstāt ar videi draudzīgām alternatīvām, piemēram, biopolimēru maisiņiem.”

Pasākumā „Zaļā josta” iepazīstinās ar biodegradējamo polimēru materiālu kā efektīvu alternatīvu ierastajiem plastmasas iepirkuma maisiņiem. Akcijas laikā būs pieejama plaša informācija par plastmasas maisiņu radītā piesārņojuma postošo ietekmi uz vidi un cilvēku veselību, kā arī pieejamās alternatīvas – ko mēs katrs ikdienā varam darīt, lai būtu dabai draudzīgi un ierobežotu plastmasas maisiņu patēriņu jau tuvākajā laikā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas plānos, gādājot par EK direktīvas izpildi, kas visās Eiropas Savienības valstīs līdz 2020.gada sākumam paredz vieglās plastmasas maisiņu patēriņa ierobežošanu līdz 90 gabaliem uz vienu iedzīvotāju, Latvijā nav paredzēts aizliegt šo maisiņu tirdzniecību un izplatīšanu pavisam, tā vietā tiks veikti īpaši pasākumi, lai mazinātu to patēriņu. Kā viens no pasākumiem būtu dabas resursu nodokļa likmes paaugstināšana plastmasas maisiņiem. Arī Latvijas Tirgotāju asociācija ar tās biedriem meklē risinājumus videi draudzīgāku alternatīvu ieviešanai tirdzniecības vietās.