Jaunumi 2017 /

Skolēni mācību gada ietvaros pārstrādei nogādājuši 34.4 tonnas izlietotu bateriju

Atpakaļ

Piedaloties “Zaļā josta” ikgadējā izlietoto bateriju vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, skolēniem no visas Latvijas 2016./2017. mācību gadā izdevies savākt vairāk nekā 34.4 tonnas izlietotu bateriju, kas nogādātas pārstrādei. Šajā mācību gadā konkurss norisinājās jau vienpadsmito reizi, vides pasargāšanai no bīstamo atkritumu piesārņojuma apvienojot vairāk nekā 74 tūkstošus bērnu no 317 mācību iestādēm. Iesaistīšanās izlietoto bateriju vākšanā ļauj pasargāt vidi no piesārņojuma ar smagajiem metāliem, novērst skābju un bīstamu ķīmisko savienojumu nokļūšanu gruntsūdeņos, kā arī pasargāt iedzīvotājus no kancerogēnu vielu un indīgu ķīmisko savienojumu uzkrāšanās organismā, kas izraisa nopietnas saslimšanas.

Kā norāda SIA “Zaļā josta” valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa, sabiedrības izpratne par atkritumu šķirošanas nozīmi ar katru gadu būtiski aug. “Šogad ar konkursa starpniecību izdevies savākt rekordlielu izlietoto bateriju apjomu, kas ir par 6.8 tonnām jeb veselu ceturto daļu lielāks nekā pērn un 7.9 tonnām jeb apmēram 30% lielāks nekā 2014./2015. mācību gadā. Vadot vieslekcijas mācību iestādēs, kā arī izstrādājot arvien jaunus efektīvus līdzekļus iedzīvotāju vides izglītībai un praktiski iesaistot atkritumu šķirošanā jau no mazotnes, esam panākuši sabiedrības attieksmes maiņu – Latvijas iedzīvotāji apzinās savu lomu atkritumu šķirošanā un tīras vides nodrošināšanā,” norāda J. Lapsa.

Arī to mācību iestāžu, kas vēlas savus audzēkņus aktīvāk iesaistīt videi draudzīgā dzīvesveidā, skaits ir manāmi audzis. Šogad izlietotu bateriju vākšanā iesaistījās 317 izglītības iestādes no visas Latvijas, kas ir gandrīz uz pusi vairāk nekā pērn. Turklāt dalība otrreizējo izejvielu vākšanas konkursos sniedz būtisku ieguldījumu šķiroto atkritumu savākšanai reģionos. “Īpaši aktīvi ik gadu izlietoto bateriju vākšanā iesaistās mazpilsētu un novadu skolu audzēkņi, izdomājot aizvien jaunas radošas pieejas kaimiņu un radinieku iesaistei otrreizējo izejvielu savākšanā pārstrādei. Turklāt mazāk apdzīvotos Latvijas novados šādi konkursi bieži ir viena no efektīvākajām metodēm, kā sekmīgi realizēt šķiroto atkritumu savākšanu no iedzīvotājiem,” skaidro J. Lapsa.

Konkursa “Tīrai Latvijai!” 2016./2017. mācību gada sezonā visvairāk izlietotu bateriju izdevies savākt Rīgas izglītības iestādēm – piedaloties 10 752 skolēniem, pārstrādei nogādātas nepilnas 4.4 tonnas bateriju atkritumu. Īpaši sasniegumi konkursā Rīgas Jāņa Poruka vidusskolai – 1.vieta pēc savāktā kopējā bateriju apjoma izglītības iestādē (kopumā savākta 1.881 tonna bateriju) un 2.vieta pēc savāktā bateriju daudzuma uz vienu audzēkni skolā (15.675 kg bateriju uz katru skolas audzēkni). Par konkursa aktīvāko bateriju vācēju nominēts Rīgas Jāna Poruka vidusskolas skolēns Mikuss Puisis-Puiše, kas pārstrādei nogādājis 1.6 tonnas bateriju.

Godalgotas vietas bateriju vākšanas konkursā izcīnīja Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskola, kas ieguvusi 2.vietu kopvērtējumā, savācot 1.766 tonnas bateriju, un 3. vieta Ādažu vidusskolas audzēkņiem, kas kopumā savākuši 1.119 tonnas bateriju. Savukārt, rēķinot pēc savāktā bateriju apjoma uz vienu skolas audzēkni, 1.vietu izcīnīja Sikšņu pamatskolas audzēkņi, savācot 19.34 kg bateriju uz vienu skolēnu, bet godpilno 3.vietu ieguva Tilžas vidusskolas Pirmsskolas izglītības grupa, kur katrs audzēknis pārstrādei nogādājis 13.444 kg bateriju.

Izlietotas baterijas ir videi kaitīgi atkritumi, jo to sastāvā esošās ķīmiskās vielas un to savienojumi, smagie metāli, skābes un indīgas gāzes, nonākot vidē, nopietni apdraud cilvēku veselību. Tiekot nepareizi utilizētas, izlietoto bateriju korpusi ārējās vides ietekmē sāk korodēt un bateriju sastāvā esošās kaitīgās vielas nonāk vidē, izraisot smagas saindēšanās, onkoloģiskas saslimšanas un ilgtermiņā pat neauglību. Baterijas pēc to darbības beigām ir nepieciešams nogādāt pārstrādei, izmetot specializētajos konteineros izlietotajām baterijām vai nogādājot videi kaitīgu atkritumu pieņemšanas punktos. Plašāk par izlietoto bateriju nodošanas iespējām ikdienā skatīt http://www.atkritumi.lv/lv/karte/baterijas-un-akumulatori/

Plašāka informācija par izlietoto bateriju vākšanas konkursa „Tīrai Latvijai!” rezultātiem, Latvijas reģionu sniegumu, kā arī uzvarētāju saraksts atrodams „Zaļā josta” mājaslapā www.zalajosta.lv. Konkursa dalībnieku oficiālā apbalvošana norisināsies vides festivālā “Tīrai Latvijai!”, kas šogad lieliem un maziem zaļi domājošiem apmeklētājiem durvis vērs 26. maijā pie Tērvetes dabas parka.