Jaunumi 2018 /

Skolēni no Pāvilostas izcīna 2.vietu makulatūras vākšanas Vislatvijas konkursā

Atpakaļ

2017./2018. mācību gadā “Zaļā josta” rīkotajā otrreizējo izejvielu vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, piedaloties 91 352 bērniem un jauniešiem no 379 izglītības iestādēm, savāktas un otrreizējai pārstrādei nogādātas 1049,307 tonnas makulatūras. Kurzemes reģionu makulatūras vākšanas konkursā pārstāvēja 72 izglītības iestādes, savācot pārstrādei 218,019 tonnas nevajadzīgu papīru. Pāvilostas Sv. Pētera un Pāvila ev. lut. draudzes svētdienas skolas audzēkņi izcīnīja 2. vietu valsts mērogā pēc savāktā makulatūras apjoma uz vienu skolas audzēkni.

Šogad makulatūras vākšanas konkursam “Tīrai Latvijai!” pieteicās 72 izglītības iestādes no Kurzemes, apvienojot 15 018 bērnu un jauniešu pūles tīrākas vides veidošanā. Kurzemes mācību iestādes pārstrādei nogādāja 218,019 tonnas makulatūras jeb piekto daļu no visiem konkursa ietvaros savāktajiem nevajadzīgajiem papīriem Latvijā. Bērnu savāktā makulatūra pārtapusi jaunā papīrā un citos celulozes šķiedras materiālos – olu bretēs, kartonā, ekovatē vai celulozes šķiedras granulās. Savukārt konkursu dalībnieki savu darbu augļus varēs novērtēt jau maija beigās, kad par savākto makulatūru dāvanā saņems otrreiz pārstrādātu papīru.

Visvairāk makulatūras Kurzemes reģionā savākušas Ventspils pilsētas un novada mācību iestādes. Piedaloties 19 izglītības iestādēm, ventspilniekiem izdevies savākt un pārstrādei nodot 74,4 tonnas makulatūras. Visvairāk makulatūras Ventspilī savākuši Ventspils PII “Varavīksne” audzēkņi – veselas 12,31 tonnas makulatūras jeb gandrīz 112 kg makulatūras uz katru skolas audzēkni. Ventspils 4. vidusskolas audzēkņi pārstrādei nodeva 9,205 tonnas makulatūras, savukārt Tārgales pamatskolas skolēni savāca 7,21 tonnas makulatūras.

Kuldīgas pilsētas un novada mācību iestādēm izdevies savākt 29,75 tonnas makulatūras. Makulatūras vākšanā čaklākā no 11 Kuldīgas novada mācību iestādēm šogad ir Kuldīgas Centra vidusskola, savācot 7,426 tonnas makulatūras.

Makulatūras vākšanā piedaloties 9 mācību iestādēm no Saldus pilsētas un novada, savāktas 28,85 tonnas makulatūras. Aktīvākās no tām – Saldus novada pašvaldības Rubas pamatskola ar savāktām 6,424 tonnām makulatūras, un Druvas vidusskola, kuras audzēkņi savāca 5,823 tonnas makulatūras.

Īpaši sasniegumi makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” ir Pāvilostas Sv. Pētera un Pāvila ev. lut. draudzes svētdienas skolas audzēkņiem. Savācot vidēji 228,818 kg makulatūras uz katru skolas audzēkni, Pāvilostas Sv. Pētera un Pāvila ev. lut. draudzes svētdienas skola izcīnīja 2. vietu valsts mērogā pēc savāktā makulatūras apjoma uz vienu mācību iestādes audzēkni. Turklāt Pāvilostas Sv. Pētera un Pāvila ev. lut. draudzes svētdienas skolas audzēkne Līva Zamarīte  ieguvusi trešo vietu Latvijas mērogā pēc savāktā makulatūras apjoma – viņai, piesaistot radu un draugu palīdzību, izdevies savākt pārstrādei 5,34 tonnas makulatūras.

Rīkojot otrreizējo izejvielu vākšanas konkursus, “Zaļā josta” apvieno Latvijas izglītības iestāžu audzēkņu pūles nevajadzīgu papīru atgriešanā atkārtotā apritē jau 14. gadu, sekmējot resursu taupību, iedzīvotāju iesaisti atkritumu šķirošanā un izpratni par tās nozīmi, kā arī papīra atkritumu pārstrādi pašmājās.

Makulatūras pārstrāde ļauj ievērojami saglabāt dabas vērtības, jo jauna papīra izgatavošanai no makulatūras nepieciešams par 70% mazāk enerģijas un par 60% mazāk ūdens, salīdzinot ar papīra ražošanu no koksnes. Pārstrādājot papīru, tiek samazinātas tādu klimata izmaiņu veicinošo gāzu kā CO2 – par 900 g./kg., N02 un SO2 emisijas gaisā, kā arī novērsta ūdens piesārņošana ar hlora savienojumiem no balināšanas iekārtām.

Plašāka informācija par makulatūras vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai!” rezultātiem, Latvijas reģionu sniegumu, kā arī uzvarētāju saraksts atrodams “Zaļā josta” mājaslapā www.zalajosta.lv. Konkursa dalībnieku oficiālā apbalvošana norisināsies ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKOS “Tīrai Latvijai!”, kas norisināsies š.g. 25. maijā LVM dabas parka Tērvetē jaunatklātajā “Kurbada zemē”. Sadarbojoties ar AS “Latvijas valsts meži”, ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKI notiks meža izziņas pasākuma “Latvijas Meža dienas” ietvaros. 

Makulatūras vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!’’ organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Clean R”, SIA “Balticfloc”, SIA “AP Kaudzītes”, AS “Latvijas valsts meži”, Izklaides parku “Avārijas brigāde”, SIA “Pilsētvides serviss” un Valsts izglītības satura centru.