Jaunumi 2019 /

Skolēni prezentē oriģinālākos pašdarinātos iepirkuma maisiņus no otrreizējām izejvielām – ir rasta alternatīva plastmasas iepirkuma maisiem

Atpakaļ

Ar vērienīgu dizaina maisiņu un somu modes skati un daudzveidīgiem priekšnesumiem, aktualizējot plastmasas maisiņu nelabvēlīgo ietekmi uz vidi, izvadīts “Zaļā josta” bērnu radošā konkursa “Es sāku ar sevi – Tīrai Latvijai” fināls. Konkursa fināla kārtā par nākotnē stilīgākā un ilgtspējīgākā iepirkuma maisiņa, kas gatavots no otrreizējām izejvielām, radītāja titulu sacentās 24 komandas no visas Latvijas. Par uzvarētājiem atzīti madoniešu un liepājnieku darbi.

Konkursa “Es sāku ar sevi – Tīrai Latvijai” fināls norisinājās modes un izklaides centrā “Rīga Plaza” šī gada 26. aprīlī. Tajā 24 komandas, pārstāvot visus četrus Latvijas reģionus – Latgali, Vidzemi, Kurzemi un Zemgali -, demonstrēja savus izstrādātos alternatīvos risinājumus plastmasas maisiņu aizstāšanai ar praktiskām pašrocīgi gatavotām iepirkuma somām, maisiem un tašiņām. 

Pēc žūrijas vērtējuma, par labākajām idejām nākotnes iepirkuma maisiņu dizainam atzīti sekojošu mācību iestāžu audzēkņu gatavotie darbi. Pirmsskolas izglītības iestāžu grupā: 1. vieta Madonas pilsētas pirmsskolas izglītības iestādei “Priedīte”, 2. vieta Iecavas novada pirmsskolas izglītības iestādei “Dartija”, 3. vieta Madlienas pirmsskolas izglītības iestādei “Taurenītis”. Skolu grupā: 1. vieta Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolai, 2. vieta Bauskas 2. vidusskolai, 3. vieta Ogresgala pamatskolai.

Simpātijas balvas no “Zaļā josta” saņēma arī: Madonas pilsētas pirmsskolas izglītības iestāde “Priedīte”, Nīcas novada pirmsskolas izglītības iestāde “Spārīte”, Valmieras pilsētas 5. pirmsskolas izglītības iestādes “Vālodzīte” struktūrvienība “Krācītes”, Nīkrāces pamatskola, Trapenes sākumskola, Valdemārpils vidusskola.
“Zaļā josta” rīkotais radošais konkurss “Es sāku ar sevi – Tīrai Latvijai” norisinājās šī gada pavasarī un tajā piedalījās vairāk nekā 1200 bērnu no 176 mācību iestāžu komandām. Konkursam pieteiktas neskaitāmas oriģinālas idejas maisiņu darināšanai no otrreizējiem, savu mūžu nokalpojušiem materiāliem, piemēram, izdilušām džinsu biksēm, novalkātiem t-krekliem, par rokturiem izmantojot vecās kaklasaites un šalles. Vairāku dizaina somu tapšanai bērni izmantojuši izlietoto plastmasas iepakojumu – dzērienu pudeles, plastmasas maizes maisiņus, vecos iepirkuma maisus, kas griezti, kausēti, līmēti, tamborēti un citādi pārveidoti nodilumizturīgā un mitrumizturīgā materiālā. Praktisku eksperimentu ceļā bērni pierādīja, ka arī vecās kancelejas preces ir derīgas somu izgatavošanai – somas darinātas gan no kancelejas mapēm, gan aprakstītā rakstāmpapīra, gan no žurnālu vākiem un tukšajām kastēm. Arī ikdienā nokalpojušas mājlietas iespējams izmantot iepirkuma maisu šūdināšanai, piemēram, vecās žalūzijas, mūzikas plates vai pat tukšās kannas no vējstiklu šķidruma.

