Jaunumi 2015 /

Rūpēs par tīru Latviju bērni pārstrādei nodevuši jau ap 1000 tonnām makulatūras

Atpakaļ

Gādājot par tīru Latvijas vidi un efektīvu otrreizējo resursu atgūšanu “Zaļā josta” jau vienpadsmito gadu rīko makulatūras vākšanas kampaņas Latvijas izglītības iestādēm.

Gadu no gada konkursa popularitāte izglītības iestāžu vidū pieaug tāpat kā savāktais makulatūras daudzums. 2013./2014. mācību gadā kampaņā, savācot 1270 tonnas makulatūras, piedalījās 373 izglītības iestādes. Savukārt šajā mācību gadā jau ap 400 izglītības iestādēm ir iesaistījušās kopīgā darbā dabas resursus saudzēšanā. Kā stāsta “Zaļā josta” valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa: “Precīzie bērnu sasniegumi būs zināmi tikai maijā, kad būs uzskaitīta visa izglītības iestāžu savāktā makulatūra. Kopš marta vidus notiek savāktās makulatūras izvešana no konkursa dalībnieku skolām, kas turpināsies vēl visu aprīli, uz šo brīdi sadarbībā ar SIA “Līgatnes papīrs” pārstrādei nodotas jau aptuveni tūkstošs tonnas makulatūras”.

Šobrīd tiek izvesta makulatūra no 129 Rīgas un Pierīgas reģiona izglītības iestādēm. Aktīvi iesaistās arī pārējie Latvijas reģioni. Makulatūras izvešanai pieteikušās arī: 81 Kurzemes, 53 Zemgales, 54 Vidzemes un 62 Latgales izglītības iestādes.

Izsakot skaitļos, uz šo brīdi bērnu savāktās pārstrādei izvestās 1000 tonnas makulatūras ietilpinās 18 kravas vilciena vagonos un no tām var saražot ap 900 tonnām otrreizējo papīru. Savukārt, domājot par kokiem, dabā turpina zaļot ap 16 tūkstošu koku liels mežs, kas nav nocirsts jauna papīra radīšanai.

Konkursa uzvarētājus paredzēts noteikt gan pēc savāktā makulatūras apjoma uz vienu izglītības iestādes audzēkni, gan pēc kopējā izglītības iestādes savāktā makulatūras apjoma. Konkursa rezultātus paziņos 8.maijā. Savukārt uzvarētāju apbalošana notiks 24.maijā Siguldā “Zaļā josta” rīkotā vides festivāla “Tīrai Latvijai!” ietvaros, kurā tradicionāli uzstājas Latvijā populāri mūziķi un vides izziņas radošajās darbnīcās apvienojas Latvijas zaļākās vides organizācijas un uzņēmumi.

Visi konkursa dalībnieki par katru savākto tonnu makulatūras no SIA “Līgatnes papīrs” saņems 5 kg otrreizēji pārstrādāta biroja vai zīmēšanas papīra.

Izsakot prieku par izglītības iestāžu audzēkņu lielo darbu gada garumā, biedrības “Latvijas Zaļā josta” Valdes priekšsēdētāja Velga Vilciņa piebilst: “Zaļās jostas organizētajās vides kampaņās uzskatāmi redzam, ka aug jauna, gudra un darīt spējīga paaudze. Taču vienlaikus, rūpējoties par tīru vidi un saudzīgu attieksmi pret dabas resursu patēriņu, pārņem arī skumjas, jo ik pavasari redzam saulītes izgaismoto nepievilcīgo, atkritumiem piesārņoto apkārtējo ainavu. “Zaļā josta” ir ieguldījusi lielu darbu sabiedrības vides izglītošanā par atkritumu šķirošanu un pārstrādi otrreizējās izejvielās, taču optimālam rezultātam ir nepieciešama valstiski daudz stingrāka nostāja un praktiska institūciju darbība visa gada garumā. Nedomājam, ka izmaksas, kas nepieciešams, lai veiktu regulāru ikdienas darbu, piemēram, atkritumu apsaimniekošanas līgumu noslēgšana ar iedzīvotājiem un uzņēmumiem un kontrole par to esamību, kā arī pastiprināta pašvaldību policijas piesaiste nelegālo atkritumu izmešanas vietu kontrolei, prasa lielus finansiālos resursus. Vienkārši ir nepieciešama mūsu labā griba un prasmīgs darba funkciju sadalījums.”

Plašāka informācija par konkursu:

Ilze Liepa-Balode,

“Zaļā josta” pārstāve,

tālr. 67808112

e-pasts konkurss@zalajosta.lv, www.zalajosta.lv