Teju nupat beidzas SIA „Zaļā josta” konkurss Latvijas skolām „Šķiro pats un māci citus”! Pašlaik tiek apkopti visi dati par savākto kopējo lietoto bateriju un makulatūras daudzumu no skolām. AS „BAO”, SIA „Vekover”, kā arī vietējo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu automašīnas katrā braucienā pa reģioniem nosver un pieraksta, cik kg bateriju vai makulatūras katra skola nodevusi.
Baterijas svēra uz vietas jau skolās. Turpretim makulatūras milzīgās kravas tika novērtētas uz lielajiem svariem savākšanas centrā Rīgā vai atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu centros.
Taču tagad ir svarīgi ne tikai apkopot datus, bet arī atbilstoši konkursa nolikumam, kopējo savākto materiālu apjomu izdalīt uz skolēnu skaitu katrā skolā. Tad var secināt, cik aktīvi konkursā iesaistījies katrs skolēns. Konkursa mērķis ir, lai atkritumu šķirošanā aktīvi iesaistās ne tikai atsevišķas klases vai skolēni, bet lai idejai par atkritumu šķirošanas lietderību pievienojas pēc iespējas vairāk skolēnu un līdz ar to ģimeņu un iedzīvotāju skolas apkārtnē.
Pašlaik apkopotie dati rāda, ka makulatūras vākšanā skolēni visaktīvāk iesaistījušies Dobeles rajona Augstkalnes pamatskolā, Saldus rajona Remtes pamatskolā, Bauskas rajona Codes pamatskolā.
Viena diena kopā ar makulatūras savākšanas auto
SIA „Zaļā josta” vienu dienu apciemoja Augstkalnes vidusskolu, kura konkursā piedalās jau otro gadu. Pērn skolēni iztīrīja pagasta mājas no lietotās elektrotehnikas un ieguva 1.vietu un vērtīgu balvu – video projektoru.
Par dalību konkursā un tā rezultātiem bija iepriecināti gan skolēni, gan pagasta iedzīvotāji, jo šķūnīši, dzīvokļi un pažobeles kļuvušas brīvas no nelietojamās sadzīves tehnikas.
Šogad savukārt iedzīvotāji pateicīgi par šo makulatūras vākšanas akciju un priecīgi atdod skolēniem lielās pakās sasaiņotus veco gadagājumu žurnālus, avīzes arī grāmatas, kuras nevienam vairs nav īpaša interese lasīt.
Lielākie makulatūras vākšanas darbi notika projektu nedēļas laikā. Tā kā skolā aktīvi darbojas „Jauno vides pētnieku’’ pulciņš, tad bija īpaša interese uzzināt vispār par papīra ražošanu, makulatūru un tās pārstrādi. Noskatoties filmiņu „Papīra ceļš”, pagājušā gadā skolēni pat paši projektu nedēļas laikā no makulatūras veidoja savu papīru.
Augstkalnes pamatskolas aktīvākie konkursa dalībnieki ir 7.klase, kuras iedvesmotāja ir skolotāja un Jauno vides pētnieku vadītāja Rudīte Dude un 6.klase, kuras enerģiska atbalstītāja ir skolotāja Elizabete Lablaika.
Parasti pēc mācību stundām skolēni paņēmuši ķerru un sākuši apgaitu. No mājas mājā pa visu pagastu. Nereti bijis tā, ka pieklauvē pie durvīm un jautā saimniekam, vai jūsmājās nav makulatūras. Tas atbild, ka laikam jau nav gan, bet pēkšņi sieva sauc: „Kā tad nav! Paskat, pieliekamais pilns ar vecajām avīzēm un žurnāliem!” Labi, ka skolai ir pagalmā liels šķūnis, kur uzglabā malku apkurei. Tur atrodas vieta savākto makulatūru kalnus pagaidu novietošanai.
Smagajai mašīnai ar piekabināto lielo kravas konteineru vairākkārtīgi jāmēro ceļš no Rīgas uz Tērvetes novadu, lai savākto makulatūru no Augstkalnes pamatskolas nogādātu uz šķirošanas vietu Rīgā.
Kad mašīna atbrauc, bariņš aktīvāko 6. un 7.klases skolēnu vairāk nekā stundu strādā, lai pēc iespējas vairāk makulatūras saiņu un maisu saliktu kravā.
Izturīgi palīgi, iekraujot makulatūras pakas mašīnā, bija Niklāvs, Matīss un Kristaps.
Skolēnu savākto makulatūru nogādā pārstrādē
Lai konkurss noritētu, nepieciešams makulatūru ne tikai sanest no mājām un iestādēm vienuviet, bet arī savākt un aizvest uz pārstrādi. Tikai tad šīm darbībām ir nozīme. Tāpēc SIA „Zaļā josta”’ ir pateicīga par atsaucību SIA „Papīrfabrika „Līgatne” SIA „Eko cikls”, SIA „ZAAO”, SIA „ALBA – 5 ” un SIA „Brocēnu ceļš”.
Zaļās jostas” sadarbības partneri konkursa „Šķiro pats un māci citus!” rezultātā uz pārstrādi no skolām nogādājuši kopā vairāk nekā 136, 6 tonnas makulatūras, Tas nozīmē, ka vismaz 2000 koku ir saglabāti, gandrīz neliels meža ieloks!
Lielu apjomu, vairāk nekā 5000 kg makulatūras līdz šim savākušas un nodevušas arī Alūksnes vidusskola, Blīdenes pamatskola, Brocēnu vidusskola, Krāslavas „Varavīksnes” skola, Kalupes pamatskola, Lejasciema vidusskola Alūksnes rajonā un Siguldas 3.pamatskola.