 

Fināla kārtas rezultāti

Finālisti – pirmsskolas izglītības iestāžu kategorijā no “Zaļā josta” un modes un izklaides centra “Rīga Plaza”:

1.    vieta – Madonas pilsētas pirmsskolas izglītības iestādes “Priedīte” komanda Pūcītes. – Dāvinājums no “Zaļā josta” 200 Eiro vērtībā un no “Rīga Plaza” dāvanu karte 150 Eiro vērtībā. 
2.    vieta – Iecavas novada pirmsskolas izglītības iestādes “Dartija” komanda “Ķūķi – atjaunotāji” – Dāvinājums no “Zaļā josta” 150 Eiro vērtībā un no “Rīga Plaza” dāvanu karte 100 Eiro vērtībā. 
3.    vieta – Madlienas pirmsskolas izglītības iestādes “Taurenītis” komanda “Mazie vizbulīši” – Dāvinājums no “Zaļā josta” 100 Eiro vērtībā un no “Rīga Plaza” dāvanu karte 50 Eiro vērtībā. 

Simpātiju balvas no “Zaļā josta”:

1)    Madonas pilsētas pirmsskolas izglītības iestādes “Priedīte” komandai “Zaķēni”. 
2)    Nīcas novada pirmsskolas izglītības iestādes “Spārīte” komandai “Spārīte – par tīru Latviju!”
3)    Valmieras pilsētas 5. pirmsskolas izglītības iestādes “Vālodzīte” struktūrvienības “Krācītes” komandai “Jautrās lupatiņas”.

Simpātiju balvas no atbalstītājiem:

1)    No Latvijas Dabas muzeja simpātiju balva Daugavpils 20. pirmsskolas izglītības iestādes komandai “Citplanētieši”.
2)    No Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja simpātijas balva – meistarklase madarošanas darbnīcā un pastaiga muzeja ekspozīcijā, iepazīstot dizaina vēsturi un aktualitātes – ieguva Madonas pilsētas pirmsskolas izglītības iestādes “Priedīte”komanda “Pūcītes”.

Finālisti – mācību iestāžu kategorijā:

1.    vieta – Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolas komanda “Spīdīgie rūķīši” – Dāvinājums no “Zaļā josta” 200 Eiro vērtībā.
2.    vieta – Bauskas 2. vidusskolas komanda “Krāsu virtulis” – Dāvinājums no “Zaļā josta” 150 Eiro vērtībā.
3.    vieta – Ogresgala pamatskolas komanda “Ogresgalieši” – Dāvinājums no “Zaļā josta” 100 Eiro vērtībā.

Simpātiju balvas no “Zaļā josta”:

1)    Nīkrāces pamatskolas komandai “Foršie”
2)    Trapenes sākumskolas komandai “Čaklās rokas”
3)    Valdemārpils vidusskolas komandai “Tašiņu dizaineres”.

Simpātiju balvas no atbalstītājiem:

1)    No otrreizējo izejmateriālu somu ražotāja “Zigi bags” simpātiju balvu ieguva Daugavpils Būvniecības tehnikuma komanda “Labie meistari”.
2)    No  Ogres Valsts tehnikuma simpātiju balvu – meistarklase “Dekoratīvie krāsojumi” visai komandai – ieguva Liepnas vidusskolas komanda “En Tī Ra Ka”.
3)    No Latvijas Dabas muzeja dāvana Augstkalnes vidusskolas komandai “Vides draugi”.
4)    No Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja simpātijas balva – meistarklase madarošanas darbnīcā un pastaiga muzeja ekspozīcijā, iepazīstot dizaina vēsturi un aktualitātes – ieguva Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolas komanda “Spīdīgie rūķīši”.
 

Konkursu “Es sāku ar sevi – Tīrai Latvijai!” rīko “Zaļā josta” sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, Modes un Izklaides centru “Rīga Plaza”, Ogres Valsts tehnikumu, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeju, otrreizējo izejmateriālu somu ražotāju “Zigi bags”, Ventspils Jaunrades centru, veikalu tīklu “Maxima”, “Laima” šokolādes muzeju, Latvijas Dabas muzeju, pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts”.