Jaunumi 2014 /

Šo pavasar no izglītības iestādēm plānots izvest pārstrādei vismaz 20 tonnas izlietotu bateriju

Atpakaļ

Ir noslēgusies „Zaļā josta” rīkotā izlietoto bateriju vākšanas konkursa „Tīrai Latvijai!” bateriju vākšana izglītības iestādēs un uzsākta skolēnu savākto bateriju izvešana tālākai pārstrādei. Kā liecina provizoriskie konkursa rezultāti, šajā mācību gadā „Zaļā josta” ar Latvijas izglītības iestāžu starpniecību pārstrādei nogādās 20 tonnas savu mūžu nokalpojušu bateriju, kas kļuvušas par videi kaitīgiem atkritumiem.

Bateriju vākšanas konkursam „Tīrai Latvijai!” 2013./2014. mācību gadā pieteicās 290 izglītības iestādes no visas Latvijas. Apkopojot provizoriskos konkursa rezultātus, skolēniem ir izdevies savākt vismaz 20 tonnas šo videi kaitīgo atkritumu. Kā stāsta „Zaļā josta” valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa, precīzie bērnu sasniegumi būs zināmi tikai maijā, kad būs izvestas un uzskaitītas visas izglītības iestāžu savāktās baterijas. „Kopš marta sākuma „Zaļā josta” ir uzsākusi savākto bateriju izvešanu no konkursa dalībnieku skolām, kas turpināsies līdz pat Lieldienām. Šajā laika posmā, kad konkursa organizatoru pārstāvji apmeklēs katru izglītības iestādi, uzstādīsim specializētus izlietoto bateriju vākšanas konteinerus tajās izglītības iestādēs, kurās iepriekš nebija nodrošināta iespēja šķirot izlietotās baterijas. Tādējādi, noslēdzot šo mācību gadu, varēsim būt droši, ka turpmāk katrā Latvijas izglītības iestādē būs iespēja ikdienā nodot izlietotas baterijas pārstrādei, no videi kaitīgiem atkritumiem pārvēršot tās vērtīgās otrreizējās izejvielās” norāda J. Lapsa.

Konkursa „Tīrai Latvijai!” ietvaros savāktās baterijas no katras izglītības iestādes tiek izvestas tikai vienu reizi, tāpēc skolēni konkursa pārstāvjus gaida ar lielu nepacietību. Bērni ar lepnumu rāda un stāsta, cik daudz bateriju ir izdevies savākt, kā arī atklāj, ka baterijas vākuši gan pašu spēkiem mājās, gan arī taujājuši pēc izlietotām baterijām draugu mājās un kaimiņos. Kā lēš Jūrmalas PII „Zvaniņš” pārstāvji, kas bateriju vākšanas konkursā piedalās pirmo reizi, šogad ir izdevies savākt vairāk nekā 118 kg bateriju. Par aktīvāko izglītības iestādes izlietoto bateriju vācēju audzinātājas izvirzīja Regnāru Pīpiķi, kas savācis pusi no visām baterijām. Par to, kā tas izdevies, Regnārs ar tēti stāsta: „Esam iesaistījuši visus radus, pusradus, dažādu profesiju pārstāvjus, pat gaļas izcirtēju.”

Visas konkursa gaitā savāktās baterijas, konkursantiem redzot, tiek rūpīgi nosvērtas un tiek piefiksēti katra konkursa dalībnieka rezultāti. Tad tās ar kurjerpasta „DPD” palīdzību tiek nogādātas AS „BAO” videi kaitīgo preču savākšanas cehā. Tālāk baterijas tiek sagatavotas otrreizējai pārstrādei, kuras ietvaros baterijas tiek īpašos apstākļos kausētas, sadalot tās pa izejvielām, kas nonāks atkārtotā apritē. Šādi otrreizējai pārstrādei ik gadu tiek atgūta aptuveni piektā daļa visu tirgū nonākušo bateriju. „Zaļā josta” mērķis ir panākt, lai otrreizēji pārstrādāto bateriju īpatsvars ar katru gadu palielinātos.