Viena diena kopā ar bateriju savākšanas auto
Savukārt lietotās baterijas, kuras bērni cītīgi nesuši katru nedēļu uz skolu, uzkrāj īpašajos konteineros. Tām atbrauc pakaļ AS „BAO”. Pašlaik jau no skolām savākts 2326 kg šo sadzīves bīstamo atkritumu. Līdz šim, ņemot vērā skolēnu skaitu un savākto bateriju daudzumu, visaktīvākās bijušas Tārgales pamatskola, Remtes pamatskola un Lazdonas pamatskola.
Apjoma ziņā vairāk nekā 100 kg lietoto bateriju līdz šim nodevušas arī Ādažu vidusskola, Kuldīgas centra vidusskola un Kuldīgas 2.vidusskola.
Kādu dienu SIA „Zaļā josta” brauca līdzi bateriju savākšanas mašīnai. Tā izveidojās bilžu galerija par vienu dienu, kurā tiek savāktas baterijas Kurzemes skolā, kas piedalās konkursā „Šķiro pats un māci citus!”’
Vispirms A/S BAO (Bīstamo atkritumu savākšanas organizācijas) auto piebrauca pie Padures pamatskolas. Tur vienā kabinetā savāktas 2 lielas kastes ar dažādām baterijām.
Ekspeditors Visvaldis baterijas vispirms pārber speciālajā konteinerā un tad ar svariem ceļ augšā. Lai paceltu, vajag īstu spēku! Jo izrādās, ka vienā kastē ir 22 kg metālu, bet otrā – 21, 5 kg!
Bērni sastājušies apkārt un vēro. 6.klases skolnieks Kārlis Kalniņš meklējis un savācis visas vecās baterijas, kuras kaut kur mājās atvilktnēs un citās vietās bija noklīdušas.
Daudz bateriju paliekot no fotoaparāta, elektroniskajām spēlēm, no kabatas gaismas baterijām, pulksteņiem un pultīm!
Vispār jau izrādās, ka baterijas ir ļoti nepieciešamas! Ja to nebūtu, tad nevarētu izmantot daudz ikdienā nepieciešamo lietu! Bet tie, kas piedalās konkursā zina, ka izlietotās baterijas nevar mest kopējā atkritumu konteinerā, bet jāsavāc atsevišķi!
Sandra un Kristīne arī nesušas uz skolu „tukšās” baterijas, jo viņas zina, ka tās ir indīgas. „Ja baterija paliek zemē un inde iztek, tad tā no augsnes nokļūst ābelē, un galu galā var sanākt, kā Pelnrušķītei ar to saindēto ābolu”, abas sarunā spriež.
Kuldīgas Alternatīvajā skolā lietoto bateriju konteiners skolēniem pieejams turpat koridorā pie saimniecības skapja. Bet skolai gadījies nepatīkas starpgadījums. Bijis tik daudz savākto bateriju, ka speciālais konteiners jau bijis piepildīts. Tad skolēni turpinājuši vākt baterijas turpat blakus noliktajā kastē.
Diemžēl kādu rītu atklājuši, ka kaste ar savāktajām baterijām pazudusi. Meklējuši visur, bet nekā. „Laikam jau nozagta,” bērni noskumuši sprieduši. „Kam tā būtu bijusi vajadzīga?”
Kuldīgas Centra Vidusskolā vides koordinatore skolotāja Evija Stankeviča bērnus ieinteresēja piedalīties arī ar to, ka notiek iekšējās sacensības – kura klase, kurš skolēns būs atradis, savācis un atnesis visvairāk lietoto bateriju.
Uz skolas gaiteņu durvīm ir atgādinājumi par konkursu.
Bibliotēkas telpās savukārt ir saraksts, kurā var sekot līdzi, cik daudz katra klase sanesušas un nodevuša baterijas.
Visvairāk lietoto bateriju nesuši 1.- 3.klases skolēni. Neatlaidīgākie bateriju atradēji un vācēji bijuši Daira Roķe, Anete Krāmere un Kalvis Birze.
Bērni atnestās baterijas nodod audzinātājām, jo speciālais konteiners bateriju savākšanai atrodas skolotāju istabā.
Savukārt Kuldīgas 2.vidusskola, piedaloties konkursā „Šķiro pats un māci citus!”, ir jau ar pieredzi. Viņi bija pagājušā gada konkursa uzvarētāji un balvā saņēma tenisa galdu. Tas pašlaik novietots vienā no gaiteņiem, kur pēc stundām to skolēni labprāt izmanto.
Kuldīgas 2.vidusskolai ir Ekoskolas diploms un tā gatavojas saņemt arī Zaļo karogu. Tāpēc skolai jāizstrādā Vides kodekss un katrā klasē iecelts savs „vides ministrs”. Viņš arī veido klases sarakstu, kurā reģistrē, cik bateriju vai makulatūras skolēni savākuši.
Konkurss „Šķiro pats un māci citus” noslēgsies 30.aprīlī. Līdz maija vidum tiks apkopoti visi gala rezultāti un savukārt 31.maijā aktīvākie skolēni no visām skolām, kas piedalījās konkursā tiks aicinātas uz SIA „Zaļā josta” organizēto konkursa noslēguma pasākumu Rīgā Zooloģiskajā dārzā. Tur ar īpašajām balvām no SIA „Zaļā josta”, A/S „BAO”, SIA „Vekover” un citiem atbalstītājiem tiks sveikti gan konkursa uzvarētāji, gan pārējie dalībnieki.
Kontaktpersona: Ilze Fīlipa
Tālrunis 7808112
Mob. tel. 27099097