Jaunumi 2016 /

Šķiro plastmasas iepakojuma atkritumus pareizi!

Atpakaļ

Atkritumu šķirošana ir liels solis pretī tīrākai videi, vērtīgu izsīkstošu resursu saglabāšanai un ievērojamam finanšu  ietaupījumam. Taču, lai nodotu plastmasas iepakojumu pārstrādei, ir vērts noskaidrot, kādus tieši plastmasas veidus tavs atkritumu apsaimniekotājs pieņem pārstrādei.

Plastmasas materiāla veids iekodēts uz iepakojuma aizmugures ar īpašu marķējumu – bultiņu trijstūrī ietverts cipars, zem kura vēl var būt arī materiāla nosaukuma apzīmējums:

1 – PET (polietilēntereftalāts) – visbiežāk dzērienu pudeles, pārtikas trauciņi, plastmasas burciņas utt.

2 – HDPE (augsta blīvuma polietilēns) – visbiežāk sadzīves ķīmijas iepakojums, šampūna, jogurta trauciņi utt.

3 – PVC (polivinilhlorīds) – visbiežāk dažādas caurules, celtniecības materiāli utt.

4 – LDPE (zema blīvuma polietilēns) – visbiežāk maisiņi, plēves, transportēšanas iepakojumi utt.

5 – PP (polipropilēns) – visbiežāk pārtikas trauki, auto daļas, saimniecības preces utt.

6 – PS (polistirols) – visbiežāk vienreizlietojamie pārtikas trauki, olu kastītes, putuplasts preču iesaiņošanai utt.

7 – OTHER (citi plastmasas veidi) – visbiežāk apzīmē kompozītmateriālus, kas sastāv no vairākiem iepriekšminētiem plastmasas veidiem.

Visus plastmasas iepakojuma veidus ir iespējams pārstrādāt otrreizējās izejvielās vai reģenerēt enerģijā, un Latvijā tie tiek vākti otrreizējai pārstrādei vai reģenerācijai. Taču ne visus plastmasas veidus vāc ar dalītās vākšanas konteineru starpniecību no iedzīvotājiem. Latvijā apsaimniekotāji no iedzīvotājiem plaši vāc PET iepakojumu, kā arī lielākā daļa apsaimniekotāju pieņemt arī HDPE un LDPE iepakojumu. Par pārējo plastmasas iepakojuma materiālu veidiem lūgums jautāt savam apsaimniekotājam – vai tas ir jāizmet dalītās vākšanas konteinerā plastmasai vai tomēr jāizmet kopā ar nešķirotajiem sadzīves atkritumiem.