Jaunumi 2017 /

Rīgas un Rīgas reģiona skolas pārstrādei nodod 13,4 tonnas izlietotu un izcīna godalgas Vislatvijas bateriju vākšanas konkursā

Atpakaļ

Noslēdzies „Zaļā josta” rīkotais izlietoto bateriju vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai!”, kas šogad pulcējis rekordlielu dalībnieku skaitu un sniedzis īpašu ieguldījumu videi. Pulcējot vairāk nekā 74 tūkstošus bērnu no 317 mācību iestādēm, ir izdevies pārstrādei nogādāt vairāk nekā 34,4 tonnas izlietotu bateriju. 39% no visa konkursa ietvaros savāktā bateriju apjoma nācis no Rīgas un Rīgas reģiona, kuru šajā mācību gadā bateriju vākšanā pārstāvēja 94 mācību iestādes.

Rīgas un Rīgas reģiona mācību iestādes 2016./2017. mācību gadā sniedza nozīmīgāko ieguldījumu bateriju konkursa norisē. Piedaloties vairāk nekā 29 tūkstošiem skolēnu no 94 izglītības iestādēm, pārstrādei nogādātas 13,4 tonnas izlietotu bateriju.

Bateriju vākšanā Rīgu pārstāvēja 29 mācību iestādes, no kurām aktīvākās – Rīgas Jāņa Poruka vidusskola (savāktas 1,9 tonnas bateriju), Rīgas 41. vidusskola (savākti 627 kg bateriju) un Rīgas Ostvalda vidusskola (savākti 236 kg bateriju). Kopumā no galvaspilsētas mācību iestādēm pārstrādei nogādātas 4,4 tonnas izlietotu bateriju.

Ogres novadu bateriju vākšanā pārstāvēja 8 izglītības iestādes, kopā savācot 971 kg bateriju. Aktīvākās izglītības iestādes no Ogres novada bateriju vākšanā – Ogres VPII  “Cīrulītis” ar savāktiem 225 kg bateriju un Ogres VPII “Riekstiņš”, kura audzēkņi savākuši 196 kg bateriju.

Veiksmīgi konkursā startēja arī Tukuma novads. Piedaloties 7 mācību iestādēm, savākti 782 kg bateriju. Aktīvākā mācību iestāde no Tukuma novada – Tukuma E.Birznieka-Upīša 1. pamatskola, kuras audzēkņi pārstrādei nogādāja 223 kg bateriju.

Īpaši sasniegumi konkursā valsts mērogā Rīgas Jāņa Poruka vidusskolai – 1. vieta pēc savāktā kopējā bateriju apjoma izglītības iestādē (kopumā savākta 1,9 tonna bateriju) un 2. vieta pēc savāktā bateriju daudzuma uz vienu audzēkni skolā (15,7 kg bateriju uz katru skolas audzēkni). Par konkursa “Tīrai Latvijai!” aktīvāko bateriju vācēju nominēts Rīgas Jāna Poruka vidusskolas skolēns Mikuss Puisis-Puiše, kas pārstrādei nogādājis 1,6 tonnas bateriju. Savukārt Heinrihs Hanzovskis no Mārupes vidusskolas ierindojies 5. vietā valsts mērogā, savācot 486 kg bateriju.

Godalgotu vietu bateriju vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” izcīnīja Ādažu vidusskola, kuras audzēkņi mācību gada ietvaros savākuši 1,1 tonnu izlietotu bateriju, ļaujot mācību iestādei iegūt godpilno 3. vietu.

Izlietotas baterijas ir videi kaitīgi atkritumi, jo to sastāvā esošās ķīmiskās vielas un to savienojumi, smagie metāli, skābes un indīgas gāzes, nonākot vidē, nopietni apdraud cilvēku veselību. Tiekot nepareizi utilizētas, izlietoto bateriju korpusi ārējās vides ietekmē sāk korodēt un bateriju sastāvā esošās kaitīgās vielas nonāk vidē, izraisot smagas saindēšanās, onkoloģiskas saslimšanas un ilgtermiņā pat neauglību. Baterijas pēc to darbības beigām ir nepieciešams nogādāt pārstrādei, izmetot specializētajos konteineros izlietotajām baterijām vai nogādājot videi kaitīgu atkritumu pieņemšanas punktos. Plašāk par izlietoto bateriju nodošanas iespējām ikdienā skatīt http://www.atkritumi.lv/lv/karte/baterijas-un-akumulatori/

Plašāka informācija par izlietoto bateriju vākšanas konkursa „Tīrai Latvijai!” rezultātiem, Latvijas reģionu sniegumu, kā arī uzvarētāju saraksts atrodams „Zaļā josta” mājaslapā www.zalajosta.lv. Konkursa dalībnieku oficiālā apbalvošana norisināsies vides festivālā “Tīrai Latvijai!”, kas šogad lieliem un maziem zaļi domājošiem apmeklētājiem durvis vērs 26. maijā pie Tērvetes dabas parka.

 

Izlietoto bateriju vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!” organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru.